30 Сентябр 2022 2606
Маълум қилганимиздек, Чирчиқ шаҳри каратэ бўйича мамлакат кубогига мезбонлик қилмоқда. Бугун Ўзбекистон Давлат жисмоний тарбия ва спорт университети манежида бўлиб ўтаётган мусобақанинг тантанали очилиш маросими ўтказилди.
Тадбирда Спортни ривожлантириш вазирининг ўринбосари Абдулла Аслонов, МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов, Қўмита раиси ўринбосарлари Равшан Ирматов ва Шерзод Ташматов, Миллий Паралимпия қўмитаси раиси Мухторхон Ташходжаев, Рашид Талипов бошчилигидаги Ўзбекистон каратэ WKF федерацияси мутасаддилари иштирок этишди.
Маросимда сўзга чиққан Абдулла Аслонов ва Рашид Талипов каратэнинг мамлакатимизда тобора оммалашиб бораётгани, мазкур мусобақа декабрь ойида Тошкентда ўтадиган Осиё чемпионати ва келаси йил Ханчжоу шаҳри мезбонлик қиладиган Осиё ўйинлари учун терма жамоа таркибини шакллантириб олиш йўлидаги муҳим мусобақа бўлишини таъкидлашди.
Эслатиб ўтамиз, 2 октябргача давом этадиган ушбу турнир барча ёш тоифаларида ката ва кумите дастурларида ўтказилиб, унда 1600 нафардан ортиқ спортчи ғолиблик учун баҳс олиб бормоқда.

30 Сентября 2022 2596
Как мы сообщали ранее, в городе Чирчик проходит Кубок страны по каратэ. Сегодня в Узбекском государственном университете физической культуры и спорта состоялось торжественное открытие соревнований.
В мероприятии приняли участие заместитель министра Развития спорта Абдулла Асланов, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, заместители председателя Комитета Равшан Ирматов и Шерзод Ташматов, председатель Национального Паралимпийского комитета Мухторхон Ташходжаев, официальные лица Федерации каратэ Узбекистана во главе с Рашидом Талиповым.
Выступившие на церемонии официальные лица отметили, что данный вид спорта становится всё более популярным в нашей стране, и что данные старты являются важными, так как по их итогам будет сформирован состава Национальной команды для участия в чемпионате Азии в Ташкенте, который пройдёт в декабре месяце, а также Азиатских играх Ханчжоу-2022.
Напомним, что на этом турнире, который продлится до 2 октября, победители и призёры определятся во всех возрастных категориях в программах ката и кумите, где за победу борются свыше 1600 единоборцев.