Таэквондо бўйича Осиё чемпионатида Ўзбекистон терма жамоаси вакиллари Энг яхши спортчи ва мураббий номига сазовор бўлишди
24-27 июнь кунлари Корея Республикаси таэквондо WT бўйича навбатдаги Осиё чемпионлигига мезбонлик қилди. Қитъамизнинг энг кучли таэквондочилари қатнашган мазкур мусобақада терма жамоамиз 4 та олтин, 1 та кумуш ва 2 та бронза, жами 7 та медаль қўлга киритди.
Мазкур турнир бир қатор янги номларни кашф қилиб берди. Улар орасида ўзининг ажойиб техникаси ва ҳаракатлари билан ажралиб турган Жасур Жайсуновнинг иштироки мутахассислар томонидан алоҳида эътироф этилди. -74 кг вазн тоифасида олтин медални қўлга киритган Жайсунов мусобақанинг “Энг яхши эркак спортчиси” деб топилди.
Таэквондо бўйича Осиё чемпионатларида кореялик спортчилар эркаклар ўртасида мунтазам равишда умумжамоа ҳисобида биринчи ўринни қўлга киритиб келишган. Бироқ бу йил, янада эътиборлиси, ушбу спорт ватанида ўтган қитъа биринчилигида ушбу анъанага барҳам берилди. Бундай оламшумул натижани бизнинг жамоа амалга оширгани билан кўнглимиз яна бир карра фахр ҳиссини туймоқда. Шубҳасиз, ўз тарихида илк бор Осиё биринчилигида 4 та олтин медаль жамғарган эркаклар жамоамизнинг устози Павел Хан “Энг яхши мураббий” сифатида тан олинди.

На ЧА по таэквондо WT представители сборной Узбекистана были удостоены званий лучшего спортсмена и тренера турнира
С 24 по 27 июня в Республике Корея прошёл очередной чемпионат Азии по таэквондо WT. На этом турнире, в котором приняли участие сильнейшие таэквондисты континента, сборная Узбекистана завоевала 4 золотых, 1 серебряную и 2 бронзовые медали.
Этот турнир открыл ряд новых имён. Среди них особое признание специалистов получило участие Джайсунова, который отличался великолепной техникой и тактикой. Наш соответственник, завоевавший золотую медаль в весовой категории до 74 кг, был признан лучшим спортсменом соревнований.
На чемпионатах Азии по таэквондо корейские спортсмены регулярно занимают первые места в общекомандном зачёте среди мужчин. Но на нынешнем континентальном первенстве эта традиция была прервана представителями сборной Узбекистана. Отечественная команда добилась такого грандиозного результата. Кроме того, в номинации “Лучший тренер” победу одержал главный тренер Национальной сборной по таэквондо WT Узбекистана Павел Хан, под руководством которого команда впервые в своей истории завоевала 4 золотые медали на чемпионате Азии.