Дмитрий Шушкин: «Биз ҳозир технологияга сармоя киритишимиз керак. Aммо таъсирини аниқ кўриб чиққачгина»
Эътиборингизга ABBYY Россия компанияси бош директори билан интервьюнинг тўлиқ версиясини тақдим этамиз, унда мутахассис рақамли трансформация нима учун ходимлар қисқаришига олиб келмаслиги ҳақидаги фикр билдиради.
– Коронавирус пандемияси туфайли мижозлар талаби ўзгарганми?
– Алоҳида хулосаларни олиш учун талаб тахминан 20 фоизга камайган, аммо масофадан туриб ишлаш учун ечимларга талаб сезиларли даражада ошди – масалан, мобил технологиялар, турли хил веб-интерфейслар, ҳужжатларни қайта ишлаш ва сканерлаш, корпоратив қидириш тизимларига масофадан кириш.
Биз янги дунёдамиз. Шубҳасиз, ХХI асрда бу биринчи йирик эпидемия, аммо охирги ҳам эмас. Бундай вазиятда масофадан ишлашни ташкил этиш ва ходимлар иш самарадорлигини мониторинг қилиш масаласи биринчи ўринга чиқади, деб ўйлайман. Бундай шароитда мижозларга ўз компанияларида бизнес-жараёнлар қандай кечаётгани, уларнинг реал оқими нима эканлигини тушунишга имкон берадиган технологияларимизга талаб ўсади.
– Бу борада кимлар ютади?
– Рақамли шаффофлик нуқтаи назаридан кўпроқ тайёр бўлганлар ғалаба қозонадилар. Образли қилиб айтганда, сиз тасодифан зулматда юрибсиз, сизда жойлашув харитаси ва тунда кўриш кўзойнаки бор бўлса, эшик, зинапояларга қоқилмаслик эҳтимоли анча юқори.
Худди шу ҳолат бизнесда ҳам: агар бир вақтнинг ўзида ёки бошқа жойда нима содир бўлаётгани, мижозларнинг фикр-мулоҳазалари қандайлигини тасаввур қилсангиз, у ҳолда бундай воситалар етишмаслигидан қила олмаётган компанияларга қараганда камроқ хато билан кўпроқ мувозанатли ва операцион қарорлар қабул қиласиз.
Сиз ҳозирда технология ва автоматлаштиришга сармоя киритишингиз керак. Aммо самарасини аниқ кўриб чиқинг. Технологиядан фойдаланмасликка қарор қилган ҳар бир киши, у энди фойда кўряпман деб ўйлайди, чунки у камроқ пул сарфлаяпти, лекин якуни бошқача бўлади. Ўртача талаб, эҳтимол, ўсишнинг 30% дан камини беради, аммо аниқ рақамларни айтишга тайёр эмасман. Вазият карантин муддати, музлатилган иқтисодиёт ва саноати сонига боғлиқ, инсониятнинг бундай шароитда мавжуд йўлни топиш салоҳиятига таъсир қилади.
– Натижадан ҳафсаласи пир бўлмаслик учун қандай қилиб кенг кўламли рақамлаштириш лойиҳаларини босқичма-босқич бошлаш мумкин?
– Бу кўп жиҳатдан компания нимага, қайси соҳада ишлаётганига боғлиқ. Қандай бўлмасин, биринчи навбатда, бизнес жараёнларни кўриб чиқиш ва улардан рақамли изларни олиш имкониятини максимал даражада оширишга ҳаракат қилиш керак. Бу жараёнлар секинлашган жойларнинг қаерда ҳаммаси яхшироқлигини тушуниш учун зарурдир. Бунга асосланиб, режа ва стратегиянгизни тузишингиз керак.
– Бу ҳолда бюджетни қандай тақсимлаш керак?
– Прогнозга кўра, у ёки бу тизимнинг жорий этилиши маълум самарага олиб келишини кўрганингизда, ҳамма нарсани тўғри ҳисоблашингиз мумкин. Масалан, одатий вазифани ҳал қилиш учун дастурий роботни киритиш уч кишини бўшатиш имконини беради. Бу шуни англатадики, сиз бу одамларни ҳозир автоматлаштириб бўлмайдиган бошқа мураккаброқ вазифага ўтказиш демакдир.
– Вазифасини робот бажарадиган одам ишдан бўшатилса нима бўлади? Ахир рақамли трансформация аслида одамларни камайтириш хавфини туғдиради.
– Aлбатта шундай. Aммо касблар, мутахассисликлар ўзгармоқда: баъзилари ўлмоқда, бошқалари пайдо бўляпти. Мен ишдан бўшашдан қўрқмасдим, лекин қайта тайёрлаш дастурларининг етишмаслигидан қўрқаман.
– Рақамли трансформация – бу доимо одамларга камроқ эҳтиёж сезилиши билан боғлиқми?
– Йўқ, кўпроқ одам керак бўлади. 100 йил олдин бир кунда отда неча марта ташриф буюришингиз керак эди ва ҳозирда онлайн қанча пул топишингиз мумкин? Шубҳасиз, у ёки бу бизнес-жараёнларнинг итерацияси сони, уларнинг тезлашиши, ресурсларга талаб тез ўсиб бормоқда. Шу сабабли, рақамли трансформация жараёнида инсон ресурсларига талаб камайишига ишонмайман.
– Тўлиқ роботлардан иборат компания тузиш мумкинми ва унинг раҳбари ҳам робот бўладими?
– Мен фақат роботлар билан ишлайдиган тадбиркорларни тасаввур қила оламан. Aммо робот тадбиркорнинг ўрнини боса олмайди, чунки у қатъиятлилик, мослашувчанлик, порлоқ келажакка умид каби бутун фазилатларга эга. Роботда бундай фазилатлар йўқ ва улар деярли пайдо бўлиши даргумон.
– Сизнингча, IT соҳаси ҳозирда ҳукумат ёрдамига муҳтожми?
– Менимча, ҳозир бу ҳар қачонгидан ҳам муҳимроқ, чунки компания даромади камаймоқда. Aгар одамларни ишдан бўшатмасалар, компаниялар харажатларнинг камида 80 фоизидан воз кеча олмайдилар. Жамоа – бу компаниядаги энг қимматли нарсадир. Ушбу актив энг бебаҳо ҳисобланади ва у харажатларда устувор аҳамиятга эга.
Давлат соҳага фоизсиз кредитлар, солиқ таътиллари, ижтимоий солиқларнинг бекор қилиниши билан ёрдам бериши мумкин. Энди саноат учун аллақачон ижтимоий солиқлар камайтирилди, аммо ҳукуматнинг уларни нормал ҳолатга қайтаришга уринишларини кўрдик.
Шунингдек, ахборот технологиялари ва IT-компаниялар маҳсулотларига давлат томонидан талаб сақланиб қолиши жуда муҳимдир. Aхир, сиз ҳам пул ишлашингиз керак-ку. Талабни ва давлат дастурларини сақлаш саноатнинг омон қолишига ва глобал бозорда янада рақобатбардош бўлишга ёрдам беради.

Дмитрий Шушкин: «В технологии надо вкладывать сейчас. Но чётко считать эффект»
Представляем вашему вниманию полную версию интервью с гендиректором ABBYY Россия, в котором специалист поделился своим видением о том, почему цифровая трансформация вовсе не ведет к сокращению сотрудников.
– Изменились ли запросы ваших клиентов из-за пандемии коронавируса?
– Запросов на отдельные решения стало меньше примерно на 20%, но существенно вырос спрос на решения для удаленной работы – например, мобильные технологии, различные веб-интерфейсы, обработку и сканирование документов, удаленный доступ к системам корпоративного поиска.
Мы с вами оказались в новом мире. Очевидно, что в XXI в. это первая эпидемия подобного масштаба, но не последняя. В этой ситуации, я думаю, вопросы налаживания удаленной работы и контроля эффективности сотрудников будут выходить на первый план. В таких условиях спрос на наши технологии, которые позволяют клиентам понимать, как в их компаниях идут бизнес-процессы, каково их реальное течение, будут только расти.
– И кто из них выиграет?
– Выиграют те, кто подошел [к сегодняшней ситуации] более готовым с точки зрения цифровой прозрачности. Образно говоря, когда вы в потемках ходите наугад и пытаетесь нащупать, где дверь, лестница, шанс оступиться сильно выше, чем, когда у вас есть карта местности и очки ночного видения.
Точно так же в бизнесе: если вы представляете, что происходит в той или иной точке, какая обратная связь от клиентов, то вы будете принимать куда более взвешенные и оперативные решения с меньшим количеством ошибок, чем компания, которая не может этого сделать из-за отсутствия таких инструментов.
В технологии и автоматизацию надо вкладывать прямо сейчас. Но четко считать эффект. Тот, кто решит технологии не применять, будет думать, что он сейчас в выигрыше, потому что меньше потратил, но в конечном счете будет иначе. В среднем спрос, наверное, будет давать меньше 30% прироста, но точные цифры я назвать не готов. На ситуацию будут влиять сроки карантина, количество замороженных экономик и отраслей, способность человечества найти путь к существованию в этих условиях.
– Вы можете пошагово сформулировать, с чего правильно начинать масштабные проекты по цифровизации, чтобы не разочароваться в результатах?
– Это очень сильно зависит от того, чем занимается компания, в какой отрасли работает. В любом случае в первую очередь нужно посмотреть, как выглядят бизнес-процессы, и постараться максимально наладить получение от них цифровых следов. Это нужно для того, чтобы понять, в каких местах все уже более-менее хорошо, а где процессы тормозятся. Исходя из этого и нужно строить свои планы и стратегию.
– Как при этом правильно распределить бюджет?
– Когда вы увидите, что внедрение той или иной системы, по прогнозу, приводит к определенным эффектам, вы сможете все правильно рассчитать. Например, внедрение программного робота на решение рутинной задачи позволяет вам высвободить трех человек. Значит, вы можете перекинуть этих людей на другую, более сложную задачу, которую сейчас не получается автоматизировать.
– А что если человек, чьи задачи возьмет на себя робот, будет уволен? За цифровой трансформацией ведь стоят риски сокращения людей.
– Стоят, безусловно. Но профессии, специальности модифицируются: одни отмирают, появляются другие. Я бы боялся не увольнений, а отсутствия программ переквалификации.
– Цифровая трансформация – это всегда про то, что людей будет нужно меньше?
– Нет, людей будет нужно больше. Сколько визитов вы могли нанести на лошади в день 100 лет назад – и сколько вы можете нанести сейчас онлайн? Очевидно, что от количества итераций тех или иных бизнес-процессов, их ускорения спрос на ресурсы сильно растет. Поэтому я не верю в сокращение спроса на людские ресурсы в процессе цифровой трансформации.
– Можно ли создать такую компанию, которая полностью будет состоять из роботов и ее генеральный директор тоже будет робот?
– Я могу себе представить предпринимателей, на которых работают только роботы. Но самого предпринимателя робот заменить не может, ведь это человек, который обладает целым набором качеств: решительностью, гибкостью, надеждой на светлое будущее. У робота таких качеств нет, и вряд ли они когда-нибудь появятся.
– Как вы думаете, нужна ли сейчас IT-отрасли господдержка?
– Я думаю, что она сейчас важна, как никогда, по той причине, что выручки компаний сокращаются. Компании не смогут отказаться как минимум от 80% затрат, если не будут увольнять людей. Команда – это самое ценное, что есть у компаний. Этот актив получается самым дорогим, и он играет превалирующее значение в расходах.
Государство может помочь отрасли беспроцентными кредитами, налоговыми каникулами, отменой социальных налогов. Сейчас для отрасли социальные налоги и так сокращены, но мы уже не раз видели попытки государства вернуть их к обычному состоянию.
Еще очень важно, чтобы сохранился спрос на информационные технологии и продукцию IT-компаний, в том числе со стороны государства. Ведь нужно же еще и деньги зарабатывать. Сохранение спроса и госпрограмм поможет отрасли выжить и стать еще более конкурентоспособной на мировом рынке.