Сардор Абдухолиқов: «Токио Паралимпиадасида лицензияларимиз сони икки бараварга кўп бўлади»
“OlympicUz” ахборот-таҳлилий дастурининг ушбу сонида Ўзбекистон Миллий паралимпия ассоциацияси фаолияти, спортчиларимизнинг Токио-2020 Паралимпиадасига тайёргарлиги, имконият ва режалари ҳақида сўз борди. Суҳбатдошимиз Ўзбекистон пара-енгил атлетика терма жамоаси бош мураббийи Сардор Абдухолиқов шу ҳақда сўзлаб берди.
— Ассоциация юртимизда имконияти чекланган спортчилар ўртасида турли даражадаги мусобақаларни ташкиллаштиради ва ўтказади. 2014 йилда Осиёнинг энг яхши спорт ташкилоти деб айнан Ўзбекистон Миллий Паралимпия ассоциацияси тан олинганини яхши биламиз. Хўш, 13 йиллик фаолиятни олиб қараганда, паралимпия спорти бугун қай тарзда ривожланяпти?
— Ўтган давр мобайнида жамиятимизда имконияти чекланган инсонларнинг ўз қобилиятини намоён этувчи ташкилотга айландик. Спортчиларимиз Рио-2016 Паралимпиадасида улкан ғалабаларга эришди. Аллоҳнинг иродаси билан у ёки бу жисмоний нуқсонга дучор бўлган кишиларни ҳаётга иштиёқини ошириш мақсадида ташкил этилган паралимпия ҳаракати бугун бутун дунёда кенг оммавийлашди. Олимпиада билан ҳамоҳанг Паралимпия ўйинлари кенг масштабда ривожланиб, мана бугунги кунда юртимизда ҳам бу борада спорт турлари сони ортиб боряпти. 13 йил давомида уч марта Параосиё ўйинлари, икки марта Паралимпия ўйинларида, ҳар икки йилда бир марта жаҳон чемпионатларида иштирок этилди. Бундан кейин ҳам бу жараён изчиллик билан давом этади.
— Қисқа танаффусдан сўнг, спортчиларимиз янги йилдан ўқув- машғулот йиғинларига киришиб кетишади. Айтингчи, бу йиғинлар қачондан бошланади?
— Келгуси йилнинг 4 январидан пара-енгил атлетикачиларимиз билан машғулотлар учун БААга йўл оламиз. У ерда мусобақаолди бир ойлик йиғинни ўтказамиз. 7-13 февраль кунлари Паралимпия ўйинларига ҳал қилувчи лицензион мусобақа бўлиб ўтади. Унда спортчиларимизнинг муносиб иштирок этишларини таъминлашимиз керак.
— Спортчиларимиз Рио-де-Жанейрода ўтган XV Паралимпия ўйинларига 32 нафар спортчи билан ташриф буюриб, 8 олтин, 6 кумуш ва 17 бронза медални қўлга киритган эди. Албатта, Токио Паралимпиадасида бундан ҳам кўпроқ медаллар кутилиши табиий. Айни пайтда олиб борилаётган тайёргарлик жараёнлари, кутилаётган натижалар ҳақида гапириб берсангиз.
— Айни пайтда 16та лицензиямиз нақд. Бу кўрсаткич янада ошиши керак. Ўтган тўрт йил давомида асосий эътиборни селекция ишларига қаратганмиз. Танлаб олинган спортчиларга етарли шароитлар яратиб берилди. Ҳатто 6-7 ойлик карантин даврида ҳам ҳеч бир спортчи эътибордан четда қолмади. Улар билан онлайн машғулотлар ўтказдик. Ҳатто энг чекка қишлоқлардан ҳам спортчилар жалб қилинди. Улар доимо мураббийлар назоратида туришди. Риода 5та спорт тури бўйича иштирок этган бўлсак, Токиода яна 3та янги йўналиш бўйича Ватанимиз шарафини ҳимоя қилишни режалаштирганмиз. 2021 йил 1 апрелда лицензион мусобақалар тўхтатилади. Шу санагача йўлланмалар сонини икки баробаргача оширишни кўзда тутганмиз.
Селекция ишларида гувоҳи бўлдикки, имконияти чекланган кўплаб инсонлар ниҳоятда тушкун, ҳаётга қизиқиши сўнган кишилардир. Туғма нуқсондан ҳам кўра орттирилганлари жуда оғир кечади. Уларнинг руҳиятини кўтариш учун паралимпиячиларимизга давлатимиз томонидан кўрсатилаётган ғамхўрлик, спортчиларимизнинг юксак унвонлар билан тақдирланиши, қимматбаҳо машиналар тақдим қилинишини мисол келтирамиз. Аста-секинлик билан уларни руҳий ботқоқликдан олиб чиқамиз. Матонат ва жасорат кўрсатишни сўраймиз. Шу йўл билан улар орасидан иқтидорларни терма жамоага жалб этяпмиз.
— Бугунги кунда ўзбекистонлик паралимпиячилар дунёда кучлилар қаторида зикр этилишади. Бу бир томондан ғурур бағишлайди, албатта. Иккинчи томондан, бу ҳолат спортчиларимиз зиммасига катта масъулият юклайди. Шу маънода йиғинларда спортчиларимиз шу вазифани ҳис қилиб машғулотлар ташкил этсалар керак. Ўқув-машғулот йиғинлари ҳақида гапириб берсангиз.
— Пара-енгил атлетикачиларимиз Рио-2016да 7та лицензияни қўлга киритишган эди. Бу гал эса битта мусобақанинг ўзидаёқ 8та йўлланмани нақд қилиб қўйдик. Ҳали олдинда яна 3та халқаро стартимиз бор. БАА, Тунис ва Бразилияда ўтадиган мусобақалардан сўнг, жаҳон таснифида кучли 6таликка кирган спортчиларга йўлланма тақдим этилади. Албатта, соғлом инсонларга қараганда, паралимпиячиларимизнинг узоқ масофага учиши уларнинг жисмоний ҳолатига таъсир қилади – қон айланиши, мия фаолиятида, муҳитга мослашишида буни кузатиш мумкин. Шуларни инобатга олган ҳолда, масофа яқин бўлган иккита мусобақада қатнашиш режалаштирилган. Шунда ҳам биргина пара-енгил атлетика бўйича Токио Паралимпиадасига 14-15та, балки ундан ҳам кўпроқ йўлланмани қўлга киритиш имкониятимиз бор.
— Рио Паралимпиадасида вакилларимиз спортнинг 5 та тури – енгил атлетика, сузиш, дзюдо, ўқ отиш, оғир атлетика баҳсларида иштирок этишган эди. Яна учта спорт тури қўшилгани ҳақида айтдингиз. Қайси йўналишлар ривожланди, деб ҳисоблайсиз? Яна қайси турлардан натижа кутишимиз мумкин?
— Айни пайтда бу йўналишлар бўйича лицензиялар нақд қилинган. Бу кўрсаткични янада яхшилаш имконияти бор. Бу спорт турлари – пара-таэквондо, пара-каноэ ва пара-академия. Бу йўналишларда жаҳон чемпионлари мавжуд. Улар Токиода совринли ўринлар учун ҳам даъвогарлик қилишади. Пара-стол тенниси янги йўналиш. Ўзбекистон чемпионати жуда ҳам яхши ўтди. Спортчиларнинг қизиқиши сезилиб турибди. Иқтидорлилари бор. Ханчжоу-2022 ва Париж-2024 ўйинлари учун улардан муносиб иштирок ва лицензиялар кутиб қоламиз.
Моддий-техник имкониятларимиз, мутахассислар малакасини ҳисобга олган ҳолда спорт турларини янада кенгайтирамиз. Паралимпиада дастурида 22 спорт тури мавжуд. Шулардан бири бу – бочча. Яъни соғломлардаги кёрлингнинг кўриниши. Уч нафар кўзи ожиз спортчининг баскетбол коптогини бир-бирига узатиш мусобақаси бўлган голбол спорт тури ҳам бор. 5×5 кўзи ожизлар футболи, велоспорт, от спорти турларида ҳам селекция ишлари бошлаб юборилган. Уларни ривожлантириш бўйича «Йўл харитаси» ишлаб чиқилган.
— Бу йил пандемия шароити бўлса ҳам йил бошида халқаро ва маҳаллий мусобақалар, карантин даврида онлайн турнирлар ташкил қилинди. Мана шу қийин давр учун «Йилнинг энг яхши паралимпиячиси»ни аниқлаш анъанаси тўхтаб қолмайдими?
— Бу жараён ассоциациямиз томонидан кўриб чиқилди. Ҳақиқатдан ҳам спортчиларимиз мавсумда турли нуқталардан туриб мусобақаларда қатнашди. Кимдир қулай шароитда, яна биров ҳовлида ишда фаол иштирок этди. Шуларни инобатга олмасдан, йил паралимпиячисини аниқласак, адолатсизлик бўлади. Келгуси йили иккаласини битта қилиб тақдирлашни мақсад қилганмиз.

14 December 2020 8602
This issue of the information and analytical program" OlympicUz " spoke about the activities of the National Paralympic Association of Uzbekistan, the preparation of our athletes for the Tokyo 2020 Paralympics, opportunities and plans. This was told by our interlocutor, the head coach of the national team of Uzbekistan in para-athletics Sardor Abdukholikov.
- The Association organizes and conducts competitions of various levels among athletes with disabilities. We are well aware that in 2014, the National Paralympic Association of Uzbekistan was recognized as the best sports organization in Asia. So, after 13 years of activity, how is Paralympic sport developing today?
— Over the past period, we have become an organization that demonstrates the abilities of people with disabilities in our society. Our athletes have achieved great victories at the Rio 2016 Paralympics. The Paralympic movement, organized by the will of Allah in order to increase the motivation of people suffering from a particular physical defect to live, has gained wide popularity around the world today. In parallel with the Olympics, the Paralympic Games are developing on a large scale, and today the number of sports in our country is growing. In 13 years, he has competed three times in the Paralympic Games, twice in the Paralympic Games, and once every two years in the World Championships. Then this process continues sequentially.
— After a short break, our athletes will go to training camps starting from the New Year. Tell me, how do these meetings begin?
— From January 4 next year, we will go to the UAE to train with our para-athletes. We will hold a pre-season monthly meeting there. The decisive license tournament for the Paralympic Games will be held from 7 to 13 February. We must ensure that our athletes take part in it with dignity.
— Our athletes attended the XV Paralympic Games in Rio de Janeiro with 32 athletes who won 8 gold, 6 silver and 17 bronze medals. Of course, it is only natural that more medals are expected at the Tokyo Paralympics. If we talk about the preparatory processes currently underway, the expected results.
— At the moment, we have 16 licenses. This figure should increase even more. Over the past four years, the main focus has been on breeding work. Sufficient conditions were created for the selected athletes. No athlete went unnoticed even during the 6-7-month quarantine period. We conducted online training with them. Even from the most remote villages, athletes were attracted. They were constantly under the supervision of coaches. While in Rio we participated in 5 sports, in Tokyo we planned to defend the honor of our Homeland in 3 new directions. From April 1, 2021, licensed competitions will be discontinued. By this date, we plan to increase the number of trips to two times.
In the selection work, we have seen that many people with disabilities are incredibly depressed, their interest in life has faded. Acquired defects, not birth defects, are very difficult. Let's give an example of the care provided by our state to the Paralympians to raise their spirits, awarding our athletes with high titles, providing expensive cars. Gradually, we bring them out of the spiritual swamp. We ask you to show courage and bravery. In this way, we attract talent from them to the national team.
- Today, the Paralympians of Uzbekistan are considered one of the strongest in the world. It gives pride on the one hand, of course. On the other hand, this situation imposes a great responsibility on our athletes. In this sense, at the training camp, our athletes should feel this task and organize training sessions. If we talk about training camps.
- Para-our athletes won 7 licenses in Rio 2016. And this year, we earned 8 tickets for one tournament. We have 3 more international starts ahead of us. After the competitions in the UAE, Tunisia and Brazil, the tickets will be given to the athletes who are in the top 6 in the world classification. Of course, compared to healthy people, the long-distance flight of our Paralympians affects their physical condition – this can be observed in blood circulation, brain activity, and adaptation to the environment. Taking this into account, it is planned to participate in two competitions, the distance of which is close. And then we have a chance to win 14-15 or even more tickets to the Tokyo Paralympics in powerlifting.
— At the Rio Paralympics, our representatives took part in competitions in 5 sports – athletics, swimming, judo, archery, weightlifting. You said that three more sports were added. What areas, in your opinion, have developed? What other types can we expect results from?
- Currently, licenses in these areas have been cashed out. There is a possibility of further improvement of this indicator. These sports are para-taekwondo, para-canoeing and para-academy. There are world champions in these areas. They are also competing for prizes in Tokyo. Para-table tennis is a new direction. The championship of Uzbekistan went very well. The interest of athletes is noticeable. There are talented ones. We look forward to their worthy participation and licenses for the Hangzhou 2022 and Paris 2024 Games.
Taking into account our material and technical capabilities and the qualifications of our specialists, we will expand the sport. The program of the Paralympics includes 22 sports. One of these is boccia. That is, the appearance of curling in healthy people. There is also a sport called golf, which is a basketball passing competition between three blind athletes. Selection work has begun in football, cycling, and equestrian sports for the 5×5 blind. A road map for their development has been developed.
— This year, despite the pandemic conditions, international and local competitions were organized at the beginning of the year, as well as online tournaments during the quarantine period. Will the tradition of determining the "best Paralympian of the year"continue during this difficult period?
— This process has been reviewed by our association. Indeed, our athletes participated in competitions from different points of view during the season. Someone with comfort, someone else took an active part in the work in the yard. Given this, it would be unfair if we were to determine the Paralympian of the year. We aim to award them both next year.