Венгрия Ташқи ишлар ва ташқи савдо вазири делегациямизни қабул қилди
Ўзбекистон Республикаси Спортни ривожлантириш вазири Адҳам Икрамов ҳамда МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов Будапешт шаҳрига хизмат сафари доирасида Венгрия Ташқи ишлар ва ташқи савдо вазири Сиярто Петер билан учрашув ўтказишди.
Делегациямиз аъзолари жаноб Петерга Президентимиз томонидан мамлакатимизда спортни ривожлантириш, ёшлар орасида соғлом турмуш тарзи тарғиботини кучайтиришга қаратилаётган улкан эътибор ҳақида батафсил маълумот беришди. Ўз навбатида, Сиярто Петер давлатимизга кўп бора ташриф буюргани, юртимизда олиб борилаётган ислоҳотлардан хабардор эканини таъкидлади.
Самимий руҳда ўтган тадбир давомида икки мамлакат ўртасидаги алоқаларни спорт кесимида янги босқичга олиб чиқиш каби масалалар атрофлича муҳокама қилинди. Жумладан, Венгрияда ишлаб чиқариладиган энг сифатли спорт инвентарлари, спорт соҳасида ишлатиладиган фармакологик воситалар савдосини ривожлантириш мавзулари кун тартибининг асосий қисмидан жой олди.
Учрашувда ҳар икки мамлакатнинг энг кучли мутахассисларини тажриба алмашиш учун таклиф қилиш, турли терма жамоаларнинг ўқув-машғулот йиғинларини ташкил қилиш ва уларга қулайликлар яратиш каби масалалар батафсил кўриб чиқилди.
Шунингдек, делегациямиз вакиллари сузиш бўйича жаҳон чемпионатини қабул қилаётган “Дуна” аренасига ташриф буюриб, унинг қурилиш тарихи, имкониятлари билан яқиндан танишишди. Бу борада мезбонлар мутасаддиларимизга ушбу муҳташам объект ҳақида батафсил маълумот бериб бордилар.

Министр иностранных дел и внешней торговли Венгрии принял делегацию Узбекистана
Министр Развития спорта Республики Узбекистан Адхам Икрамов и Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов в ходе рабочего визита в Венгрию провели встречу с министром Иностранных дел и внешней торговли Венгрии Сиярто Петером.
Представители делегации нашей страны подробно проинформировали господина Петера об огромном внимании, уделяемом Президентом Узбекистана развитию спорта, усилению пропаганды здорового образа жизни среди населения. В свою очередь, Сиярто Петер отметил, что много раз посещал наше государство, и в курсе проводимых в стране реформ. Кроме того, было отмечено, что совместными усилиями будет достигнута ещё большее развитие и популяризация спорта в обеих странах. В свою очередь, венгерская сторона выразила полное удовлетворение сотрудничеством с нашей страной.
В ходе мероприятия, прошедшего в тёплой атмосфере, были всесторонне обсуждены вопросы вывода отношений между двумя государствами на новый уровень в спортивной сфере. В частности, основной частью повестки дня стали вопросы развития торговли спортивным инвентарём высочайшего качества венгерского производства, фармакологическими средствами, используемыми в спортивной сфере.
На встрече были подробно рассмотрены такие вопросы, как приглашение сильнейших специалистов обеих стран для обмена опытом, организация учебно-тренировочных сборов Национальных команд и создание для них всех необходимых условий.
Также представители делегации Узбекистана посетили арену “Дуна”, в эти дни принимающую чемпионат мира по водным видам спорта, ознакомились с историей её строительства, а также возможностями. В связи с этим хозяева подробно проинформировали отечественных официальных лиц об этом объекте.