CОВИД-19 ва антидопинг даволаш бўйича спортчилар ва спорт шифокорлари нимани билишлари керак?
COVID-19 ҳақида қисқача маълумот (инглиз тилидаги қисқартма. Cоронавирус Disease 2019), илгари cоронавирус инфекцияси 2019-nCoV-SARS-CoV-2 (2019-nCoV) коронавирусидан келиб чиққан потенциал оғир ўткир respirator инфекция. Бу ўткир respirator вирусли ўпка инфекцияси шаклида ва оғир шаклда юзага келиши мумкин бўлган хавфли касалликдир.
COVID-19 ва антидопинг даволаш бўйича спортчилар ва sport шифокорлари нимани билишлари керак?
Ҳар бир инсонда, шу жумладан спортчиларда юқтириш ва касал бўлиш еҳтимоли юқори. Агар спортчи CОВИД-19 билан касалланган бўлса, у Ўзр ССВ томонидан қабул қилинган протоколларга мувофиқ инфекция вақтида дори-дармон ва парвариш терапиясини ўтказишни талаб қилади. Одатда, спортчилар симптомларни бартараф етиш учун шифокор томонидан тавсия етилган ёки рецепт олганларида, улар спортда тақиқланган маҳсулот ҳолатини текширишлари керак.
Спортчилар даволаниш вақтида антидопинг қоидаларини ёдда тутишлари керак бўлса-да, биринчи навбатда, спортчилар фавқулодда вазиятларда енг яхши ва ўз вақтида ёрдам олишлари керак. Спортчилар допингга қарши қоидалар туфайли даволанишни ҳеч қачон тарк етмаслиги ёки кечиктирмаслиги керак; бунинг ўрнига улар ўз ҳаракатларини ўз мамлакатларининг антидопинг ташкилотлари билан мувофиқлаштиришлари керак (бизнинг ҳолатларимизда — бу фармакологик препаратлардан терапевтик фойдаланиш учун рухсат олиш учун шошилинч ёрдам кўрсатилгандан сўнг Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги миллий антидопинг агентлиги (Узнада).
Маълумки, вирусли касалликларнинг олдини олиш ва уларга қарши курашиш масалаларини ҳал етишда емлашлар – емлашлар енг самарали ҳисобланади.

12 October 2020 6428
Briefly about COVID-19 — (abbreviation for COronaVIrus Disease 2019), formerly coronavirus infection 2019-nCoV-a potentially severe acute respiratory infection caused by the coronavirus SARS-CoV-2 (2019-nCoV). It is a dangerous disease that can occur both in the form of an acute respiratory viral infection of a mild course, and in a severe form.
What should athletes and sports doctors know about COVID-19 treatment and anti-doping?
The possibility of getting infected and getting sick is high for every person, including athletes. If an athlete becomes infected with COVID-19, he / she will need medication and maintenance therapy during the infection, according to the accepted protocols of the Ministry of Health of the Republic of Uzbekistan. Generally, when athletes receive a recommendation or prescription from a doctor for symptom relief, they should check the prohibited status of the product in the sport.
While it is helpful for athletes to keep anti-doping rules in mind during treatment, the priority should always be to ensure that athletes receive the best and most timely emergency care. Athletes should never refuse or delay treatment because of anti-doping rules; instead, they must coordinate their actions with the anti-doping organizations of their country (in our case, the National Anti-Doping Agency under the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan (UzNADA) after emergency treatment, in order to obtain permission for the therapeutic use of pharmacological drugs.
It is known that the most effective in solving issues of prevention and control of viral diseases are vaccinations-vaccination.