Мотивацион тақдимотларнинг асосий қоидалари
Тақдимотни шундай тайёрлангки, ундан кейин тингловчи ёки ўқувчиларингиз бирор ишга қўл уришсин. Тақдимот натижаси мақсадни тўғри белгилашдан бошланади. Тақдимот билан нимага эришмоқчисиз? Фақат йиғилиш хонасида барчасини йиғиш, слайдларни кўрсатиш ва «тақдимот» номли катакчани белгилаш бу натижа дегани эмас.
Шу билан бирга, тақдимотингизнинг глобал ёки «уфқдан ташқарида»ги мақсади одамларни экология тўғрисида ўйлаш ва келажакда ахлатларни саралашни бошлашдан иборат бўлиши мумкин.
Тақдимотдан кейин тингловчилар сизга пул топишга ёрдам берадиган нарсани эмас, балки қийинчиликларини енгишга ёрдам берадиган ишни қилганда, сиз максимал жавоб, фойда ва қувонч оласиз. Тақдимот учун мақсадлар қўяётганда, амалийлик ва хаёлпарастлик ўртасида мувозанатни сақланг.
Тузилиши
Кучли тақдимотнинг тузилишида ўтиши керак бўлган таянч нуқталар мавжуд. Ушбу фикрларни расмий равишда амалга ошириш тақдимот орқали натижага эришишга ёрдам бермайди. Тақдимотингиз тузилишининг яхлитлигини кузатиб боринг: тузилмани қоғозга, стикерларга ёки майнд-картга жойлаштиргандан сўнг, диктафонга гапиринг, тингланг ва тўғриланг.
Майнд-карт (ақл харитаси) – мақсадларни тузиш воситаси. Бу фикрлар дарахтига ўхшайди, у ерда ўқилдиз бор – тақдимотингиз мавзуси ва мақсади, марказий тасвир. Унинг атрофида сиз новдаларни чизишингиз керак – келажакдаги тақдимотнинг тагмавзулари – ва уларни таркиб билан тўлдиришингиз керак. Майнд-картада новдаларни кўчириш ва элементларни тезда йўқ қилиш қулай.
Дизайн
Тақдимот дизайнининг асосий мақсади уни яратган кишига ёқиш эмас, балки мақсадли аудитория учун тўғри хабар яратишдир.
Қулайлик, таассурот ва ёрқинлик – бу тақдимот дизайнининг учта параметридир, унинг ёрдамида сиз тақдимот натижасини бошқаришингиз мумкин.
Одатда одамлар ёрқинликдан фойдаланадилар, аммо бу фақат битта усул ва ҳар доим ҳам мақбул эмас. Ҳар бир аниқ вазифа учун битта калит параметрни танлаш керак. Уччаласини аралаштиришнинг ҳожати йўқ.
Қулайлик
Тингловчилардан билим юкламасини олиб ташланг. Тақдимотингизни иложи борича содда қилинг. Минималистик слайдлар бунга эришиш учун энг яхши усулдир, айниқса сиз дизайнер бўлмасангиз.
Таассурот
Тақдимот маҳсулотингиз ҳақида таассурот яратиши керак. У нимага ўхшайди? Масалан, қиммат, премиал, экологик тоза. Aгар тақдимотингиз кучли тузилишга эга бўлса, матн слайдлари ва яхши танланган шрифт ёрдамида таассурот яратишингиз мумкин.
Ёрқинлик
Aгар кўплаб бошқа лойиҳалар билан мижозлар эътибори учун рақобатлашаётган бўлсангиз, тақдимотингиз дизайни уларнинг фонидан ажралиб туришига ёрдам бериши керак.
Ёндашув
Aгар тингловчилар тақдимотнинг моҳиятини тушуниш учун кўп ҳаракат қилишлари керак бўлса ва улар чарчаган бўлса, унда спикер ушбу босқични ўтказиб юборган ёки бепарво қилган. Aниқ тугун, кульминация ва якун – бу муваффақиятли ишлашнинг асоси. Ҳикоянгиз жойига тушган мозаикага ўхшагунча машқ қилинг.

Основные правила мотивационных презентаций
Подготовьте презентацию таким образом, чтобы затем ваш слушатель или читатели могли что-то сделать. Результат изложения начинается с правильной постановки цели. Чего вы хотите достичь с помощью презентации? Просто собрать всех в зале заседаний, показать слайды и установить флажок с названием "презентация" не означает, что это результат.
Тем не менее, глобальная или "за горизонтом"цель вашей презентации может заключаться в том, чтобы заставить людей задуматься об экологии и начать сортировать мусор в будущем.
Когда после презентации ваша аудитория сделает то, что поможет вам преодолеть свои трудности, а не то, что поможет вам заработать деньги, вы получите максимальный отклик, пользу и радость. При постановке целей для презентации соблюдайте баланс между практичностью и мечтательностью.
Структура
Структура сильной презентации имеет базовые точки, через которые она должна пройти. Формальная реализация этих пунктов не поможет добиться результата через презентацию. Следите за целостностью структуры вашей презентации: после размещения структуры на листе бумаги, наклейках или maind-карте говорите, слушайте и корректируйте на диктофон.
Mind-kart (mind mapping) – инструмент для построения целей. Это как дерево идей, где у вас есть читатель – тема и цель вашей презентации, центральное изображение. Вокруг него нужно нарисовать веточки – подзаголовки будущей презентации – и наполнить их содержимым. В майндкарте удобно перемещать ветки и быстро удалять элементы.
Дизайн
Основная цель Дизайна презентации не в том, чтобы понравиться человеку, который ее создал, а в том, чтобы создать правильное сообщение для целевой аудитории.
Удобство, впечатлительность и яркость – вот три параметра дизайна презентации, с помощью которых можно контролировать результат презентации.
Обычно люди используют яркость, но это только один из способов, и не всегда оптимальный. Для каждой конкретной задачи необходимо выбрать один ключевой параметр. Не нужно смешивать все три.
Удобство
Снимите нагрузку знаний с вашей аудитории. Сделайте свою презентацию максимально простой. Минималистичные слайды-лучший способ достичь этого, особенно если вы не дизайнер.
Впечатление
Презентация должна создать впечатление о вашем продукте. Как он выглядит? Например, дорогие, премиальные, экологически чистые. Если ваша презентация имеет сильную структуру, вы можете создать впечатление, используя текстовые слайды и хорошо подобранный шрифт.
Блеск
Если вы конкурируете за внимание клиентов со многими другими проектами, дизайн вашей презентации должен помочь выделиться на их фоне.
Подход
Если слушателям пришлось потрудиться, чтобы понять суть изложения, и они устали, то говорящий пропустил или пренебрег этим этапом. Четкий узел, кульминация и финал – основа успешной работы. Практикуйтесь, пока ваша история не станет похожей на мозаику.