IKA президенти билан курашнинг янги истиқболлари муҳокама қилинди
Бугун, 29 июль куни Ўзбекистон Республикаси Спортни ривожлантириш вазири Адхам Икрамов шу кунларда амалий ташриф билан мамлакатимизда бўлиб турган Халқаро Кураш ассоциацияси (IKA) президенти, Осиё Олимпия Кенгашининг Осиё ўйинлари департаменти директори Ҳайдар Фармонни қабул қилди. Шунингдек, мазкур учрашувда Миллий Олимпия қўмитаси раисининг ўринбосари Шерзод Ташматов ва бошқа масъул ходимлар иштирок этишди.
Учрашувда Ўзбекистон Республикаси Спортни ривожлантириш вазирлиги, Миллий Олимпия қўмитаси ҳамда Халқаро Кураш ассоциацияси ўртасида ҳамкорлик алоқаларини янада ривожлантириш, турли мамлакатларда фаолият кўрсатаётган мураббийлар ва ҳакамлар, қолаверса спортчилар ўртасида тажриба алмашиш имкониятини яратиш, халқаро нуфузли мусобақаларни ташкил этишда ўзаро ҳамкорликни йўлга қўйиш масалалари муҳокама қилинди.
Дарҳақиқат, кураш асрлар давомида ўзбек халқининг энг оммавий ва севимли миллий ўйинлари қаторида эъзозлаб келинган. Ушбу спорт яккакурашнинг қадимий тури бўлиб, тарихий манбаларнинг гувоҳлик беришича, унинг ёши уч ярим минг йилга бориб тақалади.
IKA президенти томонидан кураш спорт турининг халқаро майдондаги ривожи, ўтказилаётган нуфузли мусобақалар, қитъавий ўйинларда иштироки ва жорий йилда бўлиб ўтиши режалаштирилган қитъа ва жаҳон чемпионатлари ҳақида батафсил маълумот берилди.
Таъкидлаш лозим, жорий йилнинг ўтган олти ойи мобайнида курашнинг халқаро ривожи борасида бир қатор муҳим тадбирлар амалга оширилди. Жумладан, 17-21 март кунлари Тожикистоннинг Душанбе шаҳрида кураш бўйича катталар ўртасида Осиё чемпионати ва Осиё-Океания Кураш конфедерациясининг навбатдаги Конгресси бўлиб ўтди. Мазкур нуфузли чемпионатда қитъамизнинг 24 та давлатидан 200 нафардан зиёд сара полвонлар ғолиблик учун гиламга тушди.
24-27 март кунлари Халқаро Кураш институти билан ҳамкорликда Италиянинг Рим шаҳрида Европа кураш конфедерациясига аъзо мамлакатларнинг кураш мураббийлари учун халқаро семинар ташкил этилди. Унда 10 га яқин мамлакатдан 90 нафар мураббий иштирок этди.
28-30 март кунлари Ҳиндистоннинг Мумбай шаҳрида IKА Ижроия қўмитасининг навбатдаги йиғилиши бўлиб ўтди. Йиғилиш давомида курашнинг олдида турган кўплаб масалалар бўйича тегишли қарорлар қабул қилинди.
Ўзбекистон ҳукуматининг қўллаб-қувватлаши ҳамда ассоциация раҳбариятининг саъй-ҳаракатлари билан кураш спорти Осиё ўйинларининг барча дастурларидан расман ўрин эгаллади.
Шу билан бирга, Спортни ривожлантириш вазири ҳам ватани Ўзбекистон бўлган курашнинг айни кунларда дунё миқёсида обрўси ортиб бораётгани қувонарли ҳол эканлигини таъкидлаб, бугунги кунда Халқаро Кураш ассоциацияси таркибига 130 дан зиёд давлатлар миллий федерациялари аъзо бўлиб кирганлиги ва фаолият юритаётганлиги курашнинг нуфузи қай даражада ортиб бораётганининг яққол ифодаси эканлигини маълум қилди.
Қайд этиш лозим, 2020 йил 4 ноябрда Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Кураш миллий спорт турини ривожлантириш ва унинг халқаро нуфузини ошириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори имзоланди.
Мазкур ҳужжат кураш спортининг ривожи йўлида янги даврни бошлаб берди. Қарор асосида IKA ва унинг таркибидаги миллий федерацияларни қўллаб-қувватлаш, профессионал курашчи ва мутахассисларни тайёрлаш, кураш спортини янада оммалаштириш, Республика ва халқаро медиа майдонда кенг тарғиб қилиш, келажакда курашни Олимпия ўйинлари дастурига киритиш борасида манзилли чора-тадбирлар белгилаб берилган.
Учрашувдан сўнг Миллий Олимпия қўмитасида мутасаддилар иштирокида матбуот анжумани ҳам ташкил этилди. 20 нафардан ортиқ оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этган анжуманда келгусида Халқаро кураш ассоциацияси томонидан ташкил этиладиган нуфузли мусобақалар ва бу борада Спортни ривожлантириш вазирлиги, Миллий Олимпия қўмитаси ҳамда Ўзбекистон кураш федерацияси томонидан йўлга қўйиладиган ҳамкорлик алоқалари ҳақида маълумотлар берилди.
Шунингдек, анжуманда ўзаро ҳамкорликда кураш спортини дунёда янада оммалаштириш, гендертенглик асосида гуманизм ғоялари сингдирилган миллий спортимизни хотин-қизлар ўртасида ҳам ривожлантириш, халқаро спорт ташкилотлари билан ўзаро дўстона алоқаларни кучайтириш ва энг олий мақсад, курашни Олимпия ўйинлари дастурига киритиш эканлиги алоҳида таъкидлаб ўтилди.
Матбуот анжуманида яна бир муҳим воқелик – Халқаро кураш ассоциацияси томонидан ҳар ойда инглиз тилида чоп этиладиган “Кураш” журнали ҳамда кураш спорт турининг ягона тартиб қоидаларига бағишланган китоб тақдимоти ҳам ўтказилди.
IKA президенти яна бир неча кун давомида мамлакатимизда бўлади ва ташриф доирасида қатор муҳим учрашувлар ташкил этилиши режалаштирилган.

С Президентом IKA были обсуждены новые перспективы кураша
Сегодня, 29 июля, министр Развития спорта Республики Узбекистан Адхам Икрамов принял Президента Международной ассоциации кураша (IКА), директора департамента Азиатских Игр Олимпийского совета Азии Хайдара Фармонна. Во встрече также приняли участие заместитель председателя Национального Олимпийского комитета Шерзод Ташматов и другие ответственные лица.
На мероприятии обсуждались такие важные вопросы, как дальнейшее развитие сотрудничества между Министерством развития спорта Республики Узбекистан, Национальным Олимпийским комитетом и Международной ассоциацией кураша, создания возможностей для обмена опытом между тренерами, судьями и спортсменами, представляющие различные страны, налаживания взаимовыгодного сотрудничества в организации престижных международных соревнований.
Действительно, кураш на протяжении веков считалась одной из самых популярных и любимых национальных видов спорта узбекского народа. Этот вид спорта является древним видом единоборств, и, как свидетельствуют исторические источники, его возраст насчитывает три с половиной тысячи лет.
Президент IKA подробно проинформировал о развитии кураша на международной арене, проводимых престижных соревнованиях, участии в континентальных состязаниях и планируемых к проведению в этом году чемпионатов Азии и мира.
Следует отметить, что за прошедшие шесть месяцев текущего года был осуществлён ряд важных мероприятий по международному развитию кураша. В частности, 17-21 марта в Душанбе (Таджикистан) состоялся чемпионат Азии по курашу среди взрослых и очередной конгресс Конфедерации кураш Азии и Океании. На этом престижном чемпионате свыше 200 юных атлетов из 24 стран континента боролись за награды.
24-27 марта в сотрудничестве с Международным институтом кураша в Риме (Италия) был организован международный семинар для тренеров по данной Национальной дисциплине для стран-членов Европейской конфедерации кураша. В нём приняли участие 90 тренеров из около 10 стран.
28-30 марта в Мумбаи (Индия) состоялось очередное заседание Исполнительного комитета IКА. В ходе встречи были приняты соответствующие решения по многим вопросам, стоящим перед этим видом спорта.
Благодаря поддержке правительства Узбекистана и усилиям руководства Международной ассоциации, кураш официально занял место во всех программах Азиатских игр.
Вместе с тем, министр Развития спорта отметил, что в настоящее время растёт авторитет Национальной борьбы, родиной которой является Узбекистан, и отметил, что на сегодняшний день в состав Международной ассоциации кураша входят и действуют Национальные федерации более чем 130 государств, что является ярким свидетельством того, насколько растет её авторитет.
Следует отметить, что 4 ноября 2020 года было подписано постановление Президента Республики Узбекистан “О мерах по развитию и повышению международного авторитета Национального вида спорта кураш”.
Данный документ положил начало новому этапу в развитии данного вида спорта. В соответствии с постановлением определены меры по поддержке IKA и входящих в её состав Национальных федераций, подготовке профессиональных борцов и специалистов, дальнейшей популяризации и широкой пропаганде кураша на республиканском и международном уровне, включению этого вида спорта в программу Олимпийских игр.
После встречи была организована пресс-конференция с участием официальных лиц Министерства развития спорта,  Национального Олимпийского комитета, а также Международной ассоциации кураш. На конференции, в которой приняли участие более 20 представителей СМИ, была представлена информация о предстоящих престижных соревнованиях, организуемых Международной ассоциацией кураша, а также о сотрудничестве, которое будет налажено Министерством развития спорта, Национальным Олимпийским комитетом и Федерацией кураша Узбекистана.
Также на конференции было особо отмечено, что главной целью сотрудничества является популяризация кураша во всём мире, развитие Национального спорта среди женщин, в основе которого заложены идеи гендерного равенства, укрепление дружественных связей с Международными спортивными организациями и включение кураша в программу Олимпийских игр.
На пресс – конференции также состоялось ещё одно важное событие - презентация журнала “Кураш”, издаваемого Международной ассоциацией кураша на английском языке, и книги, посвящённой правилам этого вида спорта.
Президент IKA будет находиться в Узбекистане ещё несколько дней, и в рамках визита планируется организация ряда важных встреч.