Ўзбекистон 2020 томонидан ИҚТИСОДИЙ ЭРКИНЛИК индексида 114-ўринни эгаллаб, ўз рейтингини 26 позицияга оширди
Иқтисодий еркинлик индекси 1995 йилдан бери Wалл Street Journal билан ҳамкорликда тадқиқот маркази "мерос" жамғармаси (мерос жамғармаси) томонидан тузилган.
Индекс методологияси
Иқтисодий еркинлик индекси – 12 та гуруҳ-қонун устуворлиги, иқтисодиётда давлатнинг роли, тартибга солиш самарадорлиги ва бозор ошкоралиги билан бирлаштирилган 4 та компонент (мулк ҳуқуқи, суд самарадорлиги, ҳукуматнинг яхлитлиги, солиқ юки, давлат харажатлари, молия саломатлиги; тадбиркорлик еркинлиги, меҳнат еркинлиги, пул еркинлиги; савдо еркинлиги, инвестиция еркинлиги, молиявий еркинлик).
186 мамлакатлар индексининг йиллик ҳисоботида 100 баллик тизим бўйича баҳоланади. Ҳар бир кўрсаткич бўйича олинган баллар бир хил ўзига хос тортишишларга ега, умумий баҳолаш 12 компонентларининг ўртача арифметик сифатида аниқланади.
Ишлаб чиқувчиларнинг фикрига кўра, индекснинг қиймати қанчалик катта бўлса, давлат иқтисодий жиҳатдан еркиндир. Индексга кўра, давлатларнинг иқтисодий еркинлик даражаси 5 тоифаларига бўлинади:
Иқтисодиёт бутунлай бепул: 80-100 балл;
Иқтисодиёт асосан бепул: 70-79, 9 бал;
Иқтисодиёт ўртача даражада бепул: 60-69, 9 бал;
Иқтисодиёт асосан бепул емас: 50-59, 9 бал;
Иқтисодиёт бутунлай бепул емас: 0-49, 9 бал.
Компонентларнинг натижалари давлат органлари томонидан еълон қилинган очиқ маълумотларга ва турли халқаро ташкилотларнинг рейтингларига асосланган (Жаҳон иқтисодий форуми, Жаҳон банки, халқаро валюта жамғармаси, Cредендо Group, Transparency International ва бошқалар).
"2020 иқтисодий еркинлик индекси" ҳисоботида маълумотлар базаси 2018 йил 1 июлдан 2019 йил 1 июлгача таҳлил қилинди.
Юқори натижалар
Сингапур, Гонконг, янги Зеландия, Австралия, Швейцария, Ирландия, Буюк Британия, Дания, Канада, Естония:2020 йил учун ҳисоботга кўра, топ-10 натижалари қуйидаги мамлакатларга тегишли.
Ўзбекистон дунёда 114-ўринни егаллаб, ўз рейтингини 26 позицияга оширди.
Ўзбекистон 100 баллик 57,2 балл тўплади.
Сўнгги 3 йил ичида рейтинг 38 позициясида яхшиланди (2018 йил — 152 позицияси).
Ўзбекистон Республикаси АТР минтақасида Vanuatu (+4.3), Қозоғистон (+4.2), Ветнам (+3.5) ва Малдив ороллари (+3.3) билан бирга рейтингнинг юқорилиги бўйича енг юқори 5 та мамлакатга кирди.
2020 - йилги сўнгги ҳисоботга кўра, Ўзбекистон савдо еркинлиги компоненти нуқтаи назаридан енг йирик ислоҳотчилар (62 мамлакат) қаторига киради.
Осиё-тинч океани минтақаси мамлакатлари орасида Ўзбекистон 42 мамлакатдан 26 позицияга (+10 позицияга) ега.
Пастки натижалар
Дунёнинг бешта мамлакатидан Конго, Еритрея, Куба, Венесуела ва Шимолий Корея киради.
Яхшиланган ишлаш
Ўзбекистон 12 кўрсаткичдан 11 таси ижобий ўзгаришларни қайд етди. Бироқ, айрим соҳаларда натижалар пастлигича қолмоқда.
Ўзбекистон фаолиятининг яхши кўрсаткичлари:
Фискал сиёсат (98,9 бал, +0,2 ўсиш) – сўнгги уч йил ичида бюджет камомадига асосланган. Ўзбекистон енг юқори натижаларга еришган давлатлардан бири.
Солиқ юки (91,6 бал, +0,3 ўсиш) – Яимнинг улуши сифатида корхоналар, жисмоний шахсларнинг даромадлари ва умумий юк (шу жумладан тўғридан-тўғри ва билвосита солиқлар) бўйича солиқ юкини ўз ичига олади. Ўтган ҳисобот билан 0,9% пасайиши кузатилди. Янги таҳрирда қабул қилинган солиқ кодекси ушбу компонентни янада такомиллаштиришга қаратилган.
Давлат харажатлари (74,7 бал, +7,3 ўсиш) – бюджет тақсимоти асосида баҳоланмоқда, Яимнинг 4,0% га камайиши кузатилмоқда.
Бизнес еркинлиги (72,6 бал,+0,1 ўсиш) – ишга тушириш, лицензиялаш, бизнесни тугатиш, шунингдек, електр таъминоти тизимига уланиш жараёнларини таҳлил қилишга асосланган.
Савдо еркинлиги – 67.6 бал, +5 ўсиш) - товарлар ва хизматлар импорти ва експортига таъсир қилувчи ўртача тариф ва тарифсиз тўсиқлар бўйича баҳоланади.
Яхшилаш учун устувор йўналишлар
Молиявий еркинлик – 20 бал,+10 ўсиш) - кредитларни тақсимлашда давлатнинг аралашуви, капитал бозорининг ривожланиш даражаси ва рақобат еркинлиги даражасида баҳоланади.Бу натижа бу соҳада ислоҳотларни амалга ошириш зарурлигидан далолат беради.
Инвестиция еркинлиги (20 бал, + 10 ўсиш) - индекс одатда инвестицияларга қўлланиладиган турли тартибга солиш чекловларини баҳолайди. Юқорида келтирилган паст натижалар шуни кўрсатадики, ислоҳотлар секторни чуқур таҳлил қилиш билан амалга оширилиши керак.
Давлат интеграцияси (28.2 бал,+3 ўсиш) - компонент порахўрлик, давлат сиёсатининг шаффофлиги, коррупция ва давлат хизматчилари фаолиятининг шаффофлигини таҳлил қилади. Ижобий ўсишга қарамасдан, умумий натижалар натижаларни яхшилаш учун аниқ чоралар кўриш зарурлигини англатади.
Суд жараёнининг самарадорлиги (34.2 бал, -0.1 пасайиш) - суд мустақиллиги кўрсаткичлари, суд жараёни самарадорлиги, давлат хизматининг қарорларида фаворитизм ва сиёсатчиларга жамоатчилик ишончи бўйича ҳисобланади.
Мулк ҳуқуқи – 59.1 бал, + 9.3 ўсиш) - мулк ва интеллектуал мулк ҳуқуқларига, инвесторларни ҳимоя қилиш қудратига, мулкни мусодара қилиш хавфи ва ер бошқаруви сифатига асосланади.
Меҳнат еркинлиги (59.9 бал, + 1.2 ўсиш)-мамлакат меҳнат бозорининг норматив-ҳуқуқий базасининг енг кам иш ҳақига тааллуқли жиҳатларини ҳисобга олган ҳолда; ишдан бўшатишга тўсқинлик қилувчи қонунлар; ишга қабул қилиш ва ишлаган соатларга нисбатан нафақа талаблари ва ўлчанган меъёрий чекловлар, шунингдек, меҳнат бозорида иш билан таъминланганлик имкониятларининг индикатив кўрсаткичи сифатида ишчи кучининг иштирок етиш даражаси
Пул еркинлиги (59.9 бал,+1 ўсиш) – сўнгги уч йил ичида инфляция даражасига ва нархларни чеклашга асосланган.

Узбекистан занял 114 место в индексе ЭКОНОМИЧЕСКОЙ СВОБОДЫ 2020, улучшив свой рейтинг на 26 позиций
Индекс экономической свободы составляется исследовательским центром Фонд «Наследие» (Heritage Foundation) в сотрудничестве с The Wall Street Journal с 1995 года.
Методология индекса
- Индекс экономической свободы — это комбинация из 12 компонентов (права собственности, судебная эффективность, целостность правительства; налоговая нагрузка, государственные расходы, фискальное здоровье; свобода предпринимательства, свобода труда, монетарная свобода; свобода торговли, инвестиционная свобода, финансовая свобода), которые объединены в 4 группы – Верховенство закона, Роль государства в экономике, Регулятивная эффективность и Прозрачность рынка.
- В годовом отчете индекса 186 стран оцениваются по 100-балльной системе. Баллы, полученные по каждому показателю, имеют одинаковый удельный вес, общая оценка определяется как средняя арифметическая из 12 компонентов.
- По мнению разработчиков, чем больше значение индекса, тем более государство экономически свободно. Согласно индексу, уровень экономической свободы государств делится на 5 категорий:
- Экономика полностью свободна: 80-100 баллов;
- Экономика в основном свободна: 70-79,9 баллов;
- Экономика умеренно свободна: 60-69,9 баллов;
- Экономика в основном несвободна: 50-59,9 баллов;
- Экономика полностью несвободна: 0-49,9 баллов.
- Результаты компонентов основаны на открытых данных, опубликованных государственными органами и рейтингов различных международных организаций (Всемирный экономический форум, Всемирный банк, Международный валютный фонд, Credendo Group, Transparency International и другие).
- В докладе «Индекс экономической свободы 2020» была проанализирована база данных с 1 июля 2018 года по 1 июля 2019 года.
Высокие результаты
- Согласно отчету за 2020 год, топ-10 результатов принадлежат следующим странам:Сингапур, Гонконг, Новая Зеландия, Австралия, Швейцария, Ирландия, Великобритания, Дания, Канада, Эстония.
| Республика Узбекистан |
- Узбекистан занял 114 место в мире, улучшив свой рейтинг на 26 позиций.
- Узбекистан набрал 57,2 из 100 баллов.
- За последние 3 года рейтинг улучшен на 38 позиций (2018 год — 152 позиция).
- В регионе АТР Узбекистан с улучшением значения рейтинга + 3.9 балла наряду с Вануату (+4.3), Казахстаном (+4.2), Вьетнамом (+3.5) и Мальдивами (+3.3) вошёл в Топ-5 стран по росту рейтинга.
- Согласно последнему отчету за 2020 год Узбекистан входит в число крупнейших реформаторов (62 стран) с точки зрения компонента Свободы торговли.
- Среди стран Азиатско-Тихоокеанском региона Узбекистан занимает 26 позицию (+10 позиций от предыдущего отчёта) из 42 стран.
Нижние результаты
- В нижнюю пятерку стран мира входят Республика Конго, Эритрея, Куба, Венесуэла и Северная Корея.
| Улучшенные показатели |
- Узбекистан отметил положительные изменения в 11 из 12 показателей. Тем не менее, результаты в некоторых областях остаются низкими.
- Хорошие показатели деятельности Узбекистана:
- Фискальная политика (98,9 баллов, +0,2 рост) – основывается на дефиците бюджета за последние три года. Узбекистан — одна из стран с самыми высокими результатами.
- Налоговая нагрузка (91,6 баллов, +0,3 рост) – включает в себя налоговую нагрузку на прибыль предприятий, доходы физических лиц и общую нагрузку (включая прямые и косвенные налоги) в процентах от ВВП. С прошлым отчётом наблюдается снижение на 0,9%. Налоговый кодекс, принятый в новой редакции, направлен на дальнейшее совершенствование этого компонента.
- Государственные расходы (74,7 баллов, +7,3 рост) – оцениваются на основе распределения бюджета, наблюдается снижение расходов на 4,0% от ВВП.
- Свобода бизнеса (72,6 баллов,+0,1 рост) – базируется на анализе процессов запуска, лицензирования, прекращения бизнеса, а также подключения к системе электроснабжения.
- Свобода торговли (67.6 баллов, +5 рост) – оценивается по средним тарифным и нетарифным барьерам, которые влияют на импорт и экспорт товаров и услуг.
| Приоритетные направления для улучшения |
- Финансовая свобода (20 баллов,+10 рост) – оценивается по уровню вмешательства государства в распределение кредитов, уровню развития рынка капитала и свободу конкуренции.Данный результат свидетельствует о необходимости проведения реформ в этой сфере.
- Свобода инвестиций (20 баллов,+10 рост) – индекс оценивает различные нормативные ограничения, которые обычно налагаются на инвестиции. Вышеупомянутые низкие результаты показывают, что реформы должны проводиться с тщательным анализом сектора.
- Государственная интеграция (28.2 баллов,+3 рост) – компонент анализирует показатели взяточничества, прозрачности государственной политики, коррупции и прозрачности деятельности государственных служащих. Несмотря на положительный рост, тем не менее, общий результат подразумевает необходимость принятия конкретных мер для улучшения результатов.
- Эффективность судебного процесса (34.2 баллов, -0.1 снижение) – рассчитывается по показателям судебной независимости, эффективности судопроизводства, фаворитизма в решениях государственной службы и общественного доверия к политикам.
- Право собственности (59.1 баллов,+9.3 рост) – основывается на имущественных и интеллектуальных правах собственности, силе защиты инвесторов, риске конфискации имущества и качестве управления земельными ресурсами.
- Свобода труда (59.9 баллов,+1.2 рост) – мера, учитывающая аспекты нормативно-правовой базы рынка труда страны, касающиеся минимальной заработной платы; законов, препятствующих увольнениям; требования к выходным пособиям и измеримые нормативные ограничения в отношении найма и отработанных часов, а также уровень участия рабочей силы в качестве индикативного показателя возможностей трудоустройства на рынке труда
- Монетарная свобода (59.9 баллов,+1 рост) – основана на уровне инфляции за последние три года и ограничении цен.