РСТИАМ мутахассислари спортчиларимиз учун психологик тренинг ўтказишда давом этади
Миллий Олимпия қўмитаси қошидаги Республика спорт тиббиёти илмий-амалий марказининг “Спорт психологияси” ҳамда “Спорт диетологияси ва фармакологияси” бўлими мутахассислари терма жамоаларимиз олиб бораётган ўқув-йиғин машғулотларига ташриф буюришди. Унда спортчиларни бўлажак мусобақаларга руҳий тайёрлаш бўйича назарий ва амалий тренинглар ташкил этилди.
Даставвал мавзу бўйича махсус сўровнома ўтказилди. Шундан сўнг хулосалардан келиб чиққан ҳолда руҳий тайёргарликни оширишга қаратилган тренинг машғулотлари олиб борилди. Шунингдек, тадбирлар доирасида спортчиларни нуфузли турнирларга тайёрлашнинг диетологик ва фармакологик жиҳатлари ҳам ўргатилиб, мавзу юзасидан керакли тавсиялар берилди. Марказ диетологлари ташриф давомида спортчиларимиз истеъмол қилаётган овқатлар рационини ҳам ўрганиш баробарида уларнинг саломатлигини ҳам кўздан кечиришди.
Маълумот ўрнида, РСТИАМ мутахассислари ушбу семинарларни Тошкент вилоятида йиғин ўтказаётган камондан отиш, оғир атлетика ва спорт курашлари бўйича терма жамоалар учун олиб боришди. Бунгача мазкур тренинглари енгил атлетика, бокс каби жамоаларимиз билан ҳам ўтказилган эди.

Специалисты РНПЦСМ продолжают проводить психологический тренинг для спортсменов
Специалисты отделов “Спортивная психология” и “Спортивная диетология и фармакология” Республиканского научно-практического центра спортивной медицины при Национальном Олимпийском комитете посетили тренировочные сборы команд. Во время визита были организованы теоретические и практические тренинги по психологической подготовке атлетов к предстоящим соревнованиям.
Сначала по теме был проведён специальный опросник. Затем, исходя из итогов, проводились тренировочные занятия, направленные на повышение умственной подготовленности. Также в рамках мероприятия были изучены диетологические и фармакологические аспекты подготовки спортсменов к престижным турнирам, даны необходимые рекомендации. В ходе визита диетологи Центра не только изучили рацион питания атлетов, но и осмотрели их здоровье.
Специалисты РНПЦСМ провели семинары для сборных команд по стрельбе из лука, тяжёлой атлетике и спортивной борьбе, которые проводят свои УТС в Ташкентской области. До этого подобные тренинги проводились и с командами по лёгкой атлетике и боксу.