2022 йилги жаҳон чемпионатларининг ғолиб ва совриндорлари муносиб тақдирланишди
Якунига етиб бораётган йил ўзбек спорти учун улкан муваффақиятларга бой бўлди. Спортчиларимиз Осиё ва жаҳон чемпионатлари, комплекс мусобақаларда юртимиз шарафини муносиб ҳимоя қилиб, Ватанимизга ёруғ юз билан қайтишди. Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Жаҳон чемпионатларида юқори натижаларга эришгани учун Ўзбекистон Республикаси спортчиларини мукофотлаш тартибини такомиллаштириш тўғрисида”ги ПФ-4056 Фармонига асосан ҳар йили Олимпия ва Паралимпия спорт турларида катталар ўртасидаги жаҳон чемпионатларида ғолиб ва совриндор бўлган спортчилар ҳамда уларни тайёрлаган тренерлар бир марталик пул мукофоти билан тақдирланишади. Бугун Миллий Олимпия қўмитасида 2022 йил дунё биринчиликларида шоҳсупага кўтарилган спортчи ва тренерларни тақдирлаш маросими бўлиб ўтди.
Тадбирда Адҳам Икрамов бошчилигидаги Спортни ривожлантириш вазирлиги мутасаддилари, Осиё Олимпия кенгаши вице-президенти Отабек Умаров, Миллий Олимпия қўмитаси Бош котиби Ойбек Касимов, Миллий Паралимпия қўмитаси раиси Мухторхон Ташходжаев, МОҚ раиси ўринбосарлари Равшан Ирматов ва Азизжон Камилов, Спорт фахрийлари кенгаши раиси Баҳодир Махситов, федерация ва ассоциацияларнинг масъуллари, спортчи ва мураббийлар, фахрийлар иштирок этишди.
Тадбир аввалида ўзбек спортининг 2022 йилги ғалабаларига бағишланган видеоролик намойиш этилди. Шундан сўнг Адҳам Икрамов сўз олиб, юртимиз спортининг аҳил оиласини кириб келаётган янги йил билан қутлади. Шунингдек, вазир ортда қолган йил сарҳисоби ҳақида тўхталиб, давлатимизнинг қўллаб-қувватлаши билан йил спортимиз учун омадли ва муваффақиятли ўтгани, келгуси йил ҳам мана шундай ғалабалар бардавом бўлиши тилади.
Шундан сўнг тақдирлаш маросимига навбат берилди. Унга кўра, жаҳон чемпионатларида олтин медални қўлга киритган спортчиларимиз 12 000, кумуш медаль соҳиблари 6 000 ва бронза медали эгалари 3 000, мураббийлар ҳам мос равишда 6 000, 3 000 ва 1500 АҚШ доллари миқдоридаги бир марталик пул мукофотлари билан тақдирланишди.
Ўз навбатида, спортчи ва мураббийларимиз давлатимиз томонидан кўрсатилаётган бундай эътибор ва ғамхўрликдан мамнун эканликларини билдириб, келгусида ҳам билдирилган ишончни оқлашга ваъда беришди.
Шунингдек, тақдирлаш маросими доирасида “Миллий спорт мукофоти-2022”нинг “Халқаро тадбирларнинг энг яхши ташкилотчиси” номинацияси ғолиби Осиё Олимпия кенгашига аталган соврин тантанали равишда ташкилотнинг мамлакатимиздаги вакили, ООК вице-президенти Отабек Умаровга топширилди.

30 Декабря 2022 3329
Завершающийся год подарил узбекскому спорту массу положительных эмоций, в уходящем 2022-м было достигнуто немало успехов. Отечественные атлеты достойно защищали честь страны на чемпионатах Азии и мира, комплексных соревнованиях, на которых в честь них неоднократно прозвучал Государственный гимн нашей Родины. В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан УП-4056 “О совершенствовании порядка премирования спортсменов Республики Узбекистан за достижение высоких результатов на чемпионатах мира” ежегодно атлеты, победители и призёры первенств планеты среди взрослых по Олимпийским и Паралимпийским видам спорта, а также их тренеры, награждаются единовременной денежной премией. Сегодня в Национальном Олимпийском комитете состоялась церемония награждения атлетов и их наставников, поднявшихся на пьедестал почёта на ЧМ 2022 года среди взрослых.
В мероприятии приняли участие представители Министерства развития спорта во главе с Адхамом Икрамовым, вице-президент Олимпийского совета Азии Отабек Умаров, Генеральный секретарь Национального Олимпийского комитета Ойбек Касимов, председатель Национального Паралимпийского комитета Мухторхон Ташходжаев, заместители председателя НОК Равшан Ирматов и Азизжон Камилов, председатель Совета ветеранов спорта Баходир Махситов, руководители Федераций и Ассоциаций, спортсмены, тренеры и ветераны.
Сначала был продемонстрирован видеоролик, посвящённый достижениям узбекского спорта в 2022 году. После этого Адхам Икрамов в своём выступлении поздравил спортивную общественность с наступающим Новым годом. Министр также рассказал об итогах уходящего года, отметил, что при поддержке государства год был удачным и успешным для узбекского спорта, а также пожелал, чтобы и в новом спортивном сезоне отечественные атлеты достойно защищали честь Родины.
На церемонии награждения спортсмены, завоевавшие золотые медали на чемпионатах мира, получили 12 000 долларов США, серебряные призёры - 6 000 и бронзовые - 3 000, а тренеры получили единовременные денежные призы в размере 6 000, 3 000 и 1 500 долларов США соответственно.
В свою очередь, атлеты и наставники выразили огромную благодарность за уделяемое внимание и заботу, оказываемую им со стороны государством, пообещав, что в дальнейшем будут прилагать максимум усилий для достойного представления Узбекистана на мировой арене.
Также в рамках сегодняшней церемонии был награждён победитель «Национальной спортивной премии-2022» в номинации «Лучший организатор международных мероприятий» - Олимпийский совет Азии. Награда была торжественно вручена представителю Организации в нашей стране, вице-президенту ОСА Отабеку Умарову.
Мероприятие, прошедшее в приподнятом настроении, завершилось благословением отечественных ветеранов.