Алишер Алимов: “Спортчилар учун мамлакат раҳбари томонидан қўллаб-қувватлов борлигини ҳис қилиш жудаям муҳим”
Хабарингиз бор, яқинда Россия Федерацияси пойтахти Москва шаҳрида самбо бўйича Жаҳон кубоги ўтказилди. Унда мамлакатимиз самбочилари ҳам муваффақияти иштирок этишди.
Мусобақа давомида Ўзбекистон самбо ассоциацияси раиси Алишер Алимов Халқаро самбо федерацияси матбуот хизматига катта интервью берди. FIAS расмий сайтида эълон қилинган ушбу суҳбатда Алишер Алимов ўзбек спортчиларининг халқаро ареналарда эришаётган муваффақиятлари, вазн тоифалари ўзгаришининг натижаларга таъсири, шунингдек Тошкент шаҳрида ўтказиладиган самбо бўйича жаҳон чемпионати ҳақида тўхталиб ўтди. Қуйида ушбу интервьюни эътиборингизга ҳавола қиламиз.
– Ўзбек спортчиларининг Жаҳон кубогидаги иштирокини қандай баҳолайсиз?
– Биринчи навбатда Халқаро самбо федерацияси, шунингдек, Россия самбо федерациясига мана шундай спорт байрамини ташкил этгани учун миннатдорлик билдирмоқчиман. Яхши биласиз, пандемия сабаб жаҳон миқёсида бундай мусобақалар кам ташкил этилмоқда ва биз бунинг ортида қандай меҳнат турганлигини тушуниб турибмиз. Ўзбек спортчиларининг иштироки ҳақида гапирсам, агар эътибор берган бўлсангиз, ушбу Жаҳон кубогига биз янгиланган таркиб – Ўзбекистон чемпиони бўлган йигит ва қизлар билан келдик. Биз уларга халқаро майдонда чиқиш қилиб, ўзларини кўрсатишлари ва тажриба тўплашларига имкон бердик. Ҳар қандай спортчи ўз юртидаги ва халқаро аренадаги мусобақада ўзини турлича ҳис қилиши хеч кимга сир эмас.
– Мусобақанинг биринчи куни ўзбек самбочилари учун қай даражада омадли кечди деб ҳисоблайсиз?
– Биз албатта, мусобақанинг илк кунидан бундан ҳам яхшироқ натижа кутгандик. Аммо бу спорт, унда натижаларни олдиндан билиб бўлмайди. Шуни айтишим керакки, спортчиларимиз баҳсларга жиддий ҳозирлик кўришганди. Ҳар бир халқаро старт олдидан биз спортчиларни жиддий тайёрлаймиз. Бу сафар совриндор спортчиларимизни, жаҳон чемпионларини 4-6 июнь кунлари Тошкентда ўтказиладиган Осиё чемпионати учун сақлаб қўйишга қарор қилдик. Бундан ташқари, Ўзбекистон пойтахти 12-14 ноябрь кунлари самбо бўйича жаҳон чемпионатига мезбонлик қилади. Спортчиларимизда ўзларини ҳар томонлама кўрсатиш имконияти бор.
– Сўнгги йилларда Ўзбекистон терма жамоаси халқаро мусобақаларда юқори натижалар қайд этмоқда. Сизнингча, бу нима билан боғлиқ?
– Биласиз, 2019 йилнинг бошидан Ўзбекистон самбо ассоциацияси жамоаси ўзгарди: бош директор, катта мураббийлар, аёллар мураббийлари, ёшларда ҳам шундай. Шунингдек, самбо ассоциацияси раҳбариятида ҳам ўзгариш бўлди. Раис ўринбосарлари, маъмурий таркиб алмашди. Ҳамкасбларим билан бирга Ўзбекистонда самбо ривожи йўлида меҳнат қиляпмиз. Аммо, шуни алоҳида қайд этишимиз лозимки, Ўзбекистон Республикаси Президентининг спортга, хусусан самбога қаратаётган ҳозирги эътибори бўлмаганида, биз бундай натижалар қайд эта олмаган бўлардик. Ассоциация раҳбарияти ва спортчилар учун мамлакат раҳбари томонидан қўллаб-қувватлов борлигини ҳис қилиш жудаям муҳим.
Натижалар ҳақида гапирсак, Ўзбекистон терма жамоаси 2018 йилги жаҳон чемпионатида 12-ўринни қўлга киритганди. 2019 йилда эса бешинчи бўлдик. 2020 йили Сербияда ташкил этилган жаҳон биринчилигида эса 3-ўринга кўтарилдик. Бу биз учун жиддий натижа, олдинга ташланган катта қадамдир. Мен спортчиларимиз ва жамоам билан фахрланаман.
– Муваффақиятингиз сири нимада?
– Мамлакат раҳбариятининг самбога қаратаётган эътибори ва жамоамизнинг чин дилдан меҳнат қилаётгани. Биз спортчиларга яхши шароит яратиб бериш учун барчасини қиляпмиз. Улар эса ўз навбатида гиламда барчасини кўрсатишмоқда. Албатта, биз эришилган натижа билан тўхтаб қолмоқчи эмасмиз ва олдинга интиламиз. Ўйлайманки, биз ҳали самбо мухлисларини яна хурсанд қиламиз.
– Сиз Республика Президентининг қўллаб-қувватлаши ҳақида гапирдингиз. Бу нимада акс этмоқда?
– Сир эмас, спортда Олимпия ва ноолимпия спорт турлари деган тушунчалар бор. Россияда самбо Олимпия спорт турлари билан тенглаштирилган, аммо барча мамлакатларда ҳам бундай эмас. Бизнинг республикамизда масалан самбо 2019 йилга қадар давлат томонидан бир қисм молиялаштирилган. 2019 йилдан бошлаб Худога шукр, бугунги кунгача ассоциациямиз барча халқаро мусобақаларда – жаҳон чемпионатидан тортиб, Жаҳон кубогигача юз фоиз давлат ҳисобидан молиялаштирилмоқда. Ўзбекистон Республикаси Жисмоний тарбия ва спорт вазирлиги, шунингдек Миллий Олимпия қўмитаси спортчиларимизни қўллаб-қувватламоқда.
– Тушунишим бўйича, қўллаб-қувватлов фақат бу томонлама эмас. Оммавий ахборот воситалари томонидан ҳам ушбу спортга эътибор ошганини биламан. Ўзбекистондаги самбочилар – юлдузлар…
– Фикрингизга қўшиламан. Оммавий ахборот воситалари ходимлари билан фаол ишламай туриб, бундай самарага эриша олмасдик. Биз айнан ОАВ самбони оммавийлаштиришда энг асосий қурол эканлигини тушунамиз. Шунинг учун журналистлар билан ҳамкорлик қиламиз. Сўнгги икки йилда ОАВда, интернет ва ижтимоий тармоқларда самбо ҳақидаги маълумотлар кўпайди. Бу бизнинг телеграм, инстаграм ва фейсбукдаги саҳифаларимизда ҳам кўриниб турибди. Сайтимизда манзилимиз, электрон почтамиз, телефон рақамлари ҳақида маълумотлар бор. Улар орқали кўплаб мурожаатлар, изоҳлар бўлади. Биз улар билан самбонинг истиқболи, режалар ҳақида гаплашамиз.
– Келинг, айни пайтда «Лужники»да ўтказилаётган турнирга қайтамиз (суҳбат март ойидаги Жаҳон кубоги вақтида уюштирилган). Жаҳон кубоги илк маротаба янги вазн тоифаларида ўтказилмоқда. Бу спортчиларингизнинг тайёргарлиги ва натижага қай даражада таъсир кўрсатди? Бунга тайёрмидингиз?
– Тайёр эдик. Ҳар йили февраль ойида биз самбо бўйича Республика чемпионатини ўтказамиз. Бу йил ҳам илк маротаба янги вазн тоифасида мусобақани ташкил этдик. Албатта, аввалига спортчи ва мураббийлар учун бу эриш туюлди. Аммо чемпионат олдидан биз мураббий ва ҳакамлар учун семинар ташкил этдик ва у ерда барчасини тушунтирдик. Барчаси вақт ўтгани сайин ўзгаради, одамлар тез ўрганишади ва кўникишади. Ўзим қўшимча сифатида шуни айтишим мумкинки, спортчиларимизнинг кўпи бу ўзгаришлардан хурсанд. Чунки, вазн ташлаш билан боғлиқ масалалар улар учун осонлашди.
– Аниқроғи, тайёргарлик жараёни ва Ўзбекистон терма жамоасининг мусобақада қайд этаётган натижалари сиз учун кутилмаган ҳол бўлмади. Вазнлар ўзгариши билан боғлиқ сенсациялар бўлмадими?
– Тўппа-тўғри. Айтиб ўтганимдек, биз бундан ҳам кўпроғини кутгандик. Лекин, барибир натижалардан мамнунман. Биринчи кун давомида тўрт спортчимиз финалгача етиб келди. Иккинчи кун ҳам финалчиларимиз бор. Умид қиламизки, уларнинг барчаси ғалаба қозонади.
– 1 январдан саралаш масаласида Халқаро қоидалар кучга кирди. Камар тизимининг йўлга қўйилиши Ўзбекистонда ва жаҳонда самбо ривожига ҳисса қўша олади деб ўйлайсизми?
– Шубҳасиз! Рейтинг ҳар бир спорт турида бўлиши лозим. Самбочилар, шунингдек болалар ҳалигача шаҳар, туман ва бошқа мусобақаларда қўлга киритган медаллари билан юришарди. Камарларнинг пайдо бўлиши самбо билан шуғулланаётган болалар ва ўз ўрнида катталарга ҳам мотивация беради.
– Суҳбатимиз аввалида самбо бўйича Осиё чемпионати ва Жаҳон чемпионати Ўзбекистонда ўтказилиши ҳақида айтиб ўтдингиз. Бундай қарор нима билан боғлиқ?
– 2025 йилда Тошкент ёшлар ўртасидаги Осиё ўйинларини қабул қилади. Қарор қабул қилинди ва Тошкент мезбон мамлакат сифатида ушбу мусобақага тайёрланишни бошлади. Биласиз, мезбон давлат ўйинлар дастуридаги спорт турларини ўзи танлайди. Биз Жисмоний тарбия ва спорт вазирлиги ҳамда Миллий Олимпия қўмитаси билан бу борада музокара ўтказдик ва ташкилотчилардан самбони ҳам ўйинлар дастурига киритилишини сўрадик. Ўзбекистонда самбо ривожланиб келаётгани ҳисобга олинган ҳолда, ушбу ғоя қўллаб-қувватланди.
Ушбу ўйинлар олдидан Тошкент йирик спорт мусобақаларини ҳам ўтказиши керак. Самбо бўйича Осиё ва жаҳон чемпионати тажриба тўплаш, ўзини кўрсата олиш учун яхши имконият. Аммо асосийси, ушбу спорт турини мамлакат ва жаҳон бўйлаб оммавийлаштиришдир.
– Бир йилда икки йирик мусобақа мамлакатингиз учун қийинлик қилмайдими?
– Халқаро самбо федерацияси ижро қўмитаси бизнинг номзодимизни қўллаб-қувватлаганида жуда хурсанд бўлдик: бу биз учун шараф ва FIAS тақвимидаги йилнинг асосий мусобақасини ўтказамиз. Биз ўзимизга билдирилган ишончни оқлаймиз. Мусобақа иштирокчилари ва мухлислар ушбу спорт байрамидан ҳақиқий завқ олишлари учун қўлдан келган барча ишни қиламиз.

Алишер Алимов: "Спортсменам очень важно чувствовать поддержку со стороны главы страны”
Как известно, совсем недавно в столице Российской Федерации Москве прошел чемпионат мира по самбо. В нем успешно участвовали и самбисты нашей страны.
В ходе соревнований председатель Ассоциации самбо Узбекистана Алишер Алимов дал большое интервью пресс-службе Международной федерации самбо. В этой беседе, опубликованной на официальном сайте ФИАС, Алишер Алимов рассказал об успехах узбекских спортсменов на международной арене, влиянии изменения весовых категорий на результаты, а также о предстоящем чемпионате мира по самбо в Ташкенте. Ниже мы предлагаем вашему вниманию это интервью.
– Как вы оцениваете участие узбекских спортсменов в Кубке мира?
– Прежде всего, хочу поблагодарить Международную федерацию самбо, а также федерацию самбо России за организацию такого спортивного праздника. Вы хорошо знаете, что из-за пандемии такие соревнования во всем мире организовываются плохо, и мы понимаем, какая работа стоит за этим. Если говорить об участии узбекских спортсменов, то на этот чемпионат мира мы приехали в обновленном составе – с юношами и девушками, которые стали чемпионами Узбекистана. Мы позволили им проявить себя и получить опыт, выступая на международной арене. Ни для кого не секрет, что любой спортсмен по-разному чувствует себя на соревнованиях у себя на родине и на международной арене.
– Как вы считаете, насколько повезло узбекским самбистам в первый день соревнований?
– Мы, конечно, ожидали еще лучшего результата с первого дня соревнований. Но это спорт, в котором невозможно предсказать результаты. Надо сказать, что наши спортсмены серьезно готовились к соревнованиям. Перед каждым международным стартом мы серьезно готовим спортсменов. На этот раз мы решили сохранить наших призеров, чемпионов мира для чемпионата Азии, который пройдет 4-6 июня в Ташкенте. Кроме того, столица Узбекистана с 12 по 14 ноября примет чемпионат мира по самбо. У наших спортсменов есть возможность проявить себя всеми возможными способами.
– В последние годы сборная Узбекистана показывает высокие результаты на международных соревнованиях. Как вы думаете, с чем это связано?
- Вы знаете, что с начала 2019 года команда Ассоциации самбо Узбекистана изменилась: генеральный директор, старшие тренеры, тренеры женщин, так же и молодежь. Также произошла смена руководства Ассоциации самбо. Сменились заместители председателя, административный состав. Вместе с коллегами мы работаем над развитием самбо в Узбекистане. Однако следует особо отметить, что без нынешнего внимания Президента Республики Узбекистан к спорту, в частности к самбо, мы не смогли бы добиться таких результатов. Для руководства ассоциации и спортсменов очень важно чувствовать поддержку со стороны лидера страны.
Что касается результатов, то сборная Узбекистана заняла 12-е место на чемпионате мира 2018 года. А в 2019 году мы стали пятыми. В 2020 году на мировом первенстве в Сербии мы заняли 3-е место. Это серьезный результат для нас, большой шаг вперед. Я горжусь нашими спортсменами и командой.
– В чем секрет вашего успеха?
– Внимание руководства страны к самбо и искренняя работа нашего коллектива. Мы делаем все возможное, чтобы предоставить спортсменам лучшие условия. А они, в свою очередь, показывают все это на ковре. Конечно, мы не собираемся останавливаться на достигнутом и двигаться вперед. Думаю, мы еще порадуем поклонников самбо.
– Вы говорили о поддержке Президента Республики. В чем это отражается?
– Не секрет, что в спорте существуют такие понятия, как Олимпийский и неолимпийский виды спорта. В России самбо приравнивается к олимпийскому виду спорта, но не во всех странах. В нашей республике, например, самбо до 2019 года частично финансировалось государством. С 2019 года и до сегодняшнего дня, слава Богу, наша ассоциация на все международные соревнования – от чемпионата мира до чемпионата мира-на сто процентов финансируется за счет государства. Министерство физической культуры и спорта Республики Узбекистан, а также Национальный олимпийский комитет поддерживают наших спортсменов.
– Насколько я понимаю, поддержка не только односторонняя. Я знаю, что внимание к этому виду спорта также возросло со стороны средств массовой информации. Самбисты Узбекистана – звезды…
– Согласен с вашим мнением. Без активной работы со средствами массовой информации мы не смогли бы достичь такого эффекта. Мы понимаем, что именно СМИ являются главным оружием в популяризации самбо. Поэтому мы сотрудничаем с журналистами. За последние два года в СМИ, интернете и социальных сетях увеличилось количество информации о самбо. Это также видно на наших страницах в Telegram, Instagram и Facebook. На нашем сайте есть информация о нашем адресе, электронной почте, телефонах. Через них будет много обращений, комментариев. Рассказываем с ними о перспективах самбо, о планах.
– Вернемся к турниру, который сейчас проходит в "Лужниках"(разговор состоялся во время чемпионата мира в марте). Кубок мира впервые проводится в новых весовых категориях. В какой степени это повлияло на подготовку ваших спортсменов и результат? Вы готовы к этому?
– Мы были готовы. Каждый год в феврале мы проводим чемпионат Республики по самбо. В этом году мы также впервые организовали турнир в новой весовой категории. Конечно, сначала спортсменам и тренерам это казалось плавлением. Но перед чемпионатом мы организовали семинар для тренера и судей, где все объяснили. Все меняется со временем, люди быстро учатся и привыкают. От себя в качестве дополнения могу сказать, что большинство наших спортсменов в восторге от этих изменений. Потому что вопросы, связанные с сбросом веса, стали для них легче.
– А именно, подготовительный процесс и результаты сборной Узбекистана на соревнованиях не стали для вас неожиданностью. Не было никаких ощущений, связанных с изменением веса?
- Мячик-прямо. Как я уже сказал, Мы ожидали большего. Но я все равно доволен результатами. В течение первого дня четверо наших спортсменов дошли до финала. У нас также есть финалисты второго дня. Мы надеемся, что все они победят.
– С 1 января вступили в силу международные правила в отношении сортировки. Считаете ли вы, что внедрение системы поясов может способствовать развитию самбо в Узбекистане и во всем мире?
- Несомненно! Рейтинг должен быть в каждом виде спорта. Самбисты, как и дети, по-прежнему шли с медалями, завоеванными на городских, районных и других соревнованиях. Появление поясов мотивирует как детей, занимающихся самбо, так и взрослых на их месте.
– В начале нашего разговора вы упомянули о проведении в Узбекистане чемпионата Азии и чемпионата мира по самбо. С чем связано такое решение?
- В 2025 году Ташкент примет Азиатские игры среди молодежи. Решение было принято, и Ташкент как принимающая страна начал готовиться к этому соревнованию. Вы знаете, что принимающее государство само выбирает виды спорта в программе Игр. Мы провели переговоры с министерством физической культуры и спорта и Национальным олимпийским комитетом по этому вопросу и попросили организаторов включить самбо в программу Игр. Учитывая развитие самбо в Узбекистане, эта идея была поддержана.
Перед этими играми Ташкент также должен провести крупные спортивные соревнования. Чемпионат Азии и мира по самбо-это хороший шанс набраться опыта, проявить себя. Но главное-популяризация этого вида спорта в стране и во всем мире.
– Два крупных соревнования в год не будут проблемой для вашей страны?
– Мы очень обрадовались, когда исполком Международной федерации самбо поддержал нашу кандидатуру: для нас это большая честь и мы проведем главный турнир года по календарю FIAS. Мы оправдываем выраженную уверенность в себе. Мы сделаем все возможное, чтобы участники соревнований и болельщики получили настоящее удовольствие от этого спортивного праздника.