Morgan Stanleyнинг инвестиция бўйича директори: «Aкцияларни сотиб олиш учун яхши фурсат»
Aгар дунё ҳали ҳам коронавирус билан узоқ ва оғир кураш олиб борса, у ҳолда фонд биржаларида «энг ёмон нарса ортимизда турибди, чунки у энг юқори нуқтага етади», дейди AҚШдаги Morgan Stanley банкининг инвестиция бўйича директори ва бош стратеги Майк Уилсон. У ҳозирда акцияларни сотиб олиш учун энг яхши вақт эканига ишончи комил.
Bloomberg (профессионал молиявий маълумотлар – облигациялар, акциялар, валюталар, маблағлар ва бошқаларни тақдим этадиган етакчи компаниялардан бири) Майк Уилсон сўзларидан иқтибос келтиради: «Ўтган ойда активларнинг мажбурий сотилиши ортда қолгани, шунингдек, 2011 йилда кўрганимиздек, мисли кўрилмаган пул ва молия аралашуви, энг жозибадор котировкаларни ҳисобга олсак, ўтган ойда эмас, икки йил олдин бошланган циклнинг пасайган («айиқ») бозори ортимизда энг ёмон нарса турибди, деган фикрдамиз. «
Майк Уилсоннинг сўзларига кўра, қоида тариқасида, бозорларнинг қулаши рецессия билан бошланмайди, балки у билан тугайди. Сўнгги йиллар билан таққослаганда, ҳозирги вақтда хатар ва қимматли қоғозлар рентабеллиги ўртасидаги нисбат пандемиядан олдинги ҳолатга қараганда анча жозибали. Уилсон, шунингдек, фонд бозорларининг ҳозирги даражаси 6 ойдан 12 ойгача бўлган вақт мобайнида  сармоядорлар учун энг яхши томонларини кўрсатади, деб ҳисоблайди.
Bloomberg ҳукуматлар ва марказий банкларнинг иқтисодиётни қўллаб-қувватлашга қаратилган қатъий чора-тадбирлари ва Европада энг юқори даражадаги коронавирус пандемияси аломатлари вақтида фонд бозорларидаги камдан кам учрайдиган оптимистик прогнозлар намоён бўлишини айтди.
«Сиз туннелнинг охирида ёруғликни кўришингиз мумкин, аммо у жуда ҳам узун туннелдир», дея агентлик UniCredit Банкининг иқтисодчиси Эрик Нильсен сўзларидан иқтибос келтиради.

If the world continues to fight the coronavirus long and hard, then in the stock markets, "the worst is behind us, because it will reach its peak," says Mike Wilson, chief investment officer and chief strategist at Morgan Stanley Bank in the United States. He is confident that now is the right time to buy shares.
Bloomberg (one of the leading companies providing professional financial data – bonds, stocks, currencies, funds, etc.) quotes Mike Wilson: "given that last month was behind the forced asset sales, as well as the unprecedented monetary and financial interventions that we saw in 2011, with the most attractive quotes, we believe that behind the falling ("bear") market cycle that began two years ago, and not last month, «
According to Mike Wilson, as a rule, the collapse of markets does not begin with a recession, but ends with it. Compared to previous years, the risk-to-return ratio of stocks is now much more attractive than before the pandemic. Wilson also believes that the current level of stock markets shows the best side for investors over a period of 6 to 12 months.
Bloomberg said that amid tough measures by governments and central banks to support the economy and the highest symptoms of the coronavirus pandemic in Europe, stock markets will show rare optimistic forecasts.
"You can see the light at the end of the tunnel, but it's a much longer tunnel," Eric Nielsen, an economist at UniCredit, was quoted as saying.