Ҳайдар Фармон билан кураш спортининг истиқболига оид режалар муҳокама қилинди
Айни кунларда Халқаро кураш ассоциацияси (IKA) президенти, Осиё Олимпия кенгашининг Осиё ўйинлари Бош директори Ҳайдар Фармон Тошкентда бўлиб турибди. Бугун Спортни ривожлантириш вазирлигида мартабали меҳмон билан учрашув ўтказилиб, унда кураш спортининг ривожига оид масалалар муҳокама қилинди. Самимий руҳда ўтган учрашувда Вазир Адҳам Икрамов, МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов, IKA Бош котиби Муҳаммад Ризо иштирок этишди.
Суҳбатда IKA ва мамлакатимиз ўртасидаги ҳамкорлик алоқаларини янада мустаҳкамлаш, мураббийлар ва ҳакамлар малакасини ошириш учун семинарлар ташкил этиш, нуфузли мусобақаларни ўтказишдa ўзаро ҳамкорликни йўлга қўйиш бўйича фикр алмашилди.
Ҳайдар Фармон курашнинг халқаро майдондаги ривожини янада мустаҳкамлаш, нуфузли комплекс мусобақаларга кураш спортини киритиш, хусусан, жорий йилнинг 23-28 ноябрь кунлари Ҳиндистоннинг Пуна шаҳрида ўтказиладиган жаҳон чемпионатига олиб борилаётган тайёргарлик бўйича гапириб ўтди. Шунингдек, IKA президенти ўзбек спорти мутасаддиларини мусобақанинг фахрий меҳмони сифатида иштирок этиш учун дунё биринчилигига таклиф қилди.
Шунингдек, Адҳам Икрамов ва Ойбек Касимов давлатимиз раҳбари томонидан кураш спортининг жаҳондаги ўрнини янада мустаҳкамлаш, унинг истиқболига оид янги режалар хусусида тўхталиб ўтишди. Учрашув давомида кун тартибидан ўрин олган турли масалалар бўйича атрофлича фикр алмашилди.

Обсуждены планы на перспективу Национального вида спорта - кураш
В настоящее время президент Международной ассоциации кураша (IKA), Генеральный директор Азиатских Игр Олимпийского совета Азии Хайдар Фармон находится в Ташкенте. Сегодня в Министерстве развития спорта с высокопоставленным гостем состоялась встреча, на которой обсуждались вопросы развития Национального вида спорта-кураш. Во встрече приняли участие Министр Адхам Икрамов, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, Генеральный секретарь IKA Мохаммад Резо.
В ходе беседы состоялся обмен мнениями по дальнейшему укреплению сотрудничества между IKA и нашей страной, организации семинаров по повышению квалификации тренеров и судей, налаживанию взаимного сотрудничества при проведении престижных соревнований.
Хайдар Фармон отметил дальнейшее укрепление развития кураша на международной арене, включение данной дисциплины в программу престижных комплексных соревнований, также подчеркнул подготовку к чемпионату мира, который пройдёт с 23 по 28 ноября текущего года в индийском городе Пуна. Кроме того, президент IKA пригласил официальных лиц узбекского спорта принять участие в первенстве планеты в качестве почётных гостей.
Адхам Икрамов и Ойбек Касимов также отметили новые планы Главы нашего государства по дальнейшему укреплению позиции кураша в мире, его перспективного развития. В ходе встречи состоялся обмен мнениями по различным вопросам повестки дня.