Айни пайтда Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси раиси ўринбосари Шерзод Ташматов Фарғона вилоятида хизмат сафарида бўлиб тургани ҳақида маълум қилган эдик. Шерзод Рихсибоевич ташриф давомида вилоятдаги баъзи спорт объектларини кўздан кечириб, федерацияларнинг вилоятдаги бўлим раҳбарлария, БЎСМ ва ИБЎСМ мутасаддилари билан учрашув ўтказди.
Даставвал МОҚ раиси ўринбосари жамоавий спорт турлари ва теннисга ихтисослашган мактаблар фаолиятини ўрганди. Машғулотлар жараёни ва ўқувчиларнинг кунлик жадваллари билан танишди. Шундан сўнг вилоятдаги соҳа мутасаддилари билан долзарб масалалар муҳокама қилинди.
Учрашувда ёш спортчиларни муҳим мусобақаларга тайёрлаш, машғулотлар сифатини яхшилаш бўйича фикрлар алмашилди. Аҳамиятли томони, эндиликда вилоятдаги БЎСМ ва ИБЎСМ раҳбарларига йўналишлари бўйича спорт турлари бириктирилади. Улар ҳудуддаги мазкур спорт турларининг ривожланишини бевосита назорат қилиб боришади. Мавжуд муаммо ва камчиликларни ўрганиб, уларнинг ечими бўйича Вазирлик ва бошқа тегишли ташкилотларга таклифлар киритиб борадилар. Бу эса ўз навбатида, юзага келадиган камчилик ва муаммоларни ўз вақтида бартараф этиш, спортчиларнинг муносиб тайёргарлик кўриши учун янада қулай шароитларни яратиш имконини беради.
Суҳбат давомида ушбу янгича тизимни изчил йўлга қўйиш ва уни такомиллаштириш бўйича атрофлича фикр алмашилди.

Внедряется новая методика подготовки юных спортсменов
Как мы сообщали ранее, в настоящее время заместитель председателя Национального Олимпийского комитета Узбекистана Шерзод Ташматов находится с рабочим визитом в Ферганской области. Во второй половине дня Шерзод Рихсибаевич осмотрел спортивные объекты области и провёл встречу с руководителями региональных отделений Федераций, должностными лицами ДЮСШ и СДЮСШ.
Сначала специалист тщательно ознакомился с деятельностью школ, специализирующихся на командных видах спорта и теннисе. Были изучены учебный процесс и распорядок дня воспитанников данных заведений, даны соответствующие рекомендации по дальнейшему повышению эффективности деятельности. После этого с официальными лицами региональной спортивной сферы были обсуждены актуальные вопросы.
В рамках встречи состоялся обмен мнениями по подготовке юных атлетов к ответственным соревнованиям, улучшению качества их тренировок. Важно отметить, что в настоящее время к руководителям ДЮСШ и СДЮСШ в области прикреплены виды спорта по направлениям, которые непосредственно контролируют их развитие в регионе, изучают существующие проблемы и недостатки, а также вносят предложения Министерству и другим соответствующим Организациям по их решению. А это в свою очередь, будет способствовать своевременному решению возникающих проблем и недостатков, позволит создать более комфортные условия для достойной подготовки спортсменов к тем или иным соревнованиям.
В ходе беседы состоялся обмен мнениями о том, как последовательно внедрять эту новую систему, развивать и улучшать её.