Ўзбек қиличбозлигининг дарғаси Собиржон Рўзиев 69 ёшда!
Бугун қиличбозлик бўйича ўзбек спортининг афсонавий вакилларидан бири, икки карра жаҳон чемпиони ва Олимпия ўйинларининг кумуш медаль соҳиби Собиржон Рўзиев ўз таваллуд айёмини нишонламоқда.
Собиржон Рўзиев 1953 йил 15 июнь куни туғилган. Собиржон Сабитович қиличбозликнинг рапира йўналиши бўйича Москва-1980 Олимпия ўйинлари финалчиси, икки карра жаҳон чемпиони ҳисобланади. Собиржон ака спортчилик фаолиятини якунлаганидан сўнг Ўзбекистон Давлат жисмоний тарбия ва спорт қўмитаси раиси (1992-1995), шунингдек, 1995-2003 йиллар мобайнида Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси президенти лавозимида самарали меҳнат қилган.
Фаолияти давомида қайд этган натижалари учун “Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган спортчи” (1992) фахрий унвони, Ўзбекистон Республикаси Фахрий ёрлиғи (1994) билан тақдирланган.
Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси, Спорт фахрийлари кенгаши Собиржон Рўзиевни бугунги таваллуд айёми билан табриклаб, у кишига узоқ умр, сиҳат-саломатлик тилаб қолади.

Легенде узбекского фехтования Собиржону Рузиеву исполнилось 69 лет!
Сегодня легендарный представитель узбекского фехтования, двукратный чемпион мира, серебряный призёр Олимпийских игр Собиржон Рузиев празднует свой День рождения.
Собиржон Рузиев родился 15 июня 1953 года. Финалист Олимпиады Москва-1980 по фехтованию (рапира), двукратный чемпион мира. После окончания спортивной карьеры был председателем Государственного комитета Республики Узбекистан по физической культуре и спорту (1992-1995), с 1995 по 2003 год возглавлял Национальный Олимпийский комитет Узбекистана.
В 1992 году награждён почётным званием "Заслуженный спортсмен Республики Узбекистан", а в 1994 году Почётной грамотой Республики Узбекистан.
Национальный Олимпийский комитет, Совет ветеранов спорта Узбекистана поздравляет Собиржона Рузиева с Днём рождения, желает ему благополучия, крепкого здоровья и долгих лет жизни.