“Янги нафас” билан сафимизга қўшилинг
Жорий йилнинг 13 ноябрь куни Ўзбекистон Республикаси Давлат байроғи қабул қилинганининг 31 йиллиги муносабати билан Республикамиз бўйлаб “Янги нафас” оммавий югуриш мусобақаси бўлиб ўтади. “Бир ватанда, бир вақтда, бир масофага, бир мақсадда – бирга югурамиз!” шоири остида ўтадиган спорт байрами бир вақтда юртимизнинг 15 та шаҳрида ташкил этилади. Бугун Спортни ривожлантириш вазирлигида мазкур тадбирга бағишланган матбуот анжумани ўтказилди.
Унда Вазир Адҳам Икрамов, МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов, Ўзбекистон енгил атлетикаси федерацияси раиси ўринбосари Андрей Абдувалиев, ташкилий қўмита аъзолари, шунингдек, ОАВ ходимлари иштирок этишди.
Спортни ривожлантириш вазири ўз нутқида бу каби оммавий спорт тадбирлари Президентимиз илгари сураётган соғлом турмуш тарзи тарғиботини кучайтириш, аҳолини спортга кенг жалб этиш йўлида муҳим аҳамият касб этишини таъкидлади. Ўз навбатида, Ойбек Касимов “Янги нафас” лойиҳаси бу каби мақсадларни амалга оширишда муҳим платформа эканини қўшимча қилди.
Тадбирда Андрей Абдувалиев мусобақага оид батафсил маълумот берди. Унга кўра, Тошкент шаҳрида бўлиб ўтадиган мусобақалар “Янги Ўзбекистон” боғи, “Ашхобод” сайилгоҳи ва “Ҳумо арена” комплексининг майдонида ўтказилиши белгиланган.
Анжуман давомида оммавий ахборот воситалари ходимлари тадбир ҳақида ўзларини қизиқтирган саволларига атрофлича жавоб олишди.

Присоединяйтесь к нам с "Янги нафас"
13 ноября текущего года, в преддверии 31-й годовщины принятия Государственного флага Республики Узбекистан, по всей стране пройдут массовый забег "Янги Нафас". Спортивный праздник под девизом "На одной Родине, в одно время, на одну дистанцию, с одной целью – будем вместе бегать!" будет организован одновременно в 15 городах нашей страны. Сегодня в Министерстве развития спорта состоялась пресс-конференция, посвящённая этому мероприятию.
В ней приняли участие Министр Адхам Икрамов, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, заместитель председателя Федерации лёгкой атлетики Узбекистана Андрей Абдувалиев, члены Оргкомитета, а также сотрудники СМИ.
В своём выступлении министр Развития спорта отметил, что подобные массовые спортивные мероприятия имеют важное значение для усиления пропаганды здорового образа жизни, широкого вовлечения населения в спорт. В свою очередь, Ойбек Касимов добавил, что проект "Янги нафас" является важной платформой для реализации подобных целей.
На мероприятии Андрей Абдувалиев подробно рассказал о предстоящих соревнованиях. В частности, состязания в Ташкенте будут проводиться на территории парков "Новый Узбекистан", "Ашхабад" и спортивного комплекса "Хумо Арена".