Спортни ривожлантириш вазирлиги Ҳайъатининг кенгайтирилган йиғилишида оммавий спорт тарғиботи, Париж-2024 Олимпиадасига тайёргарлик мавзулари кўриб чиқилди
Бугун Спортни ривожлантириш вазирлиги Ҳайъатининг кенгайтирилган йиғилиши бўлиб ўтди. Унда Вазир Адҳам Икрамов бошчилигидаги Ҳайъат аъзолари, Вазир ўринбосарлари, Миллий Олимпия ва Паралимпия қўмиталарининг мутасадди раҳбарлари, ҳудудлардаги бошқарма бошлиқлари, шунингдек, федерация ва ассоциацияларнинг масъуллари иштирок этишди. Йиғилишда кун тартибига мувофиқ, қуйидаги масалалар кўриб чиқилди:
Спорт тадбирларининг 2023 йилга мўлжалланган тақвим режаси лойиҳасини кўриб чиқиш, нуфузли спорт мусобақаларига тайёргарликни жадаллаштириш;
Париж-2024 Олимпия ва Паралимпия ўйинларига пухта тайёргарлик кўриш;
Тизим ташкилот ва муассасаларида кадрлар салоҳиятини ошириш, бу борада очиқлик ва шаффофликни таъминлаш, ЎзДЖТСУнинг 2022/2023 ўқув йили битирувчиларини ишга жойлаштириш ҳамда ушбу йўналишда юзага келиши мумкин бўлган муаммо ва камчиликларни ўрганиш;
Олимпия ва Паралимпия спорт турларига тайёрлаш марказлари ва спорт мактабларини босқичма-босқич спорт инвентарлари билан таъминлаш;
Спорт таълим муассасаларида янги тизим асосида спортчиларни тайёрлаш бўйича кўрилаётган чоралар ҳамда юзага келаётган муаммолар ва йўл қўйилаётган камчиликлар;
“Беш ташаббус Олимпиадаси”нинг 2-мавсум оммавий спорт мусобақаларини пухта ва намунавий ўтказиш.
Тадбир аввалида Адҳам Икрамов Вазирликнинг ортда қолган 8 ойдаги фаолияти ҳақида қисқача тўхталиб, давлатимиз раҳбари белгилаб берган йўналишларда ўзбек спорти тараққиётини янги босқичга олиб чиқиш, аҳоли ва ёшлар орасида соғлом турмуш тарзи тарғиботини кучайтириш бўйича олиб борилаётган ишлар ҳақида гапирди. Шундан сўнг кун тартибидан ўрин олган масалалар бўйича масъулларнинг маърузалари тингланиб, атрофлича муҳокама қилинди.
Тадбирда Спортни ривожлантириш вазири ҳар бир федерациядан кейинги йил тақвимини пухта ишлаб чиқиш, ҳудудлардаги спорт мактабларининг фаолиятини янада такомиллаштириш, у ерда ишлаётган мутахассисларни қайта синовдан ўтказиш бўйича топшириқ берди.

На расширенном заседании Коллегии Министерства развития спорта были рассмотрены темы пропаганды массового спорта, подготовки к Олимпиаде Париж-2024
Сегодня состоялось расширенное заседание коллегии Министерства развития спорта. В нём во главе с министром Адхамом Икрамовым приняли участие представители Коллегии, заместители министра, ответственные руководители Национального Олимпийского и Паралимпийского комитетов, главы Управлений в регионах, а также ответственные лица Федераций и Ассоциаций. В соответствии с повесткой дня заседания были рассмотрены следующие вопросы:
Рассмотрение проекта календарного плана спортивных мероприятий на 2023 год, ускорение подготовки к престижным спортивным соревнованиям;
Тщательная подготовка к Олимпийским и Паралимпийским играм 2024 года в Париже;
Повышение кадрового потенциала в организациях и учреждениях системы, обеспечение открытости и прозрачности в этой сфере, трудоустройство выпускников УзГУФКС 2022/2023 учебного года и изучение возможных проблем и недостатков в этом направлении;
Поэтапное обеспечение Центров подготовки к Олимпийским и Паралимпийским видам спорта и спортивных школ спортивным инвентарём;
Принимаемые меры по подготовке атлетов на основе новой системы в спортивных образовательных учреждениях, а также возникающие проблемы и недостатки;
Тщательная и образцовая организация 2-го сезона массовых спортивных соревнований "Олимпиада пяти инициатив".
В начале мероприятия Адхам Икрамов вкратце остановился на деятельности Министерства за последние 8 месяцев и рассказал о проводимой работе по выведению узбекского спорта на новый уровень развития в направлениях, определённых Главой государства, усилению пропаганды здорового образа жизни среди населения и молодёжи. После этого были заслушаны и подробно обсуждены доклады ответственных лиц по вопросам повестки дня.
На мероприятии министр Развития спорта дал поручение каждой Федерации тщательно разработать календарь на следующий год, дальнейшее совершенствование деятельности спортивных школ в регионах, переподготовку работающих на местах специалистов.