Ойбек Касимов Халқаро Олимпия қўмитаси Спорт директорини қабул қилди
Тошкентда ўтаётган дзюдо бўйича жаҳон чемпионатига бир қатор мартабали меҳмонлар ташриф буюргани ҳақида хабар берган эдик. Улар орасида Халқаро Олимпия қўмитасининг Спорт директори Кит Макконел ҳам бўлиб, бугун Миллий Олимпия қўмитаси Бош котиби Ойбек Касимов ушбу мутахассис билан ҳамкорлик алоқаларини янада юксалтириш мавзусида суҳбат ўтказди.
Даставвал Ойбек Касимов жаноб Макконелга Қўмита тарихи ва унинг фаолияти, ўзбек спортининг ютуқлари ҳақида маълумот берди. Шундан сўнг томонлар бир қатор мавзуларда музокара олиб боришди.
Кит Макконел 2014 йилдан ХОҚ Спорт директори сифатида самарали ишлаб келмоқда. Фаолияти давомида бир қатор халқаро федерацияларда юқори менежерлик салоҳиятини кўрсатган. Фахрий меҳмон суҳбат давомида ўзбек спортининг сўнгги йиллардаги ютуқларини алоҳида эътироф этиб, мамлакатимизда Олимпизм ва унинг пок ғоялари тарғиботини янада кучайтиришда ҳисса қўшишга тайёр эканини билдирди. Қолаверса, Кит Макконел пойтахтимизда ўтаётган дзюдо бўйича жаҳон чемпионатининг юқори савияда ташкил этилаётганини алоҳида таъкидлади.
Ўз навбатида, МОҚ Бош котиби муҳтарам Президентимизнинг юртимизда барча йўналишлар қатори спорт соҳасида олиб бораётган ислоҳотлари, Олимпия спорт турлари ривожига қаратаётган эътибори ҳақида маълумот берди. Шунингдек, 2025 йил пойтахтимизда ўтадиган ёшлар ўртасидаги Осиё ўйинларига олиб борилаётган улкан тайёргарлик ишлари, йирик мусобақаларни қабул қилиш орқали мамлакатимиз аҳолиси орасида соғлом турмуш тарзи тарғиботини кучайтиришга қаратилаётган эътибор хусусида ҳам тўхталди.
Суҳбат давомида томонлар ўзаро ҳамкорлик алоқаларини янги босқичга олиб чиқиш борасида келишиб олишди. Ташриф якунида меҳмонга Ўзбекистон МОҚнинг эсдалик совғаси топширилди.

Ойбек Касимов принял спортивного директора Международного Олимпийского комитета
Ранее мы сообщали, визит почётных гостей, прибывающих в Ташкент в рамках чемпионата мира по дзюдо, продолжается. Среди них спортивный директор Международного Олимпийского комитета Кит Макконэль, с которым сегодня Генеральный секретарь Национального Олимпийского комитета Ойбек Касимов провёл беседу на тему дальнейшего расширения сотрудничества.
Сначала Ойбек Касимов проинформировал господина Макконэль об истории и деятельности Комитета, достижениях узбекского спорта. После этого стороны провели содержательную беседу по ряду тем.
Кит Макконэль эффективно работает спортивным директором МОК с 2014 года. За свою карьеру он продемонстрировал высокий потенциал в ряде Международных федераций. В ходе беседы зарубежный специалист особо отметил достижения узбекского спорта за последние годы и выразил готовность внести свой вклад в дальнейшее укрепление пропаганды Олимпийского движения и его благородных идей в нашей стране. Кроме того, почётный гость особо отметил высокий уровень организации чемпионата мира по дзюдо, который проходит в Ташкенте.
В свою очередь, Генеральный секретарь НОК подчеркнул о проводимых в нашей стране реформах уважаемым Президентом в области спорта по всем направлениям, о внимании, которое он уделяет развитию Олимпийских видов спорта. Также Ойбек Омилович рассказал об огромной подготовительной работе к предстоящим Юношеским Азиатским играм Ташкент-2025 года, внимании, уделяемого усилению пропаганды здорового образа жизни среди населения страны путём проведения крупных соревнований.
В ходе беседы стороны договорились о выводе сотрудничества на новый уровень. В завершение мероприятия гостю был вручён памятный подарок НОК Узбекистана.