Халқаро Олимпия кунини “Янги нафас” билан қарши оламиз
Ҳар йили 23 июнь куни дунёнинг барча бурчакларида спорт, саломатлик ва бирдамлик байрами – “Олимпия куни” сифатида нишонланади. Бу йил ҳам мамлакатимизда ушбу санани катта шодиёна билан қарши олиш режалаштирилган. Бугун Ёшлар ишлари агентлигида ушбу тадбирга бағишланган матбуот анжумани бўлиб ўтди.
Унда Миллий Олимпия қўмитаси Бош котиби Ойбек Касимов, Спортни ривожлантириш вазирлиги бошқарма бошлиғи Баҳодир Маматназаров, Ўзбекистон енгил атлетика федерацияси Бош котиби Камолиддин Рўзимуҳаммедов, Ёшлар ишлари агентлиги мутасаддилари, шунингдек, кўп сонли ОАВ ходимлари иштирок этишди.
Спортни ривожлантириш вазирлиги ҳамда Миллий Олимпия қўмитаси бир қатор ташкилотлар, спорт федерация ва ассоциациялари билан ҳамкорликда жорий йил ҳам Халқаро Олимпия кунини катта шодиёна билан кутиб олишни ният қилган. Байрам бу йил ушбу куннинг “классик” тадбири – оммавий югуриш мусобақалари билан ўтказилиши кўзда тутилган. Маълумки, Халқаро Олимпия куни байрами дунёнинг кўплаб мамлакатларида айнан оммавий югуриш тадбири билан нишонланади. Бу йил ҳамюртларимиз мазкур санани “Янги нафас” марафони билан қарши олишади. Ҳар йили ўтказиб келинадиган ушбу тадбир шу тариқа бу йил “Олимпия куни”га уланиб кетади.
Анжуман аввалида мутасаддилар Халқаро Олимпия кунининг бу йил қандай нишонланиши ҳақида маълумот беришди. Жумладан, Ойбек Касимов “Олимпия куни” байрамининг тарихи, спорт оламида тутган ўрни ҳақида гапирар экан, бу орқали давлатимиз раҳбари илгари сураётган соғлом турмуш тарзи тарғиботини кучайтириш мақсади турганини алоҳида таъкидлади.
Шунингдек, Камолиддин Рўзимуҳаммедов мусобақа регламенти, ташкилий қўмита томонидан олиб борилаётган тайёргарликлар, баҳслар пойтахтимизнинг қайси кўчаларидан ўтиши ҳақида гапирди. Унга кўра, иштирокчилар учун катта қийинчилик туғдирмаслик, имконияти чекланган аҳоли қатлами вакилларини ҳам жалб қилиш мақсадида пойга 3 км масофада ўтказилади.
Режага кўра, бу йилги “Олимпия куни” байрам тадбирлари 26 июнь куни бўлиб ўтади. Ушбу санада Фарғона, Наманган, Чирчиқ, Гулистон, Жиззах, Самарқанд, Шаҳрисабз, Тошкент шаҳарларида бир вақтнинг ўзида оммавий югуриш тадбири ташкиллаштиради. Унда ҳар бир шаҳарда камида 2 000 нафардан зиёд иштирокчи қатнашиши кутилмоқда.
Қайд этиш жоиз, Халқаро Олимпия қўмитаси бўлажак байрамни айнан 23 июнь санасида эмас, унга яқин бўлган кунларда ҳам нишонлаш мумкинлиги бўйича тавсия бериб келади. Анжуман давомида мутасаддилар журналистларнинг ташкилий жараён билан боғлиқ саволларига батафсил жавоб беришди.

Нынешний Международный Олимпийский день в Узбекистане пройдёт иначе
Ежегодно 23 июня во всех уголках планеты отмечается праздник спорта, здоровья и единства – Олимпийский день. Не исключение и наша страна. В этом году в Узбекистане также планируется встретить эту дату с большой радостью. Сегодня в Агентстве по делам молодёжи состоялась пресс-конференция, посвящённая этому событию.
В мероприятии приняли участие Генеральный секретарь Национального Олимпийского комитета Ойбек Касимов, начальник управления Министерства развития спорта Баходир Маматназаров, Генеральный секретарь Федерации лёгкой атлетики Узбекистана Камолиддин Рузимухаммедов и сотрудники СМИ.
Министерство развития спорта и Национальный Олимпийский комитет совместно с рядом Организаций, спортивных Федераций и Ассоциаций намерены с большой радостью встретить в этом году Международный Олимпийский день. Праздник предусматривает проведение мероприятия по празднованию этого дня – массового забега, призванный способствовать популяризации массового спорта. В этом году наши соотечественники встретят эту дату марафоном “Янги нафас”. Таким образом, на этот раз данное ежегодное мероприятие будет связано с Олимпийским днём.
В начале конференции официальные лица рассказали о том, каким образом будет отмечаться Международный Олимпийский день в этом году. В частности, Ойбек Касимов, говоря об истории праздника "Олимпийский день", его роли в мире спорта, особо подчеркнул задачу усиления пропаганды здорового образа жизни, продвигаемая главой государства.
Камолиддин Рузимухаммедов также рассказал о регламенте соревнований, о подготовке, проводимой организационным комитетом, о том, по каким улицам столицы пройдут состязания. По его словам, забег пройдёт на дистанции 3 км, чтобы не создавать больших сложностей для участников, а также привлечь представителей различных слоёв населения.
В этот день будет организовано массовое беговое мероприятие в Фергане, Намангане, Чирчике, Гулистане, Джизаке, Самарканде, Шахрисабзе, Ташкенте. Ожидается, что в каждом городе в праздничном забеге примут участие свыше 2 000 участников.
Стоит отметить, что Международный Олимпийский комитет рекомендует отмечать предстоящий праздник не только 23 июня, но и в ближайшие к нему дни. В ходе конференции ответственные лица подробно ответили на вопросы журналистов, связанные с организационным процессом.