Диёримизда Осиё оғир атлетикасининг ёш юлдузлари жам бўлмоқда
17-25 июль кунлари оғир атлетика ишқибозларининг нигоҳи яна пойтахтимизга қаратилади. Ушбу кунларда Тошкент ўсмирлар ва ёшлар ўртасидаги Осиё чемпионатига мезбонлик қилади.
Айни пайтда мусобақага катта тайёргарлик олиб борилмоқда. 21 мамлакатдан ташриф буюрадиган 300 нафарга яқин ёш юлдузлар иштирокидаги баҳсларда терма жамоамиз катта таркибда иштирок этади. Жўрабек Зоиров ва Нурулло Тоғаев бошчилигидаги жамоамиз ушбу мусобақада 36 нафар спортчи билан қатнашиши кўзда тутилган. Айни пайда бўлажак чемпионларимиз Чирчиқдаги оғир атлетика базасида сўнгги тайёргарлик жараёнини олиб боришмоқда. Жамоамиз таркибида катталар ўртасидаги жаҳон чемпиони Турсуной Жабборова, ёшлар ўртасидаги дунё биринчилиги совриндорлари Нигора Сувонова, Шарофиддин Амриддинов, Мирҳосил Мирзабоев каби номдор атлетлар бор.
Ўз мамлакатларидаги эпидемиологик вазият сабаб ушбу спортда етакчилар қаторида саналадиган Япония ва Хитой термалари мусобақада қатнашмайди. Бироқ бу баҳслардаги шиддатли рақобатга катта таъсир ўтказа олмайди. Боиси Корея Республикаси, Қозоғистон, Эрон, сўнгги пайтларда ушбу спортда анча ўсишга эришган Ҳиндистон, баъзи вазн тоифаларида кучли етакчиларига эга Филиппин, Индонезия, Таиланд каби жамоалар бор.
Осиё жаҳон оғир атлетикасида энг кучли минтақа ҳисобланади. Шу боис ҳар қандай ёш тоифасидаги қитъа биринчиликлари халқаро ташкилот нигоҳида бўлади. Яқинда Халқаро оғир атлетика федерацияси президенти этиб тайинланган Муҳаммад Жалуд бошчилигидаги IWF раҳбарияти мусобақанинг фахрий меҳмонлари бўлишади.
Баҳслар ҳар куни соат 11:00 ва 19:00 да бошланади. Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси терма жамоамизга бўлажак мусобақада омад тилаган ҳолда, мухлисларни атлетларимизни қўллаб-қувватлаш учун “Юнусобод спорт мажмуаси”га таклиф этади.

В Ташкенте собираются молодые звёзды тяжёлой атлетики континента
С 15 по 25 июля любителей тяжёлой атлетики вновь ожидают престижные соревнования, которые пройдут в нашей столице. В эти дни в Ташкенте состоится чемпионат Азии среди юниоров и молодёжи.
В настоящее время идёт большая подготовка к предстоящему турниру. Отечественная сборная во главе с Джурабеком Зоировым и Нурулло Тогаевым на данных состязаниях выступит полном составом (36), наряду с около 300 молодых звёзд из 21 страны. В эти дни узбекские спортсмены проходят заключительный этап подготовки на базе по тяжёлой атлетике в Чирчике. В составе нашей страны имеются довольно известные тяжелоатлеты такие, как чемпионка мира среди взрослых Турсуной Жабборова, призёры молодежного первенства планеты Нигора Сувонова, Шарофиддин Амриддинов, Мирхосил Мирзабоев.
Команды Японии и Китая, которые считаются лидерами в этом виде спорта из-за эпидемиологической ситуации в своих странах, не будут участвовать в соревнованиях. Но это не так сильно повлияет на конкуренцию в предстоящих стартах. Так как выступать будут представители Республики Корея, Казахстана, Ирана, Индии, которые в последнее время значительно улучшили свои показатели в этом виде спорта, а также с сильными лидерами в некоторых весовых категориях сборные Филиппин, Индонезии, Таиланда.
Азия считается сильнейшим регионом в мировой тяжёлой атлетике. Поэтому континентальные первенства в любой возрастной категории вызывают огромный интерес у Международной организации. Почётными гостями соревнований станут руководство IWF во главе с Мохаммадом Джалудом, недавно назначенным главой Международной федерации тяжёлой атлетики.
Национальный Олимпийский комитет желает нашим соотечественникам удачи в предстоящих состязаниях, и приглашает всех желающих в спортивный комплекс "Юнусабад" для поддержки спортсменов Узбекистана. Отметим, что соревнования будут проходить каждый день в 11:00, а вечерняя программа - в 19:00.