Ирода Тўлагановани табриклаймиз!
Ирода Ботировна Тўлаганова 1982 йил 7 январда Тошкент шаҳрида дунёга келган. Профессионал спортчи сифатида 1999 йилдан фаолиятини бошлаган. Теннис бўйича Бутунжаҳон ўсмирлар ўйинлари бронза медали совриндори (1998, Москва), ўсмир қизлар ўртасида Осиё чемпионати (1999, Фукуока), "Wimbledon" (1999, Лондон) ва жуфтликда "US Open" турнирлари (1999, Нью-Йорк) ғолиби. Пусан-2002 Осиё ўйинларида яккалик баҳсларида олтин, микст дастурида бронза медалини қўлга киритган.
"Шуҳрат" медали, "Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган спортчи" ва “Ўзбекистон ифтихори” фахрий унвонлари соҳибаси. Ҳозирда Ўзбекистон теннис федерациясининг Бош котиби ва Осиё теннис федерациясининг вице-президенти сифатида фаолият олиб бормоқда.
Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси Ирода Ботировнани таваллуд айёми билан табриклаб, унга узоқ умр, сиҳат-саломатлик ва улкан муваффақиятлар тилаб қолади.

Поздравляем Ироду Туляганову!
Туляганова Ирода Батыровна родилась 7 января 1982 года в Ташкенте. Начала свою профессиональную карьеру в 1999 году. Бронзовый призёр Всемирных Юношеских игр в Москве. Победительница 3 соревнований серии WTA (Ташкент-2000, Вена-2001, Нокке-Хейт-2001), а также поднималась на высшую ступень пьедестала почёта: на юношеском чемпионате Азии (Фукуока, 1999), "Wimbledon" (1999, Лондон) и "US Open" в парном разряде (1999, Нью-Йорк). Чемпионка Азиатских игр 2002 года в одиночном разряде и обладательница бронзовой награды в микст программе (Пусан).
Была удостоена почётных званий «Заслуженная спортсменка Республики Узбекистан» и «Узбекистон ифтихори». Награждена медалью «Шухрат». В настоящее время является Генеральным секретарем Федерации тенниса Узбекистана и вице-президентом Азиатской федерации тенниса.
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана искренне поздравляет именинницу с Днём рождения, желает ей здоровья, успехов и благополучия.