Дзюдо бўйича мамлакат биринчилигида янги чемпионларни кашф қиламиз
Эртага “Универсал” спорт мажмуасида дзюдо бўйича катталар ўртасида навбатдаги Ўзбекистон чемпионати старт олади. Унда Республикамизнинг барча ҳудудларидан ташриф буюрадиган полвонлар ғолиблик учун баҳс олиб боришади.  Келгуси йил учун терма жамоа таркибини шакллантириб олишда муҳим аҳамият касб этувчи мазкур мусобақага бўлган қизиқиш жуда катта. Ушбу мақолада бир қатор вазн тоифаларида ғолибликка асосий даъвогар бўлган спортчилар ҳақида фикр юритамиз.
Иштирокчиларнинг рўйхатида бу йилги жаҳон чемпионлари Давлат Бобонов ҳамда Музаффарбек Тўрабоев йўқ. Очиғи, бу кутилган воқелик. Тўғриси-да, бутун дунёда уларни мағлуб эта оладиган спортчи топилмагач, ички чемпионатда бундай қаҳрамон чиқиши даргумон. Шунингдек, етакчилардан Шарофиддин Болтабоев ҳам чемпионатда курашмайди. Улар якка тартибда декабрь ойида ўтадиган Токио “Катта дубулға” турнири ҳамда Исроилда ўтадиган Мастерс мусобақасига ҳозирлик кўришмоқда. Олтин медаллар учун кураш қуйидаги спортчилар орасида кечиши кутилмоқда:
-60 кг: Дилшод Баратов (Сурхондарё), Кемран Нуриллаев (Самарқанд), Камолиддин Бахтиёров (Қашқадарё), Мирзоҳид Маҳаммаджонов (Фарғона).
-66 кг: Артём Штурбабин ва Муҳриддин Тиловов (Тошкент вилояти), Беҳруз Амандавлатов (Сурхондарё), Сардор Нуриллаев (Самарқанд).
-73 кг: Муроджон Йўлдошев (Тошкент шаҳри), Ҳикматилло Тўраев ва Жалолиддин Бойназаров (Сурхондарё), Обидхон Нўъмонов (Наманган), Шаҳрам Аҳадов (Бухоро).
-81 кг: Мусо Собиров (Хоразм), Рамазон Аллабердиев (Сурхондарё), Маъруф Ҳидиров (Қашқадарё), Ғиёс Бобоев (Бухоро).
+100 кг: Алишер Юсупов (Хоразм), Бекмурод Олтибоев (Сурхондарё), Муҳаммадкарим Хуррамов (Самарқанд), Элёр Машарипов (Қорақалпоғистон).
-90 ва -100 кг вазн тоифаларидаги ички рақобатда бошқа вазн тоифаларига қараганда таниқли спортчилар кам. Шу боис, унда янги номларни ўзимиз учун кашф қилишимиз мумкин. Аммо бошқа вазнларда шиддат ва рақобат энг юқори даражада бўлишига шубҳа йўқ. Мусобақада юқорида номлари тилга олинмаган дзюдочиларни шоҳсупада кўриш эҳтимоли ҳам йўқ эмас. Шундай экан, барча дзюдо ихлосмандларини “Универсал” мажмуасида ўтадиган баҳсларни томоша қилишга таклиф этамиз.

"Универсал" примет сильнейших дзюдоистов страны
Завтра в спортивном комплексе "Универсал " стартует очередной чемпионат Узбекистана по дзюдо среди взрослых. В турнире за победу будут бороться представители всех регионов республики. Данное первенство значимо тем, что по итогам состязаний будет сформирован состав сборной на предстоящий год. В этой статье мы рассмотрим спортсменов, которые являются главными претендентами на победу в ряде весовых категорий.
В списке участников отсутствуют действующие чемпионы мира Давлат Бобонов и Музаффарбек Турабоев. Также из лидеров Национальной сборной Шарафиддин Болтабоев не будет выступать на предстоящем чемпионате. На данный момент они ведут подготовку к декабрьским турнирам "Большого шлема" в Токио, а также к "Masters" в Израиле. Ожидается, что борьба за золотые медали развернётся между следующими атлетами:
-60 кг: Дилшод Баратов (Сурхандарьинская область), Кемран Нуриллаев (Самарканд), Камолиддин Бахтиёров (Кашкадарья), Мирзохид Махаммаджонов (Фергана).
-66 кг: Артём Штурбабин и Мухриддин Тиловов (Ташкентская область), Бехруз Амандавлатов (Сурхандарьинская область), Сардор Нуриллаев (Самарканд).
-73 кг: Муроджон Юлдошев (г.Ташкент), Хикматилло Тураев и Джалолиддин Бойназаров (Сурхандарьинская область), Обидхон Нумонов (Наманган), Шахрам Ахадов (Бухара).
-81 кг: Мусо Собиров (Хорезм), Рамазон Аллабердиев (Сурхандарьинская область), Маруф Хидиров (Кашкадарья), Гиёс Бобоев (Бухара).
+ 100 кг: Алишер Юсупов (Хорезм), Бекмурод Олтибоев (Сурхандарьинская область), Мухаммадкарим Хуррамов (Самарканд), Эльёр Машарипов (Каракалпакстан).
Во внутренних соревнованиях в весовых категориях до 90 и до 100 кг меньше известных спортсменов, чем в других весовых категориях. Возможно, в данных весах мы сможем открыть для себя новые имена. Но нет никаких сомнений в том, что и в других категориях конкуренция будет на высшем уровне. Не исключено, что на подиум могут подняться и дзюдоисты, имена которых не упоминались выше. Приглашаем всех любителей дзюдо посмотреть поединки, которые проходят в спортивном комплексе "Универсал".