МОҚ раҳбарияти Ташқи ишлар вазирлиги мутасаддилари билан учрашди
Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси Бош котиби Ойбек Касимов ҳамда Қўмита раисининг биринчи ўринбосари Равшан Ирматов Ташқи ишлар вазирининг маслаҳатчиси, Вазирлик қошида янги ташкил этилган Маданий-гуманитар ҳамкорлик, туризм ва спорт бошқармаси раҳбари Анвар Абдуҳалимов билан учрашди.
Маълумки, Ташқи ишлар вазирлиги терма жамоаларимизнинг халқаро майдондаги нуфузли комплекс мусобақалар, қитъа биринчилиги ва жаҳон чемпионатлари, Осиё ва Олимпия ўйинларига тайёргарлик кўриш ва иштирок этишида муҳим ҳамкор ташкилотлардан бири ҳисобланади. Учрашув давомида ушбу йўналишдаги алоқаларни янада мустаҳкамлаш, жумладан, Ханчжоу-2022 Осиё ва Париж-2024 Олимпия ўйинларига тайёргарлик йўлидаги муҳим режалар, юртимизда илк бор ўтказиладиган Тошкент-2025 IV ёшлар Осиё ўйинларида ўзаро ҳамкорлик масалалари муҳокама қилинди.
Анвар Абдуҳалимов Вазирлик қошида янги ташкил этилган ушбу бошқарма фаолияти ҳақида батафсил маълумот бериб, атлетларимизнинг жаҳон ареналарида Ватанимиз шарафини муносиб ҳимоя қилишларига ҳисса қўшишдан мамнун эканини билдирди. Ўз навбатида, Ойбек Касимов бундай йўналиш жамоаларимизнинг хорижга йўл олишида юзага келиши мумкин бўлган муаммоларнинг камайиши, мавжудларини бартараф этишда тезкор ечим бўлишини таъкидлаб, Вазирлик томонидан яратилаётган бундай қулайлик учун миннатдорчилик изҳор этди ва ўзаро ҳамкорликдан манфаатдор эканлигини маълум қилди.

Руководство МОК встретилось с должностными лицами Министерства иностранных дел
Генеральный секретарь Национального Олимпийского комитета Узбекистана Ойбек Касимов и первый заместитель председателя Комитета Равшан Ирматов приняли Советника министра Иностранных дел, руководителя Управления культурно-гуманитарного сотрудничества, туризма и спорта при Министерстве Анвара Абдухалимова.
Как известно, Министерство иностранных дел является одним из важных партнёров Министерства развития спорта и Национального Олимпийского комитета в подготовке Национальных команд к престижным комплексным международным соревнованиям, континентальным первенствам и чемпионатам мира, Азиатским и Олимпийским играм. В ходе встречи были обсуждены вопросы дальнейшего укрепления связей в этом направлении, в том числе важные планы по подготовке к Азиатским играм Ханчжоу-2022 и ОИ Париж-2024, а также вопросы взаимного сотрудничества на пути планируемых организации впервые в нашей стране Юношеских Азиатских играх Ташкент-2025.
Анвар Абдухалимов дал подробную информацию о деятельности вновь созданного при Министерстве Управления и отметил тот факт, что наши атлеты вносят большой вклад в развитие узбекского спорта и достойно защищают честь нашей Родины на мировой арене. В свою очередь, Ойбек Касимов подчеркнул, что данное направление станет оперативным решением проблем, возникающих при поездках сборных команд за рубеж, а также устранением существующих, и выразил благодарность за создаваемые Министерством удобства.