"DOING BUSINESS" рейтингида Ўзбекистон мақомини ошириш ва 2020 йилга мўлжалланган режалар
Жаҳон банки ва "Бизнес юритиш" халқаро молия корпорациясининг халқаро рейтинги мамлакатларда тадбиркорлик фаолиятини юритиш қулайлигини баҳолаб, улар амалга оширадиган тартиб-таомилларнинг соддалиги бир қатор бошқа рейтинглардан фарқ қилади. У бутун ҳаёт айланишини, тадбиркорлик фаолиятининг бошланғич нуқтасидан-рўйхатга олиш жараёнини тугатишгача қамраб олади.
Ушбу циклда бизнес вакили ўз фаолияти учун керакли объектни қуради, алоқа тармоқларига уланади, мол-мулкини сотади, фаолиятни ривожлантириш учун кредит олади, солиқ тўлайди ва бошқа кўплаб жараёнларга дуч келади. Бундан ташқари, ушбу рейтингнинг тузилиши ва унинг натижалари мамлакатимизда маҳаллий ва хорижий инвесторлар учун яратилаётган бизнес муҳитдан халқаро миқёсда далолат беради.
"Бизнес юритиш" халқаро рейтингида мамлакатларнинг позицияларини аниқлашда ўнта кўрсаткич бўйича натижалар асос бўлиб хизмат қилади. Шунингдек, қуйидаги "бизнесни юритиш — 2021" ҳисоботидан бошлаб баҳоланадиган кўрсаткичлар қаторида "Давлат харидлари" индикаторини киритиш режалаштирилган.
Сўнгги йилларда Ўзбекистонда қулай ишбилармонлик муҳитини яратиш, хорижий инвесторлар учун мамлакат жозибадорлигини ошириш мақсадида бир қатор норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар қабул қилинди, тадбиркорларнинг еркин фаолиятига тўсқинлик қилаётган ортиқча тўсиқ ва тартиб-қоидалар бекор қилинди.
Ўзбекистонда амалга оширилган ислоҳотлар натижасида "бизнес юритиш" халқаро рейтингида сўнгги беш йилда 18 позицияда яхшиланиш кузатилмоқда. "Бизнесни юритиш-2020" нинг сўнгги ҳисоботида Ўзбекистон рейтинги 190 мамлакат орасида 76-ўриндан 69-ўринга ўзгарди, шу билан 7 позицияга ижобий ўтишга эришилди.
Сўнгги йиллик ҳисоботда Ўзбекистон рейтингини оширишнинг асосий омиллари сифатида қуйидаги йўналишлар бўйича кўрсаткичлар яхшиланиши эътироф этилди:
Натижада кенгашнинг мустақил аъзосининг аксиядорлик жамиятларига мажбурий аъзолик ва audit қўмитасининг мавжудлиги тўғрисидаги талаб қонун ҳужжатларида белгиланган бўлиб, озчилик акциядорларининг ҳимояси кучайтирилди.
Халқаро амалиётда кенг қўлланилаётган низоларни ҳал етишнинг судгача бўлган механизми шартномалари ижросини таъминлашда медиациядан фойдаланишни рағбатлантириш механизми қонун билан мустаҳкамлаб қўйилди.
"Яшил йўлак", "сариқ йўлак", "қизил йўлак" – божхона ва чегара назорати остида хатарларни бошқариш тизими халқаро савдони соддалаштириш йўналишида тўлиқ ишга туширилди.
Эришилган ижобий натижаларга қарамай, айрим кўрсаткичлар, жумладан, қурилиш рухсатномаларини олиш, кредит олиш, солиқ тўлаш, мол-мулкни рўйхатга олиш, тўловга лаёқацизлик қарорида ислоҳотларни изчил жорий этиш бўйича камчиликлар мавжуд.
Шу муносабат билан бошланган ислоҳотлар самарадорлигини ошириш, йўл қўйилган камчилик ва муаммоларни бартараф етиш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 20 ноябрдаги "мамлакатимизда бизнес муҳитини янада яхшилаш ва тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш тизимини такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида" ги ПҚ-4525-сонли қарори қабул қилинди, амалга оширилиши лозим бўлган қатор чора-тадбирлар белгиланди, жумладан:
- соҳада амалга оширилаётган ислоҳотларни жойларда ижрочиларга етказиш бўйича масъул вазирлик ва идораларнинг Марказий аппаратида ишчи гуруҳлар ташкил этиш;
-қурилиш-монтаж ишлари бошланганлиги тўғрисида тадбиркорлик субектлари томонидан билдиришномалар юбориш тартибини бекор қилиш;
- "ҳудудий електр тармоқлари" АЖ маблағлари ҳисобидан електр тармоқларига қуввати 140 киловатт бўлган електр жиҳозларини улаш жараёнида харажатларни амалга ошириш;
-тадбиркорлик субектлари-юридик шахслар ўртасида томонларнинг бирининг талабига биноан кўчмас мулкни сотиб олиш-сотиш шартномаларини нотариал тасдиқлашда коммунал хизматлар бўйича қарздорликни текшириш талабини бекор қилиш;
- ҳисобот даврида ҳисобланган қўшилган қиймат солиғи суммасининг 60 кун ичида солиқ тизимида ҳисобга олинган қиймат солиғи суммасининг бир қисмини қайтариш тизимини амалиётга жорий етиш;
-экспорт-импорт операцияларини амалга оширишда талаб қилинадиган рухсатномалар ва сертификатларни "Ягона дарча" божхона ахборот тизими орқали электрон шаклда расмийлаштириш.
Юқорида қайд етилган чора – тадбирларнинг ўз вақтида амалга оширилиши Ўзбекистон натижаларига "Doing Business-2021" йиллик ҳисоботида ижобий таъсир кўрсатади, мамлакатда бизнес юритиш шароитларини яхшилайди ва халқаро майдонда ўз ўрнини мустаҳкамлашга хизмат қилади.

Повышение статуса Узбекистана в рейтинге «DOING BUSINESS»и планы на 2020 год
Международный рейтинг  Всемирного банка и Международной финансовой корпорации “Ведение бизнеса”, оценивающий легкость ведения предпринимательской деятельности в странах, простоту проводимых ими процедур отличается от ряда других рейтингов. Он охватывает весь жизненный цикл, от отправной точки предпринимательской деятельности –  процесса регистрации до её завершения.
В этом цикле представитель бизнеса для своей деятельности осуществляет строительство необходимого объекта, подключается к коммуникационным сетям, продаёт свое имущество, берёт кредит на развитие деятельности, платит налоги и сталкивается с другими многочисленными процессами. Кроме того, структура данного рейтинга и его результаты на международном уровне свидетельствуют о создаваемой в стране бизнес-среде для отечественных и зарубежных инвесторов.
В международном рейтинге “Ведение бизнеса” за основу берутся результаты по десяти индикаторам при определении позиций стран. Также в число индикаторов, которые будут оцениваться начиная со следующего  отчёта “Ведение бизнеса — 2021”, запланировано включение индикатора “Государственных закупок».
За последние годы в целях создания благоприятной бизнес-среды в Узбекистане, повышения привлекательности страны для иностранных инвесторов приняты ряд нормативно-правовых актов, отменены излишние барьеры и процедуры, препятствующие свободной деятельности предпринимателей.
В результате осуществленных реформ в Узбекистане, в международном рейтинге “Ведение бизнеса» за последние пять лет наблюдается улучшение на 18 позиций. По итогам последнего отчёта “Ведение бизнеса-2020” рейтинг Узбекистана среди 190 стран изменился с 76-го на 69-е место, таким образом достигнут положительный сдвиг на 7 позиций.
Основными факторами повышения рейтинга Узбекистана в последнем годовом отчете признаны улучшение показателей по следующим направлениям:
1. В результате законодательно установлено требование об обязательном членстве в акционерных обществах независимого члена совета и наличии комитета по аудиту, тем самым усилена защита миноритарных акционеров.
2. Механизм по стимулированию использования медиации в обеспечении исполнения договоров досудебного механизма разрешения споров, широко применяемого в международной практике закреплен законодательно.
3. В направлении упрощения международной торговли полностью запущена система управления рисками при таможенном и пограничном контроле – “зеленый коридор”, “желтый коридор”, “красный коридор”.
Несмотря на достигнутые положительные результаты, по некоторым индикаторам, в том числе получение разрешений на строительство, получение кредита, уплата налогов, регистрация имущества, последовательное внедрение реформ в решение неплатежеспособности имеются недостатки.
В связи с этим в целях повышения эффективности начатых реформ, устранения допущенных недостатков и проблем принято постановление Президента Республики Узбекистан от 20 ноября 2019 года № ПП-4525 “О мерах по дальнейшему улучшению бизнес-среды и совершенствованию системы поддержки предпринимательства в стране”, определены ряд мер, которые должны быть реализованы, в частности:
— создание рабочих групп в центральном аппарате ответственных министерств и ведомств по доведению осуществляемых в сфере реформ до исполнителей на местах;
— отмена порядка направления уведомлений субъектами предпринимательства о начале строительно-монтажных работ;
— осуществление расходов в процессе подключения электрооборудования мощностью до 140 киловатт к электрическим сетям за счет средств АО “Региональные электрические сети;
— отмена требования по проверке задолженности по коммунальным услугам при нотариальном удостоверении договоров купли-продажи недвижимости между субъектами предпринимательства-юридическими лицами по требованию одной из сторон;
— внедрение в практику системы возврата в течение 60 дней части суммы налога на добавленную стоимость, учитываемой в системе налогообложения, превышающей сумму налога на добавленную стоимость, исчисленную за отчетный период;
— оформление в электронной форме разрешений и сертификатов, требуемых при осуществлении экспортно-импортных операций, через таможенную информационную систему “Одно окно”.
Своевременная реализация вышеуказанных мер положительно скажется на результатах Узбекистана в ежегодном отчете “Doing Business – 2021”, улучшит условия ведения бизнеса в стране и послужит укреплению позиций на международной арене.