22 Сентябр 2022 2234
Маълум қилганимиздек, МОҚ қошидаги Республика спорт тиббиёти илмий-амалий маркази (РСТИAМ) ходимларидан ташкил топган Ишчи гуруҳ Фарғона водийси бўйлаб ўрганиш ишларини амалга оширмоқда. Мутасаддилар Андижон вилоятидан сўнг Фарғона шаҳрига етиб келишди ва вилоят Олимпия ва Паралимпия спорт турларига тайёрлаш маркази, Болалар ва ўсмирлар спорт мактабларининг тиббий бўлим ходимлари билан учрашув ўтказишди.
РСТИAМ директори Камол Сирожитдинов суҳбат давомида ёш спортчилар саломатлигини мустаҳкамлаш ва назорат қилиш борасида уларни ўз вақтида чуқурлаштирилган тиббий текширувдан ўтказиш амалиёти муҳим аҳамият касб этиши, бу тиббий ходимлар зиммасидаги масъулиятли вазифа экани, шу боисдан масалага жиддий эътибор қаратиш лозимлигини алоҳида таъкидлади.
Шундан сўнг, Ишчи гуруҳ ўқувчиларнинг турар жойидаги тиббий бўлим ва ошхона ҳолатини ўрганиб чиқди ҳамда мутахассислар билан ўзаро фикр алмашди. Режага кўра, РСТИАМ вакилларининг кейинги манзили Наманган вилояти бўлади.

22 Сентября 2022 2227
Рабочая группа, состоящая из сотрудников Республиканского научно-практического центра спортивной медицины при НОК, проводит исследовательские работы в Ферганской долине. После Андижанской области официальные лица посетили город Фергану, где встретились с работниками медицинского отделения Центра подготовки к Олимпийским и Паралимпийским видам спорта, детско-юношеских спортивных школ.
В рамках визита должностные лица изучили повестку дня, рабочий процесс и предложения представителей медицинской отрасли. Директор РНПЦСМ Камол Сирожитдинов в ходе беседы особо подчеркнул, что ответственность за проведение углублённого медицинского обследования молодых спортсменов лежит на их медицинском персонале.
После этого рабочая группа изучила состояние медицинского отделения и кухни в общежитии студентов и обменялась мнениями со специалистами. Согласно плану, следующим пунктом назначения представителей РНПЦСМ станет Наманганская область.