Алишер Алимов: “Спортчилар учун мамлакат раҳбари томонидан қўллаб-қувватлов борлигини ҳис қилиш жудаям муҳим”
Хабарингиз бор, яқинда Россия Федерацияси пойтахти Москва шаҳрида самбо бўйича Жаҳон кубоги ўтказилди. Унда мамлакатимиз самбочилари ҳам муваффақияти иштирок этишди.
Мусобақа давомида Ўзбекистон самбо ассоциацияси раиси Алишер Алимов Халқаро самбо федерацияси матбуот хизматига катта интервью берди. FIAS расмий сайтида эълон қилинган ушбу суҳбатда Алишер Алимов ўзбек спортчиларининг халқаро ареналарда эришаётган муваффақиятлари, вазн тоифалари ўзгаришининг натижаларга таъсири, шунингдек Тошкент шаҳрида ўтказиладиган самбо бўйича жаҳон чемпионати ҳақида тўхталиб ўтди. Қуйида ушбу интервьюни эътиборингизга ҳавола қиламиз.
– Ўзбек спортчиларининг Жаҳон кубогидаги иштирокини қандай баҳолайсиз?
– Биринчи навбатда Халқаро самбо федерацияси, шунингдек, Россия самбо федерациясига мана шундай спорт байрамини ташкил этгани учун миннатдорлик билдирмоқчиман. Яхши биласиз, пандемия сабаб жаҳон миқёсида бундай мусобақалар кам ташкил этилмоқда ва биз бунинг ортида қандай меҳнат турганлигини тушуниб турибмиз. Ўзбек спортчиларининг иштироки ҳақида гапирсам, агар эътибор берган бўлсангиз, ушбу Жаҳон кубогига биз янгиланган таркиб – Ўзбекистон чемпиони бўлган йигит ва қизлар билан келдик. Биз уларга халқаро майдонда чиқиш қилиб, ўзларини кўрсатишлари ва тажриба тўплашларига имкон бердик. Ҳар қандай спортчи ўз юртидаги ва халқаро аренадаги мусобақада ўзини турлича ҳис қилиши хеч кимга сир эмас.
– Мусобақанинг биринчи куни ўзбек самбочилари учун қай даражада омадли кечди деб ҳисоблайсиз?
– Биз албатта, мусобақанинг илк кунидан бундан ҳам яхшироқ натижа кутгандик. Аммо бу спорт, унда натижаларни олдиндан билиб бўлмайди. Шуни айтишим керакки, спортчиларимиз баҳсларга жиддий ҳозирлик кўришганди. Ҳар бир халқаро старт олдидан биз спортчиларни жиддий тайёрлаймиз. Бу сафар совриндор спортчиларимизни, жаҳон чемпионларини 4-6 июнь кунлари Тошкентда ўтказиладиган Осиё чемпионати учун сақлаб қўйишга қарор қилдик. Бундан ташқари, Ўзбекистон пойтахти 12-14 ноябрь кунлари самбо бўйича жаҳон чемпионатига мезбонлик қилади. Спортчиларимизда ўзларини ҳар томонлама кўрсатиш имконияти бор.
– Сўнгги йилларда Ўзбекистон терма жамоаси халқаро мусобақаларда юқори натижалар қайд этмоқда. Сизнингча, бу нима билан боғлиқ?
– Биласиз, 2019 йилнинг бошидан Ўзбекистон самбо ассоциацияси жамоаси ўзгарди: бош директор, катта мураббийлар, аёллар мураббийлари, ёшларда ҳам шундай. Шунингдек, самбо ассоциацияси раҳбариятида ҳам ўзгариш бўлди. Раис ўринбосарлари, маъмурий таркиб алмашди. Ҳамкасбларим билан бирга Ўзбекистонда самбо ривожи йўлида меҳнат қиляпмиз. Аммо, шуни алоҳида қайд этишимиз лозимки, Ўзбекистон Республикаси Президентининг спортга, хусусан самбога қаратаётган ҳозирги эътибори бўлмаганида, биз бундай натижалар қайд эта олмаган бўлардик. Ассоциация раҳбарияти ва спортчилар учун мамлакат раҳбари томонидан қўллаб-қувватлов борлигини ҳис қилиш жудаям муҳим.
Натижалар ҳақида гапирсак, Ўзбекистон терма жамоаси 2018 йилги жаҳон чемпионатида 12-ўринни қўлга киритганди. 2019 йилда эса бешинчи бўлдик. 2020 йили Сербияда ташкил этилган жаҳон биринчилигида эса 3-ўринга кўтарилдик. Бу биз учун жиддий натижа, олдинга ташланган катта қадамдир. Мен спортчиларимиз ва жамоам билан фахрланаман.
– Муваффақиятингиз сири нимада?
– Мамлакат раҳбариятининг самбога қаратаётган эътибори ва жамоамизнинг чин дилдан меҳнат қилаётгани. Биз спортчиларга яхши шароит яратиб бериш учун барчасини қиляпмиз. Улар эса ўз навбатида гиламда барчасини кўрсатишмоқда. Албатта, биз эришилган натижа билан тўхтаб қолмоқчи эмасмиз ва олдинга интиламиз. Ўйлайманки, биз ҳали самбо мухлисларини яна хурсанд қиламиз.
– Сиз Республика Президентининг қўллаб-қувватлаши ҳақида гапирдингиз. Бу нимада акс этмоқда?
– Сир эмас, спортда Олимпия ва ноолимпия спорт турлари деган тушунчалар бор. Россияда самбо Олимпия спорт турлари билан тенглаштирилган, аммо барча мамлакатларда ҳам бундай эмас. Бизнинг республикамизда масалан самбо 2019 йилга қадар давлат томонидан бир қисм молиялаштирилган. 2019 йилдан бошлаб Худога шукр, бугунги кунгача ассоциациямиз барча халқаро мусобақаларда – жаҳон чемпионатидан тортиб, Жаҳон кубогигача юз фоиз давлат ҳисобидан молиялаштирилмоқда. Ўзбекистон Республикаси Жисмоний тарбия ва спорт вазирлиги, шунингдек Миллий Олимпия қўмитаси спортчиларимизни қўллаб-қувватламоқда.
– Тушунишим бўйича, қўллаб-қувватлов фақат бу томонлама эмас. Оммавий ахборот воситалари томонидан ҳам ушбу спортга эътибор ошганини биламан. Ўзбекистондаги самбочилар – юлдузлар…
– Фикрингизга қўшиламан. Оммавий ахборот воситалари ходимлари билан фаол ишламай туриб, бундай самарага эриша олмасдик. Биз айнан ОАВ самбони оммавийлаштиришда энг асосий қурол эканлигини тушунамиз. Шунинг учун журналистлар билан ҳамкорлик қиламиз. Сўнгги икки йилда ОАВда, интернет ва ижтимоий тармоқларда самбо ҳақидаги маълумотлар кўпайди. Бу бизнинг телеграм, инстаграм ва фейсбукдаги саҳифаларимизда ҳам кўриниб турибди. Сайтимизда манзилимиз, электрон почтамиз, телефон рақамлари ҳақида маълумотлар бор. Улар орқали кўплаб мурожаатлар, изоҳлар бўлади. Биз улар билан самбонинг истиқболи, режалар ҳақида гаплашамиз.
– Келинг, айни пайтда «Лужники»да ўтказилаётган турнирга қайтамиз (суҳбат март ойидаги Жаҳон кубоги вақтида уюштирилган). Жаҳон кубоги илк маротаба янги вазн тоифаларида ўтказилмоқда. Бу спортчиларингизнинг тайёргарлиги ва натижага қай даражада таъсир кўрсатди? Бунга тайёрмидингиз?
– Тайёр эдик. Ҳар йили февраль ойида биз самбо бўйича Республика чемпионатини ўтказамиз. Бу йил ҳам илк маротаба янги вазн тоифасида мусобақани ташкил этдик. Албатта, аввалига спортчи ва мураббийлар учун бу эриш туюлди. Аммо чемпионат олдидан биз мураббий ва ҳакамлар учун семинар ташкил этдик ва у ерда барчасини тушунтирдик. Барчаси вақт ўтгани сайин ўзгаради, одамлар тез ўрганишади ва кўникишади. Ўзим қўшимча сифатида шуни айтишим мумкинки, спортчиларимизнинг кўпи бу ўзгаришлардан хурсанд. Чунки, вазн ташлаш билан боғлиқ масалалар улар учун осонлашди.
– Аниқроғи, тайёргарлик жараёни ва Ўзбекистон терма жамоасининг мусобақада қайд этаётган натижалари сиз учун кутилмаган ҳол бўлмади. Вазнлар ўзгариши билан боғлиқ сенсациялар бўлмадими?
– Тўппа-тўғри. Айтиб ўтганимдек, биз бундан ҳам кўпроғини кутгандик. Лекин, барибир натижалардан мамнунман. Биринчи кун давомида тўрт спортчимиз финалгача етиб келди. Иккинчи кун ҳам финалчиларимиз бор. Умид қиламизки, уларнинг барчаси ғалаба қозонади.
– 1 январдан саралаш масаласида Халқаро қоидалар кучга кирди. Камар тизимининг йўлга қўйилиши Ўзбекистонда ва жаҳонда самбо ривожига ҳисса қўша олади деб ўйлайсизми?
– Шубҳасиз! Рейтинг ҳар бир спорт турида бўлиши лозим. Самбочилар, шунингдек болалар ҳалигача шаҳар, туман ва бошқа мусобақаларда қўлга киритган медаллари билан юришарди. Камарларнинг пайдо бўлиши самбо билан шуғулланаётган болалар ва ўз ўрнида катталарга ҳам мотивация беради.
– Суҳбатимиз аввалида самбо бўйича Осиё чемпионати ва Жаҳон чемпионати Ўзбекистонда ўтказилиши ҳақида айтиб ўтдингиз. Бундай қарор нима билан боғлиқ?
– 2025 йилда Тошкент ёшлар ўртасидаги Осиё ўйинларини қабул қилади. Қарор қабул қилинди ва Тошкент мезбон мамлакат сифатида ушбу мусобақага тайёрланишни бошлади. Биласиз, мезбон давлат ўйинлар дастуридаги спорт турларини ўзи танлайди. Биз Жисмоний тарбия ва спорт вазирлиги ҳамда Миллий Олимпия қўмитаси билан бу борада музокара ўтказдик ва ташкилотчилардан самбони ҳам ўйинлар дастурига киритилишини сўрадик. Ўзбекистонда самбо ривожланиб келаётгани ҳисобга олинган ҳолда, ушбу ғоя қўллаб-қувватланди.
Ушбу ўйинлар олдидан Тошкент йирик спорт мусобақаларини ҳам ўтказиши керак. Самбо бўйича Осиё ва жаҳон чемпионати тажриба тўплаш, ўзини кўрсата олиш учун яхши имконият. Аммо асосийси, ушбу спорт турини мамлакат ва жаҳон бўйлаб оммавийлаштиришдир.
– Бир йилда икки йирик мусобақа мамлакатингиз учун қийинлик қилмайдими?
– Халқаро самбо федерацияси ижро қўмитаси бизнинг номзодимизни қўллаб-қувватлаганида жуда хурсанд бўлдик: бу биз учун шараф ва FIAS тақвимидаги йилнинг асосий мусобақасини ўтказамиз. Биз ўзимизга билдирилган ишончни оқлаймиз. Мусобақа иштирокчилари ва мухлислар ушбу спорт байрамидан ҳақиқий завқ олишлари учун қўлдан келган барча ишни қиламиз.

Alisher Alimov: "It is very important for athletes to feel the support of the head of the country”
As you know, the World Sambo Championship was recently held in Moscow, the capital of the Russian Federation. SAMBO athletes of our country also successfully participated in it.
During the competition, the chairman of the Sambo Association of Uzbekistan Alisher Alimov gave a big interview to the press service of the International Sambo Federation. In this conversation, published on the official website of FIAS, Alisher Alimov spoke about the success of Uzbek athletes in the international arena, the impact of changes in weight categories on the results, as well as the upcoming World Sambo Championship in Tashkent. Below we bring this interview to your attention.
– How do you assess the participation of Uzbek athletes in the World Cup?
– First of all, I would like to thank the International Sambo Federation, as well as the Russian Sambo Federation, for organizing such a sports festival. You are well aware that because of the pandemic, such competitions are poorly organized all over the world, and we understand the work behind this. If we talk about the participation of Uzbek athletes, then we came to this World Cup in an updated composition - with boys and girls who became champions of Uzbekistan. We allowed them to prove themselves and gain experience by performing on the international stage. It is no secret that every athlete feels differently at competitions at home and on the international stage.
– How lucky do you think the Uzbek SAMBO athletes were on the first day of the competition?
– Of course, we expected an even better result from the first day of the competition. But this is a sport in which it is impossible to predict the results. I must say that our athletes were seriously preparing for the competition. Before each international start, we seriously prepare athletes. This time we decided to keep our prize-winners, world champions for the Asian Championship, which will be held on June 4-6 in Tashkent. In addition, the capital of Uzbekistan will host the World Sambo Championship from November 12 to 14. Our athletes have the opportunity to prove themselves in all possible ways.
– In recent years, the national team of Uzbekistan has shown high results in international competitions. What do you think is the reason for this?
- You know that since the beginning of 2019, the team of the Sambo Association of Uzbekistan has changed: the general director, senior coaches, women's coaches, as well as young people. There was also a change in the leadership of the Sambo Association. The vice-chairmen and the administrative staff were replaced. Together with our colleagues, we are working on the development of sambo in Uzbekistan. However, it should be particularly noted that without the current attention of the President of the Republic of Uzbekistan to sports, in particular to SAMBO, we would not have been able to achieve such results. It is very important for the leadership of the association and athletes to feel the support of the leader of the country.
As for the results, the national team of Uzbekistan took 12th place at the 2018 World Cup. And in 2019, we became the fifth. In 2020, at the world Championship in Serbia, we took 3rd place. This is a serious result for us, a big step forward. I am proud of our athletes and team.
– What is the secret of your success?
– The attention of the country's leadership to SAMBO and the sincere work of our team. We do our best to provide athletes with the best conditions. And they, in turn, show all this on the carpet. Of course, we are not going to stop there and move forward. I think we will still please SAMBO fans.
– You spoke about the support of the President of the Republic. How is this reflected?
– It is no secret that in sports there are such concepts as Olympic and non-Olympic sports. In Russia, SAMBO is equated with the Olympic sport, but not in all countries. In our republic, for example, SAMBO was partially funded by the state until 2019. From 2019 until today, thank God, our association for all international competitions-from the World Cup to the World Cup-is one hundred percent funded by the state. The Ministry of Physical Culture and Sports of the Republic of Uzbekistan, as well as the National Olympic Committee, support our athletes.
– As far as I understand, the support is not only one-sided. I know that the attention to this sport has also increased from the media. Sambo athletes of Uzbekistan-stars…
- I agree with your opinion. Without active work with the media, we would not have been able to achieve this effect. We understand that the media is the main weapon in the popularization of SAMBO. That's why we cooperate with journalists. Over the past two years, the media, the Internet and social networks have increased the amount of information about SAMBO. Facebook Instagram, Telegram, and Instagram pages also show this. Our website contains information about our address, email address, and phone numbers. There will be a lot of requests and comments through them. We tell them about the prospects of SAMBO, about the plans.
– Let's go back to the tournament that is currently taking place in Luzhniki(the conversation took place during the World Cup in March). The World Cup is held for the first time in new weight categories. To what extent did this affect the training of your athletes and the result? Are you ready for this?
– We were ready. Every year in February, we hold the Sambo Championship of the Republic. This year, we also organized a tournament in a new weight category for the first time. Of course, at first it seemed like melting to athletes and coaches. But before the championship, we organized a seminar for the coach and the judges, where everything was explained. Everything changes over time, people quickly learn and get used to it. As a supplement, I can say that most of our athletes are delighted with these changes. Because the issues related to weight loss have become easier for them.
– Namely, the preparatory process and the results of the national team of Uzbekistan at the competition did not come as a surprise to you. There were no sensations associated with weight changes?
- The ball is straight. As I said, we expected more. But I'm still happy with the results. During the first day, four of our athletes reached the final. We also have the finalists of the second day. We hope that all of them will win.
- Since January 1, the international rules for sorting have come into force. Do you think that the introduction of the belt system can contribute to the development of SAMBO in Uzbekistan and around the world?
"Absolutely! The rating should be in every sport. Sambo athletes, as well as children, still went with the medals won at city, regional and other competitions. The appearance of belts motivates both children engaged in sambo, and adults in their place.
– At the beginning of our conversation, you mentioned the holding of the Asian Championship and the World Sambo Championship in Uzbekistan. What is the reason for this decision?
- In 2025, Tashkent will host the Asian Youth Games. The decision was made, and Tashkent, as the host country, began to prepare for this competition. You know that the host state chooses the sports in the program of the Games itself. We held talks with the Ministry of Physical Culture and Sports and the National Olympic Committee on this issue and asked the organizers to include SAMBO in the program of the Games. Given the development of sambo in Uzbekistan, this idea was supported.
Before these games, Tashkent should also hold major sports competitions. The Asian and World Sambo Championships are a good chance to gain experience and prove yourself. But the main thing is to popularize this sport in the country and around the world.
– Two major competitions a year will not be a problem for your country?
– We were very happy when the executive Committee of the International Sambo Federation supported our candidacy: it is a great honor for us and we will hold the main tournament of the year according to the FIAS calendar. We justify the expressed self-confidence. We will do everything possible to ensure that the participants of the competition and the fans get a real pleasure from this sports holiday.