Халқаро сузиш федерацияси вакили билан ҳамкорлик режалари кўриб чиқилди
Юртимизда сузиш спорти ривожини янги босқичга олиб чиқиш борасида катта ишлар олиб борилмоқда. Бу борадаги дастлабки қадам июнь ойида Ўзбекистон Республикаси Спортни ривожлантириш вазири Адҳам Икрамов ҳамда МОҚ Бош котиби Ойбек Касимовнинг Венгрияда ўтган сув спорти турлари бўйича жаҳон чемпионати арафасида Халқаро сузиш федерацияси (FINA) президенти Ҳусайн Ал Мусаллам билан ташкил этган учрашувда ташланган эди. Ойбек Касимов ва Қўмита раисининг биринчи ўринбосари Равшан Ирматов унда белгиланган ҳамкорлик режаларининг кейинги қадамларини кўриб чиқиш мақсадида Халқаро сузиш федерациясининг Ривожланиш бўлими директори Морган Готье билан суҳбат олиб боришди.
ZOOM платформаси орқали ташкил этилган суҳбатда мамлакатимизда сув спорти турларини янада ривожлантиришга оид қатор мавзулар муҳокама қилинди. Унда Спортни ривожлантириш вазирлиги вакиллари ҳам иштирок этишди. Кун тартибига мувофиқ, Республикамизнинг 6 ҳудудида FINAнинг 2 нафардан экспертлари иштирокида маҳаллий мутахассислар учун 6 ойлик семинар ўтказиш кун тартибидаги асосий мавзу бўлди. Мутахассис бу борада халқаро ташкилот томонидан ёрдам кўрсатилишини маълум қилди.
Шунингдек, 2025 йил Тошкентда ўтказиладиган IV ёшлар Осиё ўйинлари доирасида сув спорти турлари учун қуриладиган замонавий объект лойиҳаси ва уни бажарадиган фирмалар ҳақида ҳам тўхталиб ўтилди. Ўз навбатида, мутасаддиларимиз мусобақага олиб борилаётган тайёргарлик шахсан давлатимиз раҳбари назорати остида экани, уни юқори савияда ўтказиш учун ҳар томонлама ҳозирлик кўрилаётганини билдиришди. Суҳбат давомида томонлар кун тартибидаги мавзулар ижроси бўйича атрофлича фикр алмашишди.

Рассмотрены планы сотрудничества с представителем Международной федерации плавания
В нашей стране проводится большая работа по поднятию на новый уровень развития водных видов спорта. Первый шаг в этом направлении был сделан в июне на встрече министра Развития спорта Республики Узбекистан Адхама Икрамова и Генерального секретаря НОК Ойбека Касимова с президентом Международной федерации плавания (FINA) Хусейном аль Мусалламом в преддверии чемпионата мира по водным видам спорта, прошедшего в Венгрии. Ойбек Касимов и первый заместитель председателя Комитета Равшан Ирматов провели беседу с директором отдела развития Международной федерации плавания Морганом Готье с целью обсуждения дальнейших планов сотрудничества.
В мероприятии, организованном через платформу ZOOM, был обсуждён ряд тем, касающихся дальнейшего развития водных видов спорта в нашей стране. В нём также приняли участие представители Министерства развития спорта. Основной темой повестки дня стало проведение 6-месячного семинара для местных специалистов с участием 2 специалистов FINA в 6 регионах республики. Зарубежный эксперт сообщил, что в этом будет оказана помощь со стороны Международной организации.
Также был рассмотрен проект современного объекта для водных видов спорта, который будет построен в рамках IV Юношеских Азиатских игр 2025 года в Ташкенте, и фирмах, которые его реализуют. В свою очередь, ответственные лица отметили, что подготовка к соревнованиям находится под личным контролем Главы нашего государства, предпринимаются все необходимые меры для их проведения на высоком уровне. В ходе беседы стороны обменялись мнениями по реализации всех тем, которые были обсуждены в ходе мероприятия.