Ўзбекистон “Rowing&canoe” федерациясига янги раҳбар сайланди
Бугун Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитасида Ўзбекистон “Rowing&canoe” федерациясининг навбатдан ташқари ҳисобот-сайлов конференцияси бўлиб ўтди. Унда федерацияга янги раҳбар сайлаш кун тартибидаги асосий масала бўлди.
Тадбирда Спортни ривожлантириш вазири Адҳам Икрамов, МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов, Қўмита раиси ўринбосари Азизжон Камилов, Федерация раҳбарияти ва унинг ҳудудий вакиллари иштирок этишди.
Йиғилишни Ойбек Касимов олиб борди. Даставвал, шу давргача Ўзбекистон “Rowing&canoe” федерацияси раиси лавозимида ишлаб келган Алишер Султоновнинг ўз хоҳишига кўра ёзган аризаси кўриб чиқилди ва делегатлар томонидан қаноатлантирилди.
Шундан сўнг йиғилиш кун тартибидаги асосий масалага ўтилди. Унда Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг Геология, энергетика, саноат ва унинг базавий тармоқларини ривожлантириш масалалари бўйича маслаҳатчиси - Давлат геология ва минерал ресурслар қўмитаси раиси Бобур Фархадович Исламовнинг номзоди федерацияси раиси лавозимига таклиф этилди ва конференция иштирокчилари томонидан бир овоздан маъқулланди. Шу тариқа Бобур Исламов Ўзбекистон “Rowing&canoe” федерацияси раиси этиб сайланди.
Маълумот учун, Бобур Фархадович Исламов 1981 йил Тошкент шаҳрида туғилган. Фаолиятини геолог сифатида бошлаган мутахассис йиллар давомида Ўзбекистон Республикаси Давлат геология ва минерал ресурслар қўмитасининг турли лавозимларида самарали меҳнат қилди. 2017 йилдан ушбу Қўмита раиси сифатида фаолият юритмоқда.
Тадбирда сўз олганлар федерациянинг янги раҳбарига мамлакатимизда эшкак эшиш спорти ривожини янги даражага олиб чиқиш, Париж-2024 Олимпиадасига имкон қадар кўпроқ лицензиялар қўлга киритиш ва унда медалларга эга чиқишда куч-ғайрат ва омад тилашди. Хусусан, Адҳам Икрамов сўз олиб, номзод ҳақида илиқ фикрларни билдирди. Унга кўра, янги раҳбарнинг бой тажрибаси ва салоҳияти эвазига федерация иши янада жонланиши, қўшимча имкониятлар яратилиши, яқин вақт ичида мамлакатимизда ушбу спорт оммавийлигининг ошишига ишонишини таъкидлаб ўтди. Ўз ўрнида Бобур Исламов билдирилган ишончни оқлашга, эшкак эшиш спортини мамлакатимизда янада оммалаштириш, спортчиларимизнинг халқаро майдондаги ютуқлари учун барча шароитларни яратиб беришга ваъда берди.
Шунингдек, йиғилиш давомида Азизжон Камилов ҳам сўз олиб, янги раҳбарнинг келгуси фаолиятига омад тилади. Шунинг билан, Ўзбекистон “Rowing&canoe” федерациясининг навбатдан ташқари ҳисобот-сайлов конференцияси ўз ишини якунлади.

Избран новый руководитель Федерации "Rowing&canoe" Узбекистана
Сегодня в Национальном Олимпийском комитете Узбекистана состоялась внеочередная отчётно-выборная конференция Федерации “Rowing&canoe” Узбекистана. На ней главным вопросом повестки дня стало избрание нового руководителя Организации.
В мероприятии приняли участие министр Развития спорта Адхам Икрамов, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, заместитель председателя Комитета Азизжон Камилов, руководство Федерации и её региональные представители.
Совещание провёл Ойбек Касимов. Сначала было рассмотрено и удовлетворено заявление Алишера Султанова, занимавшего до этого пост председателя Федерации “Rowing&canoe” Узбекистана.
После этого заседание перешло к главному вопросу повестки дня. На встрече была предложена и единогласно одобрена участниками конференции кандидатура советника Премьер - министра Республики Узбекистан по вопросам геологии, энергетики, промышленности и развития её базовых отраслей-председателя Государственного комитета по геологии и минеральным ресурсам Исламова Бобура Фархадовича на должность председателя Федерации “Rowing&canoe” Узбекистана.
Бабур Фархадович Исламов родился в 1981 году в городе Ташкенте. Начав свою деятельность в качестве геолога, специалист в течение многих лет плодотворно работал на различных должностях в Государственном комитете Республики Узбекистан по геологии и минеральным ресурсам. С 2017 года является председателем этого комитета.
Выступившие на мероприятии пожелали новому руководителю Федерации сил, энергии и удачи в таких благородных целях, как выведение развития гребного спорта в стране на новый уровень, завоевание как можно большего количества путёвки на Олимпиаду Париж-2024 и завоевание на ней медалей. В частности, Адхам Икрамов выступил с речью и выразил уверенность в том, что благодаря богатому опыту и потенциалу нового руководителя работа Федерации будет ещё более оживлена, созданы дополнительные возможности, в ближайшее время в стране повысится популярность этого вида спорта. В свою очередь, Бобур Исламов пообещал оправдать оказанное доверие, создать все условия для дальнейшей популяризации гребного спорта в Узбекистане, достижения отечественных спортсменов на международной арене.
В ходе заседания Азизжон Камилов также пожелал удачи в дальнейшей деятельности нового руководителя. На этом внеочередная отчётно-выборная конференция Федерации “Rowing&canoe” Узбекистана завершила свою работу.