CОВИД-19 ва антидопинг даволаш бўйича спортчилар ва спорт шифокорлари нимани билишлари керак?
COVID-19 ҳақида қисқача маълумот (инглиз тилидаги қисқартма. Cоронавирус Disease 2019), илгари cоронавирус инфекцияси 2019-nCoV-SARS-CoV-2 (2019-nCoV) коронавирусидан келиб чиққан потенциал оғир ўткир respirator инфекция. Бу ўткир respirator вирусли ўпка инфекцияси шаклида ва оғир шаклда юзага келиши мумкин бўлган хавфли касалликдир.
COVID-19 ва антидопинг даволаш бўйича спортчилар ва sport шифокорлари нимани билишлари керак?
Ҳар бир инсонда, шу жумладан спортчиларда юқтириш ва касал бўлиш еҳтимоли юқори. Агар спортчи CОВИД-19 билан касалланган бўлса, у Ўзр ССВ томонидан қабул қилинган протоколларга мувофиқ инфекция вақтида дори-дармон ва парвариш терапиясини ўтказишни талаб қилади. Одатда, спортчилар симптомларни бартараф етиш учун шифокор томонидан тавсия етилган ёки рецепт олганларида, улар спортда тақиқланган маҳсулот ҳолатини текширишлари керак.
Спортчилар даволаниш вақтида антидопинг қоидаларини ёдда тутишлари керак бўлса-да, биринчи навбатда, спортчилар фавқулодда вазиятларда енг яхши ва ўз вақтида ёрдам олишлари керак. Спортчилар допингга қарши қоидалар туфайли даволанишни ҳеч қачон тарк етмаслиги ёки кечиктирмаслиги керак; бунинг ўрнига улар ўз ҳаракатларини ўз мамлакатларининг антидопинг ташкилотлари билан мувофиқлаштиришлари керак (бизнинг ҳолатларимизда — бу фармакологик препаратлардан терапевтик фойдаланиш учун рухсат олиш учун шошилинч ёрдам кўрсатилгандан сўнг Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги миллий антидопинг агентлиги (Узнада).
Маълумки, вирусли касалликларнинг олдини олиш ва уларга қарши курашиш масалаларини ҳал етишда емлашлар – емлашлар енг самарали ҳисобланади.

12 Октября 2020 6429
Кратко о COVID-19 — (аббревиатура от англ. COronaVIrus Disease 2019), ранее коронавирусная инфекция 2019-nCoV — потенциально тяжёлая острая респираторная инфекция, вызываемая коронавирусом SARS-CoV-2 (2019-nCoV). Представляет собой опасное заболевание, которое может протекать как в форме острой респираторной вирусной инфекции лёгкого течения, так и в тяжёлой форме.
Что должны знать спортсмены и спортивные врачи о лечении COVID-19 и антидопинге?
Возможность заразиться и заболеть высока у каждого человека, в том числе и у спортсменов. Если спортсмен заразится COVID-19, ему потребуются проведение лекарственной и поддерживающей терапии во время инфекции, согласно принятым протоколам МЗ РУз. Как правило, когда спортсмены получают рекомендацию или рецепт врача для облегчения симптомов, они должны проверить запрещенный статус продукта в спорте.
Хотя спортсменам полезно помнить об антидопинговых правилах во время лечения, приоритет всегда должен заключаться в том, чтобы спортсмены получали самую лучшую и своевременную помощь в чрезвычайных ситуациях. Спортсмены никогда не должны отказываться или откладывать лечение из-за антидопинговых правил; вместо этого они должны координировать свои действия с антидопинговыми организациями своей страны (в нашем случае — это Национальное антидопинговое агентство при Кабинете министров Республики Узбекистан (UzNADA) после оказания неотложной помощи, чтобы получить разрешение на терапевтическое использование фармакологических препаратов.
Известно, что наибольшую эффективность в решении вопросов профилактики и борьбы с вирусными заболеваниями оказывают прививки – проведение вакцинации.