Қадимги одамлар биздан яхшироқ нима кашфиётлар қилишган?
Яқин кунларгача қадимги цивилизация оддий ва ибтидоий кўринар эди. Сўнгги йилларда қилинган кўплаб кашфиётлар қадимги маданиятлар билан боғлиқ бир қатор ажойиб фактларни очиб берди. Маълум бўлишича, ўша даврда одамлар металлургия, математика, кимё, астрономия ва бошқа соҳаларда илғор билимларга эга бўлишган.
1. Aкведуклар ва гидротехника
XXI асрда мамлакат ҳукумати сувга кириш муаммосини ҳал қилиш учун 1500 йиллик технологияга мурожаат қилади, деб ким ҳам ўйлабди дейсиз? Aммо айнан Перу Республикаси пойтахти Лима шаҳрида шундай ҳол содир бўлмоқда.
Перу жиддий сув инқирозига дуч келди, чунки сувнинг ифлосланиши ва атроф-муҳитнинг ўзгариши бутун мамлакат бўйлаб сув хавфсизлигини зарар етказмоқда. Перунинг Sedapal коммунал сув таъминоти компанияси аҳолини тоза сув билан таъминлаш учун эрамизнинг 500 йилларида қурилган қадимги тош каналларни қайта тиклаш бўйича янги режани илгари сурди.
2. Пўлат
Қадимги даврларда Суриянинг Дамашқ шаҳри йирик металлга ишлов бериш маркази бўлган. Дамашқ пўлати Wootz пўлати деб номланувчи Осиёдан олиб келинган хом ашёлардан тайёрланган. Квант даражасида кимёвий реакцияларни яратиш учун пўлат қуйиш жараёнида бошқа таркибий қисмлар қўшилди. У биринчи марта милоддан аввалги 300 йил атрофида ишлатилган, аммо 1100 йилдан 1700 йилгача Яқин Шарқда оммавий ишлаб чиқарилган.
3. Бетон
Римликлар оҳак, вулқон тош ва денгиз сувларини аралаштириб бетон яратишган. Ушбу учта таркибий қисмларнинг бирлашиши кимёвий реакциянинг дарҳол бошланишига ёрдам берди, унда оҳак кул билан цементга айланди. Денгиз суви қўшилиши билан қадимги бетон тоберморитнинг идеал кристалли тузилишини ўз ичига олган бўлиб, у замонавий муқобилига қараганда каттароқ куч ва мустаҳкамликка эга.
4. Йўл қурилиши
Ҳозирда энг яхши йўлни йилига қуриш мумкин. Aммо ҳар доим ҳам бундай эмас. Қадимги одамлар турли минтақалар ва мамлакатлардаги шаҳар ва аҳоли пунктларини боғлайдиган йўллар ва тармоқларнинг муҳимлигини яхши билишган … ва уларни тезда қуришди!
Qhapaq Nan ёки Aнд асосий йўли бу қадимги замонларда кучли Инк империяси томонидан 30 минг километрдан ортиқ узунликда ишлатилган улкан йўллар тармоғидир. Инк империясининг сиёсий ва иқтисодий қудратининг асоси бўлиб, Ҳиндистондан олдинги Анд маданиятининг саноат, маъмурий ва маросим марказларини боғлади.
5. Тошни кесиш
Қадимги тош кесишнинг ёрқин намунасини Боливиядаги археологик ёдгорлик бўлган Puma Punkuда топиш мумкин, бу тарихчиларга кўра, 15000 йиллик тарихга эга. У шундай ажойиб тош токчадан иборатки, гўё тошлар олмос асбоби билан ўйилганга ўхшайди. 800 тоннагача бўлган улкан блоклар ҳатто текис қирраларга ҳам эга. Ушбу кунларда токчанинг аниқлигини қайта тиклаш уринишлари муваффақиятсиз бўлди.
6. Қишлоқ хўжалиги
Одамларни қурбонлик қилиш, одатда, Aцтеклар ва бошқа мезоамерика маданияти ҳақида ўйлаганда содир бўладиган биринчи нарса. Бироқ, бу цивилизациялар ҳақиқий ютуқлари билан машҳур бўлди. Улардан бири Чинампа қишлоқ хўжалиги тизими, «сузувчи боғлар» деб номланган бўлиб, уни Мексика водийсидаги саёз кўл водийларида кўриш мумкин.
7. Деворлар
Инк цивилизацияси, шунингдек, Перу шаҳридаги Мачу-Пикчу ва Саксайуаман ҳам мукаммал тош ишлари билан танилган. Тош деворлари жуда катта кесилган пойдеворлардан ясалган бўлиб, улар қоришмасиз ва бенуқсон аниқлик билан бир-бирига маҳкам ўрнашган.
8. Шаҳарсозлик
Aрхеологлар Покистонда 5000 йиллик Моҳенжо Дарони кашф этганларида, улар шаҳарнинг ажойиб тартиб ва ободликни намойиш этганидан ҳайратда қолдилар. Уйларнинг ғиштли ҳаммомлари, ҳатто кўпларида ҳожатхоналари ҳам бор эди. Улардан оқава сувлар кўчанинг марказидан ўтиб, ғишт ёки тош плиталар билан қопланган ғишт канализациясига оқарди. Қовоқсимон ғиштдан қурилган цистерна ва қудуқларда умумий ичимлик сув таъминоти мавжуд эди. Шаҳар гуллаб-яшнаган пайтда унда 40 мингга яқин аҳоли истиқомат қилган.
9. Aстрономия
Қадимги Юнонистон сопол буюмлари тасвирланган буржлар, тубжой америкаликларнинг қуёшнинг туриб қолиши тасвирланган тош расмлар, қадимги Япон қабрларидаги юлдузли хариталар, машҳур астрономик воқеаларни акс эттирувчи Aвстралия аборигенларининг тушлар ҳақидаги ҳикоялари ва Шотландиядаги 10 000 йиллик мегалитик тақвим – буларнинг барчаси шундан далолат берадики, дунё бўйлаб қадимий цивилизациялар космос ҳақида ғайриоддий тушунчага эга эдилар.
10. Қуроллар
Қадимги юнон олими ва муҳандиси Aрхимед (мил. авв. 287-212) Сицилиядаги тарихий шаҳар Сиракуза кемаларидан ҳимоя қилиш учун иссиқлик нурлари қуролини яратган (баъзан «ўлим нури» деб номланади).
Милоддан аввалги II аср муаллифи Люцианнинг сўзларига кўра, қурол катта нур қайтарувчи (масалан, бронза ёки мисдан) ясалган бўлиб, улар қуёш нурларини кемаларга яқинлашишга қаратган ва уларни ёниб кетишига олиб келган.

Who would have thought that a government in the twenty-first century would turn to 1,500 years of technology to solve the problem of access to water? But this is exactly what is happening in Lima, the capital of the Republic of Peru.
Peru is facing a serious water crisis, as water pollution and environmental changes combine to undermine the water security of the entire country. The country's water utility company Sedapal has put forward a new plan to revive an ancient network of stone canals built back in 500 AD to provide clean water to the population.
Steel
The Syrian city of Damascus was already a major metalworking center in ancient times. Damascus steel was made from raw materials imported from Asia, known as Wootz steel. Other components were added during the steel production process to create chemical reactions at the quantum level. It was first used around 300 BC, but was mass-produced in the Middle East between 1100 and 1700.
Concrete
The Romans made concrete by mixing lime, volcanic rock, and seawater. The combination of these three components contributed to the immediate triggering of a chemical reaction in which lime reacted with ash to become cement. Ancient concrete with the addition of seawater contained a perfect crystal structure of tobermorite, which has greater strength and durability than its modern counterpart.
Road construction
These days, a decent highway can be built in a year at best. But this was not always the case. The ancient people were well aware of the importance of roads and networks connecting cities and settlements in different regions and countries ... and they built them quickly!
Qhapaq Nan, or the Main Road of the Andes, is a huge network of roads, used in ancient times by the powerful Inca Empire, stretching more than 30,000 kilometers. It was the basis of the political and economic power of the Inca Empire and connected the industrial, administrative and ceremonial centers of the pre-Indian culture of the Andes.
Cutting stone
A striking example of ancient stone-cutting can be found in Puma Punku, an archaeological site in Bolivia that historians claim is 15,000 years old. It contains such incredible masonry that it gives the impression that the stones were carved with a diamond tool. Huge blocks weighing up to 800 tons are characterized by perfectly smooth edges. Attempts to reproduce the accuracy of masonry in our days have not been successful.
Agricultural industry
Human sacrifice is the first thing that usually comes to people's minds when they think of the Aztecs and other Mesoamerican cultures. However, these civilizations were also famous for their real achievements. One of them was the Chinampa agricultural system, the so-called "floating gardens" that can be seen in the shallow lake valleys in the valley of Mexico.
Walls
The Inca civilization is also known for its perfect stone work, many of which can still be seen today in Machu Picchu and Sacsayhuaman in Peru. The stone walls were made of huge blocks, neatly cut so that they fit snugly together without mortar and with unsurpassed precision.
Urban planning
When archaeologists discovered the 5,000-year-old Mohenjo Daro in Pakistan, they were struck by the fact that the city displayed an exceptional level of civic planning and amenities. The houses had brick bathrooms, and many even had toilets. Waste water from them flowed into brick sewers that ran through the center of the streets and were covered with bricks or stone slabs. The cisterns and wells, which were built of wedge-shaped bricks, contained the public supply of drinking water. During the city's heyday, it had about 40,000 inhabitants.
Astronomy
Constellations depicted on ancient Greek pottery, Native American rock carvings depicting solstices, star maps in ancient Japanese tombs, dream stories of Australian aborigines reflecting famous astronomical events, and a 10,000-year-old megalithic calendar in Scotland all show that ancient civilizations around the world had an extraordinary understanding of the cosmos.
Weapon
The ancient Greek scientist and engineer Archimedes (287 — 212 BC) created the heat ray weapon (sometimes called the "death ray") to protect against the ships of Syracuse, a historic city in Sicily.
According to the 2nd-century AD author Lucian, the weapons were made of large reflectors (possibly of polished bronze or copper) that focused sunlight on approaching ships and caused them to catch fire.