Сардор Абдухолиқов: «Токио Паралимпиадасида лицензияларимиз сони икки бараварга кўп бўлади»
“OlympicUz” ахборот-таҳлилий дастурининг ушбу сонида Ўзбекистон Миллий паралимпия ассоциацияси фаолияти, спортчиларимизнинг Токио-2020 Паралимпиадасига тайёргарлиги, имконият ва режалари ҳақида сўз борди. Суҳбатдошимиз Ўзбекистон пара-енгил атлетика терма жамоаси бош мураббийи Сардор Абдухолиқов шу ҳақда сўзлаб берди.
— Ассоциация юртимизда имконияти чекланган спортчилар ўртасида турли даражадаги мусобақаларни ташкиллаштиради ва ўтказади. 2014 йилда Осиёнинг энг яхши спорт ташкилоти деб айнан Ўзбекистон Миллий Паралимпия ассоциацияси тан олинганини яхши биламиз. Хўш, 13 йиллик фаолиятни олиб қараганда, паралимпия спорти бугун қай тарзда ривожланяпти?
— Ўтган давр мобайнида жамиятимизда имконияти чекланган инсонларнинг ўз қобилиятини намоён этувчи ташкилотга айландик. Спортчиларимиз Рио-2016 Паралимпиадасида улкан ғалабаларга эришди. Аллоҳнинг иродаси билан у ёки бу жисмоний нуқсонга дучор бўлган кишиларни ҳаётга иштиёқини ошириш мақсадида ташкил этилган паралимпия ҳаракати бугун бутун дунёда кенг оммавийлашди. Олимпиада билан ҳамоҳанг Паралимпия ўйинлари кенг масштабда ривожланиб, мана бугунги кунда юртимизда ҳам бу борада спорт турлари сони ортиб боряпти. 13 йил давомида уч марта Параосиё ўйинлари, икки марта Паралимпия ўйинларида, ҳар икки йилда бир марта жаҳон чемпионатларида иштирок этилди. Бундан кейин ҳам бу жараён изчиллик билан давом этади.
— Қисқа танаффусдан сўнг, спортчиларимиз янги йилдан ўқув- машғулот йиғинларига киришиб кетишади. Айтингчи, бу йиғинлар қачондан бошланади?
— Келгуси йилнинг 4 январидан пара-енгил атлетикачиларимиз билан машғулотлар учун БААга йўл оламиз. У ерда мусобақаолди бир ойлик йиғинни ўтказамиз. 7-13 февраль кунлари Паралимпия ўйинларига ҳал қилувчи лицензион мусобақа бўлиб ўтади. Унда спортчиларимизнинг муносиб иштирок этишларини таъминлашимиз керак.
— Спортчиларимиз Рио-де-Жанейрода ўтган XV Паралимпия ўйинларига 32 нафар спортчи билан ташриф буюриб, 8 олтин, 6 кумуш ва 17 бронза медални қўлга киритган эди. Албатта, Токио Паралимпиадасида бундан ҳам кўпроқ медаллар кутилиши табиий. Айни пайтда олиб борилаётган тайёргарлик жараёнлари, кутилаётган натижалар ҳақида гапириб берсангиз.
— Айни пайтда 16та лицензиямиз нақд. Бу кўрсаткич янада ошиши керак. Ўтган тўрт йил давомида асосий эътиборни селекция ишларига қаратганмиз. Танлаб олинган спортчиларга етарли шароитлар яратиб берилди. Ҳатто 6-7 ойлик карантин даврида ҳам ҳеч бир спортчи эътибордан четда қолмади. Улар билан онлайн машғулотлар ўтказдик. Ҳатто энг чекка қишлоқлардан ҳам спортчилар жалб қилинди. Улар доимо мураббийлар назоратида туришди. Риода 5та спорт тури бўйича иштирок этган бўлсак, Токиода яна 3та янги йўналиш бўйича Ватанимиз шарафини ҳимоя қилишни режалаштирганмиз. 2021 йил 1 апрелда лицензион мусобақалар тўхтатилади. Шу санагача йўлланмалар сонини икки баробаргача оширишни кўзда тутганмиз.
Селекция ишларида гувоҳи бўлдикки, имконияти чекланган кўплаб инсонлар ниҳоятда тушкун, ҳаётга қизиқиши сўнган кишилардир. Туғма нуқсондан ҳам кўра орттирилганлари жуда оғир кечади. Уларнинг руҳиятини кўтариш учун паралимпиячиларимизга давлатимиз томонидан кўрсатилаётган ғамхўрлик, спортчиларимизнинг юксак унвонлар билан тақдирланиши, қимматбаҳо машиналар тақдим қилинишини мисол келтирамиз. Аста-секинлик билан уларни руҳий ботқоқликдан олиб чиқамиз. Матонат ва жасорат кўрсатишни сўраймиз. Шу йўл билан улар орасидан иқтидорларни терма жамоага жалб этяпмиз.
— Бугунги кунда ўзбекистонлик паралимпиячилар дунёда кучлилар қаторида зикр этилишади. Бу бир томондан ғурур бағишлайди, албатта. Иккинчи томондан, бу ҳолат спортчиларимиз зиммасига катта масъулият юклайди. Шу маънода йиғинларда спортчиларимиз шу вазифани ҳис қилиб машғулотлар ташкил этсалар керак. Ўқув-машғулот йиғинлари ҳақида гапириб берсангиз.
— Пара-енгил атлетикачиларимиз Рио-2016да 7та лицензияни қўлга киритишган эди. Бу гал эса битта мусобақанинг ўзидаёқ 8та йўлланмани нақд қилиб қўйдик. Ҳали олдинда яна 3та халқаро стартимиз бор. БАА, Тунис ва Бразилияда ўтадиган мусобақалардан сўнг, жаҳон таснифида кучли 6таликка кирган спортчиларга йўлланма тақдим этилади. Албатта, соғлом инсонларга қараганда, паралимпиячиларимизнинг узоқ масофага учиши уларнинг жисмоний ҳолатига таъсир қилади – қон айланиши, мия фаолиятида, муҳитга мослашишида буни кузатиш мумкин. Шуларни инобатга олган ҳолда, масофа яқин бўлган иккита мусобақада қатнашиш режалаштирилган. Шунда ҳам биргина пара-енгил атлетика бўйича Токио Паралимпиадасига 14-15та, балки ундан ҳам кўпроқ йўлланмани қўлга киритиш имкониятимиз бор.
— Рио Паралимпиадасида вакилларимиз спортнинг 5 та тури – енгил атлетика, сузиш, дзюдо, ўқ отиш, оғир атлетика баҳсларида иштирок этишган эди. Яна учта спорт тури қўшилгани ҳақида айтдингиз. Қайси йўналишлар ривожланди, деб ҳисоблайсиз? Яна қайси турлардан натижа кутишимиз мумкин?
— Айни пайтда бу йўналишлар бўйича лицензиялар нақд қилинган. Бу кўрсаткични янада яхшилаш имконияти бор. Бу спорт турлари – пара-таэквондо, пара-каноэ ва пара-академия. Бу йўналишларда жаҳон чемпионлари мавжуд. Улар Токиода совринли ўринлар учун ҳам даъвогарлик қилишади. Пара-стол тенниси янги йўналиш. Ўзбекистон чемпионати жуда ҳам яхши ўтди. Спортчиларнинг қизиқиши сезилиб турибди. Иқтидорлилари бор. Ханчжоу-2022 ва Париж-2024 ўйинлари учун улардан муносиб иштирок ва лицензиялар кутиб қоламиз.
Моддий-техник имкониятларимиз, мутахассислар малакасини ҳисобга олган ҳолда спорт турларини янада кенгайтирамиз. Паралимпиада дастурида 22 спорт тури мавжуд. Шулардан бири бу – бочча. Яъни соғломлардаги кёрлингнинг кўриниши. Уч нафар кўзи ожиз спортчининг баскетбол коптогини бир-бирига узатиш мусобақаси бўлган голбол спорт тури ҳам бор. 5×5 кўзи ожизлар футболи, велоспорт, от спорти турларида ҳам селекция ишлари бошлаб юборилган. Уларни ривожлантириш бўйича «Йўл харитаси» ишлаб чиқилган.
— Бу йил пандемия шароити бўлса ҳам йил бошида халқаро ва маҳаллий мусобақалар, карантин даврида онлайн турнирлар ташкил қилинди. Мана шу қийин давр учун «Йилнинг энг яхши паралимпиячиси»ни аниқлаш анъанаси тўхтаб қолмайдими?
— Бу жараён ассоциациямиз томонидан кўриб чиқилди. Ҳақиқатдан ҳам спортчиларимиз мавсумда турли нуқталардан туриб мусобақаларда қатнашди. Кимдир қулай шароитда, яна биров ҳовлида ишда фаол иштирок этди. Шуларни инобатга олмасдан, йил паралимпиячисини аниқласак, адолатсизлик бўлади. Келгуси йили иккаласини битта қилиб тақдирлашни мақсад қилганмиз.

14 Декабря 2020 8603
В данном выпуске информационно-аналитической программы" OlympicUz " говорилось о деятельности Национальной паралимпийской ассоциации Узбекистана, подготовке наших спортсменов к Паралимпиаде в Токио-2020, возможностях и планах. Об этом рассказал наш собеседник, главный тренер сборной команды Узбекистана по пара-легкой атлетике Сардор Абдухоликов.
- Ассоциация организует и проводит соревнования различного уровня среди спортсменов с ограниченными возможностями. Мы хорошо знаем, что в 2014 году лучшей спортивной организацией Азии была признана Национальная паралимпийская ассоциация Узбекистана. Итак, с учетом 13 лет деятельности, как Паралимпийский спорт развивается сегодня?
— За прошедший период мы превратились в организацию, демонстрирующую способности людей с ограниченными возможностями в нашем обществе. Наши спортсмены добились больших побед на Паралимпиаде в Рио-2016. Паралимпийское движение, организованное по воле Аллаха с целью повышения мотивации людей, страдающих тем или иным физическим дефектом, к жизни, приобрело сегодня широкую популярность во всем мире. Параллельно с Олимпиадой в широком масштабе развиваются Паралимпийские игры, и сегодня в нашей стране растет количество видов спорта. За 13 лет он трижды участвовал в Паралимпийских играх, дважды в Паралимпийских играх, один раз в два года в чемпионатах мира. Далее этот процесс продолжается последовательно.
— После небольшого перерыва наши спортсмены с Нового года отправятся на тренировочные сборы. Скажите, с чего начинаются эти встречи?
— С 4 января следующего года мы отправимся в ОАЭ для тренировок с нашими пара-легкоатлетами. Там мы проведем предсезонную месячную встречу. С 7 по 13 февраля пройдет решающий лицензионный турнир на Паралимпийские игры. Мы должны обеспечить достойное участие в нем наших спортсменов.
— Наши спортсмены побывали на XV Паралимпийских играх в Рио-де-Жанейро с 32 спортсменами, завоевавшими 8 золотых, 6 серебряных и 17 бронзовых медалей. Конечно, вполне естественно, что на Паралимпиаде в Токио ожидается еще больше медалей. Если говорить о проводимых в данный момент подготовительных процессах, ожидаемых результатах.
— На данный момент у нас 16 лицензий. Этот показатель должен увеличиться еще больше. В течение последних четырех лет основное внимание уделялось селекционной работе. Отобранным спортсменам были созданы достаточные условия. Ни один спортсмен не остался незамеченным даже в течение 6-7-месячного периода карантина. Мы провели онлайн-обучение с ними. Даже из самых отдаленных деревень были привлечены спортсмены. Они постоянно находились под наблюдением тренеров. В то время как в Рио мы участвовали в 5 видах спорта, в Токио мы планировали защищать честь нашей Родины еще в 3 новых направлениях. С 1 апреля 2021 года лицензионные соревнования прекращаются. К этой дате мы планируем увеличить количество путевок до двух раз.
В селекционной работе мы видели, что многие люди с ограниченными возможностями невероятно подавлены, их интерес к жизни угас. Приобретенные, а не врожденные дефекты протекают очень тяжело. Приведем в пример заботу, оказываемую нашим государством паралимпийцам для поднятия их духа, награждение наших спортсменов высокими званиями, предоставление дорогих автомобилей. Постепенно мы выводим их из духовного болота. Просим проявить мужество и отвагу. Таким образом, мы привлекаем таланты из них в национальную команду.
— Сегодня паралимпийцы Узбекистана считаются одними из сильнейших в мире. Это дает гордость с одной стороны, конечно. С другой стороны, эта ситуация накладывает большую ответственность на наших спортсменов. В этом смысле на сборах наши спортсмены должны чувствовать эту задачу и организовывать тренировки. Если говорить о тренировочных сборах.
- Пара-наши легкоатлеты завоевали 7 лицензий в Рио-2016. А в этом году за один турнир мы заработали 8 путевок. У нас впереди еще 3 международных старта. После соревнований в ОАЭ, Тунисе и Бразилии путевки будут предоставлены спортсменам, попавшим в топ-6 в мировой классификации. Конечно, по сравнению со здоровыми людьми, перелет наших паралимпийцев на большие расстояния влияет на их физическое состояние – это можно наблюдать в кровообращении, мозговой деятельности, адаптации к окружающей среде. Учитывая это, планируется участие в двух соревнованиях, дистанция которых близка. И тогда у нас есть шанс выиграть 14-15, а то и больше путевок на Токийскую Паралимпиаду по пауэрлифтингу.
— На Паралимпиаде в Рио наши представители приняли участие в соревнованиях по 5 видам спорта – Легкая атлетика, плавание, дзюдо, стрельба из лука, тяжелая атлетика. Вы сказали, что добавлено еще три вида спорта. Какие направления, по вашему мнению, развивались? От каких еще типов мы можем ожидать результатов?
— В настоящее время лицензии по этим направлениям обналичены. Есть вероятность дальнейшего улучшения этого показателя. Это виды спорта-пара-тхэквондо, пара-каноэ и пара-академия. Есть чемпионы мира по этим направлениям. Они также претендуют на призовые места в Токио. Пара-настольный теннис-новое направление. Чемпионат Узбекистана прошел очень хорошо. Заметен интерес спортсменов. Есть талантливые. Ждем от них достойного участия и лицензий на Игры Ханчжоу-2022 и Париж-2024.
Учитывая наши материально-технические возможности, квалификацию специалистов, мы будем расширять спорт. В программе Паралимпиады 22 вида спорта. Одним из таких является бочча. То есть внешний вид керлинга у здоровых. Существует также вид спорта, называемый гольфом, который представляет собой соревнование по передаче баскетбольного мяча между тремя слепыми спортсменами. Начата селекционная работа в футболе, велоспорте, конном спорте для слепых 5×5. Разработана "дорожная карта" их развития.
— В этом году, несмотря на пандемические условия, в начале года были организованы международные и местные соревнования, а также онлайн-турниры в период карантина. Не прекратится ли традиция определения "лучшего паралимпийца года"за этот непростой период?
— Этот процесс был рассмотрен нашей ассоциацией. Действительно, наши спортсмены участвовали в соревнованиях с разных точек зрения в течение сезона. Кто-то с комфортом, кто-то еще принимал активное участие в работе во дворе. Учитывая это, было бы несправедливо, если бы мы определили паралимпийца года. Мы стремимся наградить их обоих в следующем году.