30 Сентябр 2022 2614
Бугун Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитасида дзюдо бўйича 6-13 октябрь кунлари Тошкентда бўлиб ўтадиган жаҳон чемпионати олдидан матбуот анжумани бўлиб ўтди. Унда оммавий ахборот воситалари ходимлари терма жамоамизнинг бўлажак мусобақада иштирок этадиган таркиби, спортчиларимизнинг жисмоний ва руҳий ҳолати каби мавзуларда ўзларини қизиқтирган саволларга жавоб олишди.
Тадбирда МОҚ раиси ўринбосари, мамлакат дзюдо федерацияси раиси Азизжон Камилов, Ўзбекистон дзюдо федерацияси бош котиби Улуғбек Кабулов, федерация раиси ўринбосари Шокир Мўминов, 3 карра Олимпия ўйинлари совриндори Ришод Собиров ҳамда терма жамоалар менежери Элдор Қаҳҳоров спикер сифатида иштирок этишди.
Эълон қилинган таркиб кўплаб мухлис ва мутахассислар ўртасида муҳокама бўлмоқда. Бу борада Азизжон Камилов батафсил тўхталиб ўтди. Унга кўра, терма жамоа мураббийлар штаби ҳамда шифокорлар спортчиларнинг ҳолатидан келиб чиққан ҳолда якуний рўйхатни эълон қилган. Шунингдек, у дзюдочиларимиз ҳар бир беллашувда бор имкониятларини ишга солишларини, медаллар учун максимал даражада ҳаракат қилинишини қўшимча қилди ва бу борада терма жамоага жалб қилинган Илиас Илиадис, Марко Шпитка каби хорижий мутахассислар астойдил иш олиб бораётганини билдирди.
Халқаро майдонда улкан тажрибага эга Ришод Собиров ўз уйимизда ўтадиган бундай мусоба дзюдочиларга руҳан далда беришини, бугунги кунда спортга ҳар қачонгидан ҳам катта эътибор қаратилаётганини айтиб ўтди. Шунингдек, анжуманда қатнашган бошқа мутасаддилар ҳам мусобақага тайёргарлик, транспорт-логистика тизими, меҳмонлар учун яратиладиган шароитлар, трансляция йўналишларида батафсил маълумот беришди.
Анжуман якунида Азизжон Камилов давлатимизнинг терма жамоамиз тайёргарлиги, жаҳон чемпионатини ўтказиш бўйича ҳар томонлама ёрдам бериб келганини алоҳида таъкидлаб, уни юқори савияда ўтказиш учун бор имкониятлар сафарбар қилинишини айтиб ўтди.

30 Сентября 2022 2607
Состав сборной Узбекистана, который будет участвовать в домашнем ЧМ по дзюдо был в центре внимания пресс-конференции
Сегодня в Национальном Олимпийском комитете Узбекистана состоялась пресс-конференция, посвящённая подготовке к чемпионату мира по дзюдо, который пройдёт с 6 по 13 октября. На мероприятии сотрудники СМИ получили ответы на интересующие их вопросы по таким темам, как состав Национальной сборной Узбекистана на предстоящие ответственные соревнования, физическое и психологическое состояние отечественных спортсменов.
На встрече в качестве спикеров выступили заместитель председателя НОК, глава Федерации дзюдо страны Азизжон Камилов, Генеральный секретарь Федерации дзюдо Узбекистана Улугбек Кабулов, заместитель председателя Федерации Шокир Муминов, 3-кратный призёр Олимпийских игр Ришод Собиров и менеджер Национальной команды Эльдор Каххоров.
Опубликованный состав отечественной сборной обсуждается многими поклонниками узбекского спорта, а также экспертами. Об этом подробно рассказал Азизжон Камилов. Тренерский штаб команды, а также врачи объявили окончательный список, исходя из состояния спортсменов. Он также добавил, что дзюдоисты нашей страны сделают всё возможное в каждом поединке, приложат максимум усилий для получения медалей, и отметил, что над этим усердно работают такие зарубежные специалисты, как Илиас Илиадис, Марко Шпитка, привлечённые в сборную.
Ришод Собиров, имеющий огромный опыт выступлений на международной арене, отметил, что такие престижные соревнования, которые проходят у нас на Родине, воодушевляют дзюдоистов, а также подчеркнул, что на сегодняшний день спорту уделяется больше внимания, чем когда-либо. Другие официальные лица, присутствовавшие на конференции, также подробно рассказали о подготовке к предстоящему важному турниру, транспортно-логистической системе, условиях, которые будут созданы для гостей и трансляции.
В завершение мероприятия Азизжон Камилов отметил, что наша страна оказывает всестороннюю помощь в подготовке Национальной команды, проведении чемпионата мира, сказал, что будут мобилизованы все возможности для проведения его на высоком уровне.