Светлана Осипова: “Таэквондога бўлган эътибор янада кучайди”
Бу йил кўплаб спорт турлари қатори таэквондочиларимиз учун ҳам омадли ўтди. Йил бошида ўтган минтақавий очиқ турнирлар, Осиё чемпионати, Конья-2021 Ислом бирдамлиги ўйинлари ва жаҳон чемпионатида улкан натижалар қайд этилди. Юқоридаги мусобақаларнинг деярли барчасида чемпионликка эришган Светлана Осипова “Миллий спорт мукофоти-2022” тадбирида “Йилнинг энг яхши аёл спортчиси” деб топилди. Умид қиламизки, ушбу номга лойиқ кўрилган атлет билан ташкил этилган интервью Сизни бефарқ қолдирмайди. Осипованинг йил якунлари ва 2023 йил олдига қўйган мақсадлари мавзусида ташкил этилган суҳбатни эътиборингизга ҳавола этамиз:
– 2022 йил учун тузган режаларингиз қанчалик амалга ошди? “Йилнинг энг яхши аёл спортчиси” бўлишингизни кутганмидингиз?
– Бу йил мен учун ажойиб ўтди. Боиси ўзим иштирок этган деярли барча мусобақада шоҳсупага кўтарилдим. “Миллий спорт мукофоти” тадбирида кўп бор меҳмон сифатида иштирок этганман. Ҳар доим мен ҳам қачондир шу тадбирда “Йилнинг энг яхши спортчиси” номинациясида ғалаба қозонармикан деб ўйлар эдим. Аммо бу ғалаба бунчалик тез келишини кутмаган эдим, тўғриси. Бу мен учун катта хурсандчилик тақдим қилиш билан бирга, улкан масъулият ҳам юклайди. Келгусида бу ишончни оқлашга ваъда бераман.
Ўзбек таэквондосининг сўнгги йилларда ўсиб бораётгани нималар билан боғлиқ деб ўйлайсиз?
– Таэквондога бўлган эътибор охирги йилларда янада кучайди. Терма жамоамиз қўлга киритаётган юқори натижалар бизга қаратилаётган эътиборга боғлиқ. Йил давомида мунтазам равишда ўқув-машғулот йиғинида бўламиз. Биз иштирок этадиган хорижий мусобақалар сони ҳам ошди. Бу эса халқаро майдонда ҳам улкан тажриба тўплашга ёрдам беради. Қолаверса, кучли селекция натижасида терма жамоадаги ички рақобат ҳам ўсди. Бу ҳам биз эришаётган ютуқларнинг яна бир омили дея оламан.
– 2023 йилнинг муҳим стартларидан бири шубҳасиз Осиё ўйинлари. 2018 йилги қитъа Олимпиадасида жуда ёш бўлишингизга қарамай бронза медалини қўлга киритган эдингиз. Ҳозирга келиб анча тажрибангиз ошди. Бу галги рақиблар ҳақида нима дея оласиз?
Шубҳасиз, 2023 йил бизни кутиб турган энг асосий мусобақалардан бири бу Осиё ўйинлари. Унда ҳам Париж-2024 Олимпиадаси учун қимматли рейтинг очколари ўйналади. 2018 йил Индонезиядаги мусобақада катталар тоифасига энди қадам қўя бошлаган пайтим эди. Шунга қарамай, бронза медалини қўлга киритганман. Ўшанда шоҳсупадан Корея Республикаси, Қозоғистон, Ўзбекистон ва Хитой терма жамоаси вакиллари жой олишган эди. Рақибаларимнинг имкониятларидан келиб чиқиб, Ханчжоуда ҳам шоҳсупада ушбу мамлакат вакиллари бўлишини тахмин қиляпман. Албатта, бунда энг юқори поғонага кўтарилишим учун бор имкониятимни ишга соламан.
– Сизга Олимпия вазн тоифасида кечадиган беллашувларда -73 кг даги рақиблар кўпроқ ноқулайми ёки +73 дагиларми?
– Тўғри, Олимпия ўйинлари ва Гран-приларда ҳар икки тоифа бирлаштирилиб, +67 кг вазн деб юритилади. Бунда -73 ва +73 кг вазн тоифаларидаги спортчилар ўзаро жанг қилишади. Ҳар икки йўналишнинг ҳам алоҳида кучли томони бор. -73 кгдаги спортчилар нисбатан тезроқ ишлашади, уларнинг “арсенали”даги зарбалари ҳам кўпроқ бўлади. +73 кг вакилларида тезлик паст бўлса ҳам, улар вазн тоифасидаги устунликка эга. Кўпчилиги 80 кг ва ундан юқори вазнга эга. Улар билан ишлаш ҳам ўзига яраша қийин. Шу боис, мураккаблик жиҳатдан бирини танлай олмайман.
– Янги йилдан нималар кутмоқдасиз?
Асосийси, оилам, яқинларим ва барчамиз соғ-саломат бўлайлик. Янги йилда ҳам бу йилгидан кам бўлмаган натижалар, янги ғалабалар кутиб қоламан. 2023 йил фаолиятимда ўзига хос хотиралар билан эсланадиган йил бўлишини истайман.

27 Декабря 2022 2455
Этот год был удачным для отечественных таэквондистов, как и для представителей многих других видов спорта. Огромные результаты были достигнуты на региональных открытых турнирах, которые прошли в начале года, чемпионате Азии, Играх Исламской солидарности Конья-2021 и первенстве планеты. Светлана Осипова, завоевавшая золотые медали практически во всех вышеперечисленных соревнованиях, была признана “Самой лучшей спортсменкой года” на церемонии награждения “Национальной спортивной премии-2022”. Интервью, организованное с этой титулованной спортсменкой, думаем, не оставит Вас равнодушными.
- Насколько осуществились ваши планы на 2022 год? Вы ожидали, что станете "Лучшей спортсменкой года"?
– Этот год для меня прошёл замечательно. Так как практически на всех соревнованиях, в которых я участвовала, я поднималась на пьедестал почёта. Я каждый год принимала участие в мероприятии "Национальная спортивная премия " в качестве гостьи. Мне всегда было интересно, смогу ли я когда-нибудь выиграть номинацию "Самая лучшая спортсменка года" на этой церемонии. Но я не ожидала, что эта победа придёт так быстро. Это не только доставляет мне большую радость, но в то же время на меня возлагается огромная ответственность. Я обещаю оправдать это доверие в будущем.
- Как вы думаете, с чем связан рост узбекского таэквондо за последние годы?
– В последние годы внимание к таэквондо усилилось. Высокие результаты, достигнутые нашей Национальной командой, зависят от внимания, которое уделяется нам. В течение года мы регулярно посещаем тренировочные сборы. Увеличилось и количество международных турниров, в которых мы принимаем участие. Это помогает получать огромный опыт. Кроме того, в результате серьёзного отбора выросла и внутренняя конкуренция в Национальной сборной. Могу сказать, что это также ещё один фактор прогресса, которого мы добиваемся.
- Одним из важных стартов 2023 года, несомненно, станут Азиатские игры. В 2018 году вы выиграли бронзовую медаль на Азиаде, несмотря на юный возраст. К настоящему времени вы набрались соревновательного опыта. Что вы можете сказать об ожидаемых соперницах на этот раз?
- Без сомнения, один из самых главных турниров, который нас ожидает в 2023 году, это Азиатские игры. На них также разыгрываются большие рейтинговые очки для Олимпийских игр 2024 года в Париже. В 2018 году на соревнованиях в Индонезии я только начинала входить во взрослый состав команды. Тем не менее, я была удостоена бронзовой медали. Тогда на подиум поднялись представительницы сборных Республики Корея, Казахстана, Узбекистана и Китая. Исходя из возможностей моих соперниц, я предполагаю, что также в Ханчжоу среди медалисток будут спортсменки этих стран. Конечно, я приложу максимум усилий, чтобы в Китае подняться на высшую ступень пьедестала почёта.
-  Вам на соревнованиях в Олимпийской весовой категории больше неудобны соперницы до 73 кг или свыше 73 кг?
- На Олимпийских играх и Гран-при обе категории объединяются и становятся весом свыше 67 кг. В нём борются между собой спортсменки в весовых категориях до 73 и свыше 73 кг. У представительниц обеих категорий имеются свои сильные стороны. Спортсменки в весе до 73 кг работают относительно быстрее. Несмотря на то, что скорость у представительниц свыше 73 кг низкая, они имеют преимущество в весе. Большинство из них весят 80 кг и выше. Работать с ними тоже по-своему сложно. Поэтому по сложности я бы не стала выбирать из них один .
-  Что Вы ожидаете в новом 2023 году?
-Главное, чтобы моя семья, близкие и все мы были здоровы. И в 2023 году жду не меньших результатов, новых побед, чем в уходящем году. Я хочу, чтобы предстоящий спортивный сезон также запомнился в моей карьере уникальными воспоминаниями.