Таэквондочи йигитларимиздан тарихий натижа! Улар кореяликларни умумжамоа ҳисобида ортда қолдиришди
Корея Республикасида таэквондо WT бўйича Осиё чемпионати ўз якунига етди. Бугун -80 кг вазн тоифасида иштирок этган ҳамюртимиз Шуҳрат Салаев қитъа чемпионлигини қўлга киритди.
Таэквондочимиз финалда Токио-2020 кумуш медаль соҳиби иорданиялик Солиҳ Эл Шарабати билан тўқнаш келди. Биринчи раундда Салаевнинг, иккинчи бўлимда рақибнинг ғалабаси қайд этилди. Ҳал қилувчи раундда Салаев 0:5 ҳисобида ортда бораётганига қарамасдан кучли характер кўрсатиб, 8:7 ҳисобида беллашув тақдирини ўз фойдасига ҳал қила олди. Айниқса, сўнгги 2 сонияда 2 очколик зарба билан ғалабани “илиб” кетгани бутун мусобақанинг энг драматик лаҳзаси бўлди, дейиш мумкин.
Шу тариқа, терма жамоамиз мазкур қитъа биринчилигини 4 та олтин, 1 та кумуш ва 2 та бронза медаллари билан якунлади. Аҳамиятли томони, эркаклар терма жамоамиз 4 та олтин медаль билан мусобақа мезбонларини ортда қолдириб, умумжамоа ҳисобида биринчи ўринни эгаллашди. Қайд этиш жоиз, терма жамоамиз қитъа биринчиликларида шу пайтгача 4 та олтин медаль қўлга киритмаган эди.
Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси таэквондочиларимизнинг ушбу тарихий натижаси билан Ўзбекистон таэквондо WT ассоциацияси ва жамоамизни, мураббийлар штабини самимий қутлайди.

Историческая победа! В общекомандном зачёте сборная Узбекистана опередила южнокорейцев
В Республике Корея завершился чемпионат Азии по таэквондо WT. Некоторое время назад наш соотечественник Шухрат Салаев, выступавший в весовой категории до 80 кг, стал чемпионом континента.
В финале узбекский таэквондист встретился с серебряным призёром Токио-2020 Солихом Эль Шарабати из Иордании. В первом раунде победу одержал Салаев, во втором-соперник. В решающем отрезке времени наш соотечественник, несмотря на отставание в счёте 0:5, показал волю к победе и со счётом 8:7 сумел решить судьбу поединка в свою пользу. Особенно, самым драматичным моментом всего поединка стало то, что он вырвал победу у оппонента 2-очковым ударом в последние 2 секунды.
Таким образом, сборная Узбекистана завершила континентальное первенство 4 золотыми, 1 серебряной и 2 бронзовыми медалями. Примечательно, что мужская сборная заняла первое место в общекомандном зачёте, опередив хозяев соревнований. Стоит отметить, что команда Узбекистана по таэквондо первый раз завоевала 4 золотые награды в истории ЧА.
Национальный Олимпийский комитет искренне поздравляет Ассоциацию таэквондо WT Узбекистана и всю команду за этот замечательный результат.