Оламнинг шакли текис бўлиши мумкин
Қоронғу энергия ҳақидаги янги маълумотларга асосланиб, ҳозирги кунда баъзи тадқиқотчилар олам мутлақо текис эканлигига ишонишади.
Портсмут университети муаллифлари гуруҳи энергия таъсирини астрономик ўлчаш усулларини ишлаб чиқдилар: коинот фазовий текис бўлиши мумкин ва илгари ўйлагандек қабариққа ўхшамайди.
Илгари тадқиқотчилар қоронғу энергияни ўта янги юлдузларни катта масофада кузатиш орқали таҳлил қилишган. Бунинг ўрнига Портсмут жамоаси бир миллиондан ортиқ квазар ва галактикаларни ўрганишди.
Олинган маълумотлар, эҳтимол, Хабл доимийи ҳақидаги оламни кенгайтириш тамойилини тавсифловчи узоқ вақт давом этган тортишувларни тўхтатиши мумкин. Бироқ, унинг текис шакли ҳақида гап кетганда, тадқиқотчилар бу муттасил кенгайиб бораётган қоғоз варағига ўхшашлигини англатмайди. Оламни торсимон шаклга (тор кулчани эслатади ва космологик тушунчаларда «текис» ҳисобланади) эгилиши мумкинлигини аниқлаш учун қўшимча тадқиқотлар талаб қилинади.
Космолог Сешадри Надатурнинг сўзларига кўра, ҳозирги вақтда қоронғу энергияни аниқ ўлчаш ишлари олиб борилмоқда. Яқинда олимлар ушбу сирли ҳодиса ҳақида янада кўпроқ маълумотга эга бўладилар.

The shape of the universe can be flat
Based on new data on dark energy, some researchers now believe that the universe is completely flat.
A group of authors from the University of Portsmouth has developed methods for astronomically measuring energy effects: The universe may be spatially flat and not look like a bubble, as previously thought.
Previously, researchers have analyzed dark energy by observing supernovae at long distances. Instead, the Portsmouth team studied more than a million quasars and galaxies.
The findings are likely to stop the long-standing debate about the Hubble constant, which describes the principle of the expansion of the universe. However, when talking about its flat shape, the researchers do not mean that it looks like an ever-expanding sheet of paper. More research is needed to determine whether the universe can be curved into a narrow shape (resembling a narrow bowl and "flat" in cosmological concepts).
According to cosmologist Seshadri Nadathur, precise measurements of dark energy are currently being made. Soon, scientists will learn even more about this mysterious phenomenon.