Стрессли вазиятларда жамоани қандай бошқариш керак?
Ҳозир турли компанияларнинг ходимлари епидемияга қарши ишлашга одатланишмоқда. Бундай ҳолатларга дуч келган раҳбарлар ходимларга юқори даражадаги стрессни енгишда ёрдам беришлари керак. Нимани ўйлаш керак?
Жамоадаги иқлим бошлиқнинг кайфиятига жуда боғлиқ. Раҳбар – кўпинча ходимлар учун намуна бўлади ва агар у ҳаяжон ва қўрқувни намоён этса, жамоадан инқироздан олдинги даврдагидек самарали ишлашни талаб қилиш ғалати бўлиб қолади.
Ҳақиқатни гапиринг ва ҳақиқатдан бошқа ҳеч нарса айтманг
Ҳар қандай беқарор вазиятда, ходимлар ҳақида ўйлаб қилган биринчи нарса компаниянгиз келажаги. Улар ҳақиқатан ҳам ташкилотда қандай нарсалар борлиги, агар улар қисқартирилишга дуч келса, уларнинг иш ҳақи ва бонуслари билан қандай боғлиқлиги ҳақида савол беришади. Вазифангиз ҳалол ва иложи борича очиқ бўлишдир. Фақат далиллар билан ишланг ва миш-мишларни бошқа муҳокама қилмасликка ҳаракат қилинг.
Инқироз ўтади, қийин пайтларда жамоага бўлган муносабатингиз хотираси қолади.
Узоқ муддатли режа тузманг
Дунёда вазият кунига бир неча марта ўзгариб туради. Эртага нима бўлишини, карантин қанча давом этишини ва улар қандай ёрдам олишларини ҳеч ким аниқ билмайди. Биз том маънода бир кун яшаймиз.
Буни ишда эътиборга олиш керак: ўзгартиришлар мумкинлигини ҳисобга олган ҳолда режалар тузинг ва агар вазият имкон берса, «кеча» дедлайни билан муддат қолдирманг.
Гапиришга ижозат беринг
Aлбатта, ҳар бир учрашувни фақат «деразадан ташқарида» мавжуд вазиятга бағишлашнинг фойдаси йўқ. Бироқ, ходимларингизга ўз тажрибаларини баҳам кўришга имкон беришингиз керак. Психологлар қўрқувни ўзингизда яширмасликни маслаҳат беришади, акс ҳолда вақт ўтиши билан улар ваҳима васваасига айланиши мумкин.
Ишнинг барча янги қоидаларини муҳокама қилинг
Aгар одамлар нима қилиш кераклигини яхши билсалар ҳам, стресс ва янги муҳит (масалан, уйда ишлаётганда) «барча созламаларни тиклаши» мумкин. Бу ваколат бериш, назорат қилиш ва ҳисобот бериш қоидалари ўрнатилиши кераклигини англатади.
Доим алоқада бўлинг
Ҳамкасблар билан ушбу даҳшатли пайтда ўзларини ҳис қилишлари учун улар билан алоқани йўқотмаслик жуда муҳимдир. Иш соатлари давомида алоқада бўлинг. Ўз гуруҳингизда мессенжерда пайдо бўлган муаммоларни тез ва тезкор муҳокама қилиш учун гуруҳ яратинг. Эрталабки қўнғироқларни ўтказинг, мавжуд вазифалар ва режаларни муҳокама қилинг. Суҳбатни давом эттиринг.
Мослашишга вақт беринг
Ҳар доим янги шартларни қабул қилиш учун вақт талаб этади. Шуни ёдда тутингки, кимгадир бу учун бир неча кун, бошқаларига эса ҳафталар керак бўлади.

How to manage a team in stressful situations?
Now employees of different companies are used to working against the epidemic. When faced with such situations, managers must help employees cope with high levels of stress. What to think about?
The climate in the team strongly depends on the mood of the manager. The manager is often a role model for employees, and if he shows excitement and fear, it becomes strange to demand that the team work as effectively as in the pre-crisis period.
Tell the truth and say nothing but the truth
In any unstable situation, the first thing employees think about is the future of your company. They wonder what is really going on in the organization, how it relates to their salary and bonuses if they face cuts. Your task is to be honest and as open as possible. Just work with the facts and try not to discuss the rumors again.
The crisis will pass, the memory of your attitude to the team in a difficult moment will remain.
Don't plan for the long term
The situation in the world changes several times a day. No one knows exactly what will happen tomorrow, how long the quarantine will last, or what kind of help they will receive. We literally live in one day.
This should be taken into account in the work: make plans taking into account the possibility of changes and, if the situation allows, do not postpone the deadline "yesterday".
Let me do the talking
Of course, it is not necessary to devote every meeting exclusively to the current situation "outside the window". However, you should allow your employees to share their experiences. Psychologists advise you not to hide your fears, otherwise, over time, they can turn into a temptation to panic.
Discuss all the new work rules
Even if people know what to do well, stress and a new environment (such as working from home) can "reset all settings". This means that rules for delegation, control, and reporting must be established.
Always stay in touch
It is very important not to lose touch with colleagues, so that they feel at this terrible time. Stay in touch during business hours. Create a group in your group to quickly and quickly discuss issues that arise in the messenger. Make morning calls, discuss current tasks and plans. Continue the conversation.
Give me time to adapt
It always takes time to accept new conditions. Keep in mind that it may take several days for some people, and weeks for others.