Беҳзод Раҳимбоев: “Италияда пул билан ўлчанмайдиган катта тажриба оламан”
Бу йил ёш велоспортчиларимиздан бири Беҳзод Раҳимбоев учун ҳам алоҳида аҳамият касб этади. Беҳзод ўтган йили Италиянинг “Team Viris Vigevano” жамоаси билан шартнома имзолашга муваффақ бўлган эди. Ҳозирда спортчимиз Италия сафарига йўл олиш ниятида. Эътиборингизга велоспортчимиз билан ташкил қилган кичик суҳбатимизни ҳавола қиламиз.
– Италия жамоасидан таклиф қанчалик кутилмаган эди?
– Очиғи, бундай таклифни кутмаган эдим. Улар мени 1-2 мусобақалардаги иштирокимни кўришган экан. Октябрь ойида расмий таклиф билан чиқишди ва мураббийларим буни қўллаб-қувватлашгач ўйлаб ўтирмай рози бўлдим.
– Шартнома неча йилга тузилган ва сир бўлмаса, унинг молиявий бандлари қандай?
– Шартнома 1 йиллик. Очиғи маошим у қадар кўп эмас. Асосийси, менинг у ердаги озиқ-овқат ва яшаш ҳаражатларим тўлалигича жамоа ҳисобидан бўлади. Қўшимчасига, йил давомида ташкил қилинадиган мусобақаларда эгаллаган ўринларимга қараб қўшимча бонуслар оламан. Асосийси, мен у ерда пул билан ўлчанмайдиган катта тажрибага эга бўламан.
– Италияга йўл олишни қачонга мўлжаллаяпсиз?
– Менимча, Туркиядаги йиғиндан сўнг. Бир неча кундан сўнг Туркия сафарига йўл оламиз. У ердаги машғулотлар якунлангач кетсам керак. Боиси у жамоа тўлиқ шакллантирилиб, мусобақалар тақвими эълон қилингач борсам, мақсадга мувофиқ бўлади.
– Футболга ҳам қизиқасизми? Сўрамоқчи бўлганим, ҳозир Италия чемпионатида ўзбекистонлик футболчи тўп тепмоқда. Имкон бўлса, балки унинг ўйинларини кўргани борарсиз?
– Очиғи, футболга у қадар қизиқмайман. Лекин ҳамюртимиз Элдор Шомуродовнинг Италия чемпионатида ўйнаётгани ҳақида эшитдим. Албатта, имкони бўлса юртдошимнинг ўйинларини кузатгани бораман.
– Келажакдаги фаолиятингизда улкан муваффақиятлар тилаб қоламиз. Суҳбат учун раҳмат!
– Раҳмат
Умид қиламизки, Беҳзод Раҳимбоев сингари ҳамюртларимизнинг Европага йўл олиши ўсиб келаётган ёш спортчиларимиз учун янада катта мотивация бериши аниқ.

Бехзод Рахимбоев: "В Италии у меня большой опыт, который не измеряется деньгами”
Этот год также имеет особое значение для одного из наших молодых велоспортсменов Бехзода Рахимбоева. В прошлом году бехзоду удалось подписать контракт с итальянской командой "Team Viris Vigevano". В настоящее время спортсмен намерен отправиться в Италию. Предлагаем вашему вниманию небольшую беседу, которую мы организовали с нашим велогонщиком.
– Насколько неожиданным было предложение от сборной Италии?
– Честно говоря, я не ожидал такого предложения. Оказывается, они видели меня в соревнованиях 1-2. Они сделали официальное предложение в октябре, и я, не задумываясь, согласился, когда мои тренеры поддержали его.
– На сколько лет заключен договор и каковы его финансовые положения, если не секрет?
- Контракт 1 год. Честно говоря, моя зарплата не такая большая. Главное, чтобы мои расходы на еду и проживание там были полностью за счет сообщества. К тому же, я получаю дополнительные бонусы в зависимости от места, которое я занимаю на соревнованиях, организуемых в течение года. Главное, чтобы у меня там был большой опыт, который не измеряется деньгами.
– Когда вы планируете отправиться в Италию?
– Я думаю, что после встречи в Турции. Через несколько дней мы отправимся в тур по Турции. Я должен был уйти, когда обучение там закончилось. Поэтому было бы целесообразно, если бы я пошел, когда команда полностью сформирована и объявлен календарь соревнований.
– Вы тоже увлекаетесь футболом? Хочу спросить, сейчас в чемпионате Италии забивает футболист из Узбекистана. Может быть, вы пойдете посмотреть его игры, если сможете?
– Честно говоря, футболом я не очень интересуюсь. Но я слышал, что наш соотечественник Эльдор Шомуродов играет в чемпионате Италии. Конечно, если у меня будет возможность, я пойду смотреть игры моего соотечественника.
– Желаем вам больших успехов в дальнейшей деятельности. Спасибо за разговор!
- Спасибо
Надеемся, что поездка в Европу наших соотечественников, таких как Бехзод Рахимбоев, даст еще большую мотивацию для подрастающих молодых спортсменов.