Юртимизда текболни янада ривожлантириш йўлида муҳим учрашув бўлиб ўтди
Текбол спорти қисқа фурсат ичида Венгриянинг миллий рамзларидан бирига айланиб улгурди. Футбол ва стол теннисини ўзида бирлаштирган ушбу жозибадор спорт тури мамлакатимизга ҳам кириб келган бўлиб, у кўплаб ёшларда катта қизиқиш уйғотмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Спортни ривожлантириш вазири Адҳам Икрамов ҳамда МОҚ Бош котиби, Ўзбекистон текбол федерацияси раиси Ойбек Касимов Будапешт шаҳрида жойлашган Халқаро текбол федерациясининг штаб-квартирасига ташриф буюришди. У ерда делегациямизни халқаро ташкилот раҳбари Габор Борcани қарши олди.
Мутасаддилар учрашув давомида текболни мамлакатимизда янада ривожлантириш, ёшлар орасида уни оммалаштириш бўйича қатор масалаларни муҳокама қилишди. Қайд этиш жоиз, бунгача ушбу спортни юртимизда кенг ёйиш бўйича Халқаро текбол федерацияси, Халқ таълими вазирлиги, Миллий Олимпия қўмитаси ва Ўзбекистон текбол федерацияси ўртасида ҳамкорлик меморандуми имзоланган эди. Суҳбатда ушбу ҳамкорликни янги босқичга олиб чиқиш йўлида бир қанча таклифлар илгари сурилди.
Ойбек Касимов жаноб Борcанига текбол мамлакатимиз ёшлари томонидан илиқ қарши олингани, Халқаро текбол федерацияси жўнатган инвентарлар пойтахтимиздаги бир қатор мактабларга жойлаштирилгани ва ўқувчилар бўш вақтларида ушбу спорт тури билан шуғулланаётгани ҳақида гапириб берди.
Шунингдек, суҳбатда миллий терма жамоамизни шакллантириш ва халқаро мусобақаларда иштирок этиш масалаларига ҳам тўхталиб ўтилди. Ўз навбатида, халқаро ташкилот раҳбари мамлакатимизда ушбу спорт ривожини қўллаб-қувватлаш, ҳамкорликни мустаҳкамлашга тайёр эканини билдирди.

Состоялась важная встреча по дальнейшему развитию текбола в Узбекистане
Текбол - вид спорта, который за короткое время успел стать одним из Национальных символов Венгрии. Эта увлекательная дисциплина, сочетающая в себе футбол и настольный теннис, вызывает большой интерес у многих молодых людей нашей страны.
Министр Развития спорта Республики Узбекистан Адхам Икрамов и Генеральный секретарь НОК, председатель Федерации текбола Узбекистана Ойбек Касимов посетили штаб-квартиру Международной федерации текбола, расположенную в Будапеште. Там нашу делегацию встретил глава Международной организации Габор Борсани.
В ходе встречи ответственные лица обсудили ряд вопросов по дальнейшему развитию текбола в Узбекистане, его популяризации среди молодёжи. Следует отметить, что ранее был подписан меморандум о сотрудничестве между Международной федерацией текбола, Министерством народного образования, Национальным Олимпийским комитетом и Федерацией текбола Узбекистана по увеличению массовости и расширению географии занимающихся этим видом спорта в нашей стране.
Ойбек Касимов рассказал г-ну Борсани о том, что текбол был тепло встречен молодёжью Узбекистана, инвентарь, присланный Международной федерацией текбола, был размещён в ряде столичных школ, и ученики имеют хорошую возможность в свободное от занятий время заниматься этим видом спорта.
Также в ходе беседы были затронуты вопросы формирования Национальной сборной и участия её в престижных соревнованиях. В свою очередь, глава Международной организации выразил готовность поддержать развитие текбола спорта в Узбекистане, укреплять и развивать взаимное сотрудничество.