22 Сентябр 2022 3378
Бугун диёримизда очиқ ҳавзада сузиш бўйича Осиё чемпионати старт олади. Самарқанд мезбонлигида ўтаётган X қитъа биринчилигининг илк кунида эркаклар ва аёллар ўртасида 5 км масофага ўтказиладиган баҳсларга гувоҳ бўламиз.
Айни дақиқаларда Самарқандда мусобақанинг тантанали очилиш маросими давом этмоқда. Унда Ўзбекистон Республикаси Спортни ривожлантириш вазирининг ўринбосари Шаҳрулло Маҳмудов, Самарқанд вилояти ҳокими ўринбосари Рустам Қобулов, Осиё сузиш конфедерацияси Бош котиби Таха Ал Кишри иштирок этишяпти. Тан олиш лозим, мазкур мусобақага кўрилган тайёргарлик, яратилган инфратузилма, меҳмонлар учун муҳайё этилган шароитлар мутахассислар эътирофига сазовор бўлди. Буни очилиш маросимида сўзга чиққанлар ҳам алоҳида таъкидлаб ўтишди.
Бугунги беллашувларда Абдужалил Абдуғаниев, Вячеслав Шкретов ва Никита Корнилов эркаклар ўртасида, Паризода Искандарова, Анастасия Зелинская ҳамда Муслима Жумабоева аёллар баҳсида юртимиз шарафини ҳимоя қилади. Ҳозирда спортчилар чигал ёзиш машқларини олиб боришмоқда. Мусобақалар соат 10:00 дан старт олади.

22 Сентября 2022 3370
Сегодня в древнем и вечно молодом Самарканде стартует чемпионат Азии по плаванию на открытой воде. В первый день X континентального первенства сильнейших определят на дистанции 5 км среди мужчин и женщин.
В эти минуты в Самарканде продолжается торжественное открытие престижных соревнований. В нём принимают участие заместитель министра Развития спорта Республики Узбекистан Шахрулло Махмудов, заместитель хокима Самаркандской области Рустам Кабулов, Генеральный секретарь Азиатской конфедерации плавания Таха Аль Кишри. Стоит отметить, что всестроронняя подготовка к этому важному турниру, созданная инфраструктура, условия для гостей заслужили признание не только отечественных, но и зарубежных специалистов. Это особо подчеркнули выступавшие на церемонии открытия.
В сегодняшних состязаниях честь нашей страны будут защищать в мужской части Абдужалил Абдуганиев, Вячеслав Шкретов и Никита Корнилов, а среди женщин за медали будут бороться Паризода Искандарова, Анастасия Зелинская и Муслима Джумабоева. В настоящее время у спортсменов проходит разминка. Соревнования стартуют в 10:00.