Оламнинг шакли текис бўлиши мумкин
Қоронғу энергия ҳақидаги янги маълумотларга асосланиб, ҳозирги кунда баъзи тадқиқотчилар олам мутлақо текис эканлигига ишонишади.
Портсмут университети муаллифлари гуруҳи энергия таъсирини астрономик ўлчаш усулларини ишлаб чиқдилар: коинот фазовий текис бўлиши мумкин ва илгари ўйлагандек қабариққа ўхшамайди.
Илгари тадқиқотчилар қоронғу энергияни ўта янги юлдузларни катта масофада кузатиш орқали таҳлил қилишган. Бунинг ўрнига Портсмут жамоаси бир миллиондан ортиқ квазар ва галактикаларни ўрганишди.
Олинган маълумотлар, эҳтимол, Хабл доимийи ҳақидаги оламни кенгайтириш тамойилини тавсифловчи узоқ вақт давом этган тортишувларни тўхтатиши мумкин. Бироқ, унинг текис шакли ҳақида гап кетганда, тадқиқотчилар бу муттасил кенгайиб бораётган қоғоз варағига ўхшашлигини англатмайди. Оламни торсимон шаклга (тор кулчани эслатади ва космологик тушунчаларда «текис» ҳисобланади) эгилиши мумкинлигини аниқлаш учун қўшимча тадқиқотлар талаб қилинади.
Космолог Сешадри Надатурнинг сўзларига кўра, ҳозирги вақтда қоронғу энергияни аниқ ўлчаш ишлари олиб борилмоқда. Яқинда олимлар ушбу сирли ҳодиса ҳақида янада кўпроқ маълумотга эга бўладилар.

Форма Вселенной может быть плоской
Основываясь на новых данных о темной энергии, некоторые исследователи в настоящее время считают, что Вселенная абсолютно плоская.
Группа авторов из Университета Портсмута разработала методы астрономического измерения энергетических эффектов: Вселенная может быть пространственно плоской и не похожа на пузырь, как считалось ранее.
Ранее исследователи анализировали темную энергию, наблюдая сверхновые на больших расстояниях. Вместо этого команда из Портсмута изучила более миллиона квазаров и галактик.
Полученные данные, вероятно, остановят давние споры о константе Хаббла, описывающей принцип расширения Вселенной. Однако, говоря о его плоской форме, исследователи не подразумевают, что он похож на постоянно расширяющийся лист бумаги. Необходимы дополнительные исследования, чтобы определить, может ли Вселенная быть изогнута в узкую форму (напоминающую узкую чашу и "плоскую" в космологических концепциях).
По словам космолога Сешадри Надатура, в настоящее время проводятся точные измерения темной энергии. Скоро ученые узнают еще больше об этом загадочном явлении.