Ўзбекистон 2020 томонидан ИҚТИСОДИЙ ЭРКИНЛИК индексида 114-ўринни эгаллаб, ўз рейтингини 26 позицияга оширди
Иқтисодий еркинлик индекси 1995 йилдан бери Wалл Street Journal билан ҳамкорликда тадқиқот маркази "мерос" жамғармаси (мерос жамғармаси) томонидан тузилган.
Индекс методологияси
Иқтисодий еркинлик индекси – 12 та гуруҳ-қонун устуворлиги, иқтисодиётда давлатнинг роли, тартибга солиш самарадорлиги ва бозор ошкоралиги билан бирлаштирилган 4 та компонент (мулк ҳуқуқи, суд самарадорлиги, ҳукуматнинг яхлитлиги, солиқ юки, давлат харажатлари, молия саломатлиги; тадбиркорлик еркинлиги, меҳнат еркинлиги, пул еркинлиги; савдо еркинлиги, инвестиция еркинлиги, молиявий еркинлик).
186 мамлакатлар индексининг йиллик ҳисоботида 100 баллик тизим бўйича баҳоланади. Ҳар бир кўрсаткич бўйича олинган баллар бир хил ўзига хос тортишишларга ега, умумий баҳолаш 12 компонентларининг ўртача арифметик сифатида аниқланади.
Ишлаб чиқувчиларнинг фикрига кўра, индекснинг қиймати қанчалик катта бўлса, давлат иқтисодий жиҳатдан еркиндир. Индексга кўра, давлатларнинг иқтисодий еркинлик даражаси 5 тоифаларига бўлинади:
Иқтисодиёт бутунлай бепул: 80-100 балл;
Иқтисодиёт асосан бепул: 70-79, 9 бал;
Иқтисодиёт ўртача даражада бепул: 60-69, 9 бал;
Иқтисодиёт асосан бепул емас: 50-59, 9 бал;
Иқтисодиёт бутунлай бепул емас: 0-49, 9 бал.
Компонентларнинг натижалари давлат органлари томонидан еълон қилинган очиқ маълумотларга ва турли халқаро ташкилотларнинг рейтингларига асосланган (Жаҳон иқтисодий форуми, Жаҳон банки, халқаро валюта жамғармаси, Cредендо Group, Transparency International ва бошқалар).
"2020 иқтисодий еркинлик индекси" ҳисоботида маълумотлар базаси 2018 йил 1 июлдан 2019 йил 1 июлгача таҳлил қилинди.
Юқори натижалар
Сингапур, Гонконг, янги Зеландия, Австралия, Швейцария, Ирландия, Буюк Британия, Дания, Канада, Естония:2020 йил учун ҳисоботга кўра, топ-10 натижалари қуйидаги мамлакатларга тегишли.
Ўзбекистон дунёда 114-ўринни егаллаб, ўз рейтингини 26 позицияга оширди.
Ўзбекистон 100 баллик 57,2 балл тўплади.
Сўнгги 3 йил ичида рейтинг 38 позициясида яхшиланди (2018 йил — 152 позицияси).
Ўзбекистон Республикаси АТР минтақасида Vanuatu (+4.3), Қозоғистон (+4.2), Ветнам (+3.5) ва Малдив ороллари (+3.3) билан бирга рейтингнинг юқорилиги бўйича енг юқори 5 та мамлакатга кирди.
2020 - йилги сўнгги ҳисоботга кўра, Ўзбекистон савдо еркинлиги компоненти нуқтаи назаридан енг йирик ислоҳотчилар (62 мамлакат) қаторига киради.
Осиё-тинч океани минтақаси мамлакатлари орасида Ўзбекистон 42 мамлакатдан 26 позицияга (+10 позицияга) ега.
Пастки натижалар
Дунёнинг бешта мамлакатидан Конго, Еритрея, Куба, Венесуела ва Шимолий Корея киради.
Яхшиланган ишлаш
Ўзбекистон 12 кўрсаткичдан 11 таси ижобий ўзгаришларни қайд етди. Бироқ, айрим соҳаларда натижалар пастлигича қолмоқда.
Ўзбекистон фаолиятининг яхши кўрсаткичлари:
Фискал сиёсат (98,9 бал, +0,2 ўсиш) – сўнгги уч йил ичида бюджет камомадига асосланган. Ўзбекистон енг юқори натижаларга еришган давлатлардан бири.
Солиқ юки (91,6 бал, +0,3 ўсиш) – Яимнинг улуши сифатида корхоналар, жисмоний шахсларнинг даромадлари ва умумий юк (шу жумладан тўғридан-тўғри ва билвосита солиқлар) бўйича солиқ юкини ўз ичига олади. Ўтган ҳисобот билан 0,9% пасайиши кузатилди. Янги таҳрирда қабул қилинган солиқ кодекси ушбу компонентни янада такомиллаштиришга қаратилган.
Давлат харажатлари (74,7 бал, +7,3 ўсиш) – бюджет тақсимоти асосида баҳоланмоқда, Яимнинг 4,0% га камайиши кузатилмоқда.
Бизнес еркинлиги (72,6 бал,+0,1 ўсиш) – ишга тушириш, лицензиялаш, бизнесни тугатиш, шунингдек, електр таъминоти тизимига уланиш жараёнларини таҳлил қилишга асосланган.
Савдо еркинлиги – 67.6 бал, +5 ўсиш) - товарлар ва хизматлар импорти ва експортига таъсир қилувчи ўртача тариф ва тарифсиз тўсиқлар бўйича баҳоланади.
Яхшилаш учун устувор йўналишлар
Молиявий еркинлик – 20 бал,+10 ўсиш) - кредитларни тақсимлашда давлатнинг аралашуви, капитал бозорининг ривожланиш даражаси ва рақобат еркинлиги даражасида баҳоланади.Бу натижа бу соҳада ислоҳотларни амалга ошириш зарурлигидан далолат беради.
Инвестиция еркинлиги (20 бал, + 10 ўсиш) - индекс одатда инвестицияларга қўлланиладиган турли тартибга солиш чекловларини баҳолайди. Юқорида келтирилган паст натижалар шуни кўрсатадики, ислоҳотлар секторни чуқур таҳлил қилиш билан амалга оширилиши керак.
Давлат интеграцияси (28.2 бал,+3 ўсиш) - компонент порахўрлик, давлат сиёсатининг шаффофлиги, коррупция ва давлат хизматчилари фаолиятининг шаффофлигини таҳлил қилади. Ижобий ўсишга қарамасдан, умумий натижалар натижаларни яхшилаш учун аниқ чоралар кўриш зарурлигини англатади.
Суд жараёнининг самарадорлиги (34.2 бал, -0.1 пасайиш) - суд мустақиллиги кўрсаткичлари, суд жараёни самарадорлиги, давлат хизматининг қарорларида фаворитизм ва сиёсатчиларга жамоатчилик ишончи бўйича ҳисобланади.
Мулк ҳуқуқи – 59.1 бал, + 9.3 ўсиш) - мулк ва интеллектуал мулк ҳуқуқларига, инвесторларни ҳимоя қилиш қудратига, мулкни мусодара қилиш хавфи ва ер бошқаруви сифатига асосланади.
Меҳнат еркинлиги (59.9 бал, + 1.2 ўсиш)-мамлакат меҳнат бозорининг норматив-ҳуқуқий базасининг енг кам иш ҳақига тааллуқли жиҳатларини ҳисобга олган ҳолда; ишдан бўшатишга тўсқинлик қилувчи қонунлар; ишга қабул қилиш ва ишлаган соатларга нисбатан нафақа талаблари ва ўлчанган меъёрий чекловлар, шунингдек, меҳнат бозорида иш билан таъминланганлик имкониятларининг индикатив кўрсаткичи сифатида ишчи кучининг иштирок етиш даражаси
Пул еркинлиги (59.9 бал,+1 ўсиш) – сўнгги уч йил ичида инфляция даражасига ва нархларни чеклашга асосланган.

Uzbekistan ranked 114th in the ECONOMIC FREEDOM Index 2020, improving its rating by 26 positions
The Economic Freedom Index has been compiled by the Heritage Foundation Research Center in collaboration with The Wall Street Journal since 1995.
Index methodology
The Economic Freedom Index is a combination of 12 components (property rights, judicial efficiency, government integrity; tax burden, public spending, fiscal health; business freedom, labor freedom, monetary freedom; trade freedom, investment freedom, financial freedom), which are grouped into 4 groups – The Rule of law, the Role of the state in the economy, Regulatory Efficiency and Market Transparency.
In the annual report of the index, 186 countries are evaluated on a 100-point system. The points obtained for each indicator have the same specific weight, the overall score is defined as the arithmetic average of 12 components.
According to the developers, the higher the index value, the more economically free the state is. According to the index, the level of economic freedom of states is divided into 5 categories:
The economy is completely free: 80-100 points;
Economy is mostly free: 70-79. 9 points;
Economy is moderately free: 60-69. 9 points;
The economy is mostly unfree: 50-59. 9 points;
The economy is completely unfree: 0-49. 9 points.
The results of the components are based on open data published by government agencies and ratings of various international organizations (World Economic Forum, World Bank, International Monetary Fund, Credendo Group, Transparency International and others).
The report "Economic Freedom Index 2020" analyzed the database from July 1, 2018 to July 1, 2019.
High results
According to the report for 2020, the top 10 results belong to the following countries:Singapore, Hong Kong, New Zealand, Australia, Switzerland, Ireland, Great Britain, Denmark, Canada, Estonia.
Republic of Uzbekistan
Uzbekistan ranked 114th in the world, improving its ranking by 26 positions.
Uzbekistan scored 57.2 out of 100 points.
Over the past 3 years, the rating has improved by 38 positions (2018-152 positions).
In the Asia-Pacific region, Uzbekistan, with an improvement in the rating value of + 3.9 points, along with Vanuatu (+4.3), Kazakhstan (+4.2), Vietnam (+3.5) and the Maldives (+3.3), entered the Top 5 countries in terms of rating growth.
According to the latest report for 2020, Uzbekistan is among the largest reformers (62 countries) in terms of the Freedom of Trade component.
Among the countries of the Asia-Pacific region, Uzbekistan occupies the 26th position (+10 positions from the previous report) out of 42 countries.
Bottom results
The bottom five countries in the world include the Republic of the Congo, Eritrea, Cuba, Venezuela and North Korea.
Improved performance
Uzbekistan noted positive changes in 11 of the 12 indicators. However, the results in some areas remain low.
Good performance indicators of Uzbekistan:
Fiscal policy (98.9 points, +0.2 growth) - based on the budget deficit over the past three years. Uzbekistan is one of the countries with the highest results.
Tax burden (91.6 points, +0.3 growth) - includes the tax burden on corporate profits, personal income and the total burden (including direct and indirect taxes) as a percentage of GDP. With the last report, there is a decrease of 0.9%. The new version of the Tax Code is aimed at further improving this component.
Government spending (74.7 points, +7.3 growth) - estimated on the basis of budget allocation, there is a decrease in spending by 4.0% of GDP.
Freedom of business (72.6 points,+0.1 growth) - based on the analysis of the processes of starting, licensing, business termination, as well as connection to the power supply system.
Freedom of trade (67.6 points, +5 growth) - estimated by the average tariff and non-tariff barriers that affect the import and export of goods and services.
Priority areas for improvement
Financial freedom (20 points, + 10 growth) - is evaluated by the level of government intervention in the distribution of loans, the level of development of the capital market and freedom of competition.This result indicates the need for reforms in this area.
Freedom of investment (20 points, + 10 growth) - the index evaluates various regulatory restrictions that are usually imposed on investments. The above-mentioned low results show that the reforms should be carried out with a thorough analysis of the sector.
State integration (28.2 points,+3 growth) – the component analyzes the indicators of bribery, transparency of public policy, corruption and transparency of the activities of civil servants. Despite the positive growth, however, the overall result implies the need to take concrete measures to improve the results.
The effectiveness of the judicial process (34.2 points, -0.1 decrease) - is calculated based on the indicators of judicial independence, judicial efficiency, favoritism in decisions of the civil service and public trust in politicians.
Property rights (59.1 points,+9.3 growth) - based on property and intellectual property rights, the strength of investor protection, the risk of property confiscation, and the quality of land management.
Freedom of work (59.9 points,+1.2 growth) - a measure that takes into account aspects of the country's labor market regulatory framework regarding the minimum wage; laws that prevent layoffs; severance pay requirements and measurable regulatory restrictions on hiring and hours worked, as well as the level of labor force participation as an indicative indicator of employment opportunities in the labor market
Monetary freedom (59.9 points,+1 growth) - based on the level of inflation over the past three years and price restrictions.