Темур Кападзе: “Мухлисларимизни хурсанд қилишда давом этамиз”
Хабарингиз бор, эртага мамлакатимизда ўтказилаётган футбол бўйича U23 Осиё кубогининг ярим финал баҳслари бошланади. Бугун “Бунёдкор” стадионида иштирокчи жамоалар бош мураббийлари ва сардорлари иштирокида матбуот анжумани ташкил этилди. Унда жамоамиз номидан Темур Кападзе ва Жасур Жалолиддинов қатнашди.
“Ярим финалга йўл олганимиздан хурсандмиз. Хар бир ўйин ўзига яраша қийин бўлди. Олдимизда Японияга қарши яна бир мураккаб учрашув кутиб турибди. Умид қиламанки, унда ҳам ғалаба қозониб, ўз олдимизга қўйган мақсадимизга етишамиз”, – деди Т.Кападзе.
“Финалга чиқишни хоҳлаймиз. Эртага қийин ўйин бўлади. Японияни ҳурмат қиламиз. Улар чорак финалдагидек провокацион ўйин қилишмайди. Шундан айтиш мумкинки, эртага ҳақиқий футболдан баҳра оламиз”, – деди жамоа сардори.
– Жамоангиз чорак финалда 120 дақиқа ўйнади. Тикланиш жараёни қандай кечмоқда?
– Чорак финалдан кейин ҳам руҳий, ҳам жисмоний чарчоқ бўлди. Асосийси ғалаба қозониб, ярим финалга чиқдик. Ҳозирда тикланиш жараёни кечмоқда. Умид қиламизки, эртанги баҳсга ҳар томонлама тайёр бўлиб улгурамиз.
– Таркиб жиҳатдан кучли Японияга қарши майдонга чиқасизлар. Бўлажак рақиб ҳақида нима дейсиз?
– Япония ҳамиша кучли жамоа билан мусобақаларга келади. Уларни ўрганиб чиқяпмиз. Ҳар бир жамоанинг заиф томони бўлади. Биз улардан унумли фойдаланган ҳолда ўз ўйинимиз билан ғалаба қозонишга ҳаракат қиламиз.
– Чорак финалдан кейин Япония мураббийи ўз йўналишида қолиб, ҳужумкор ўйин намойиш этишини айтди. Сиз ҳам бунга жавобан очиқ футболга мос тактика тайёрлайсизми?
– Уларнинг ҳамма ўйинини кўриб чиқдик. Ҳужум ташкил қилиш томондан улар анча кучли. Биз ҳам керакли пайтда ҳам ҳужум, ҳам ҳимояда ўйнаймиз. Эртага ғалаба учун майдонга чиқамиз ва бу учун нима керак бўлса, шуни қиламиз.
– Неъматов Японияга қарши ўйнай олмайди. Бу ҳол футболчиларнинг руҳиятига таъсир ўтказмайдими?
– Неъматов биз учун катта йўқотиш. Эрта четлатишдан сўнг ўйинда йигитлар ўзларини йўқотиб қўйишмади, аксинча, яна ҳам кучли ўйин намойиш этишди. Бу футболда учраб турадиган ҳолат. Эртанги баҳсда таркибдаги бошқа дарвозабон билан ҳаракат қиламиз.
– Қўшимча дақиқалар ва пенальтилар сериясига ҳам тайёрланаяпсизми?
– Албатта, бунга ҳам тайёргарлик кўрилмоқда. Руҳият ҳам, жисмоний ҳолат ҳам бунда катта роль ўйнайди. Турли вазиятларга тайёрмиз. Йигитларимга ишонаман. Насиб қилса, ҳаммаси яхши бўлади. Бунинг учун қўлдан келганини қиламиз.
– Агар ОФК ярим финални мухлисларсиз ўтказиш бўйича қарор қабул қилса, бу ўйинга қандай таъсир ўтказади?
– Мухлислар билан доимо бошқача ўйин бўлади. Айниқса, ўз уйингда ўтадиган бундай мусобақада. Мухлислар бизга катта мотивация беришяпти. Сезамизки, улар ойнайи жаҳон орқали бизни қўллаб-қувватлаб туришади. Нима бўлганда ҳам, эртага ярим финалда майдонна чиқамиз ва уларни хурсанд қилишда давом этамиз.

Тимур Кападзе: "Будем продолжать радовать наших болельщиков"
Как известно, завтра в нашей стране стартует полуфинал Кубка Азии-2022 U-23 по футболу. Сегодня на стадионе "Бунёдкор" состоялась пресс-конференция с участием главных тренеров и капитанов команд-участниц. В ней приняли участие Тимур Кападзе и Джасур Джалолиддинов.
"Мы рады, что добрались до полуфинала. Каждая игра была сложной по-своему. Впереди нас ждёт ещё один нелёгкий матч против Японии. Надеюсь, что завтра удача снова будет на нашей стороне и мы достигнем поставленных целей", – сказал Т.Кападзе.
"Мы хотим выйти в финал. Завтра будет сложная игра. Мы уважаем Японию. Они не делают такой провокационной игры, как в четвертьфинале. Исходя из этого можно сказать, что завтра мы сможем насладиться настоящим футболом”, – сказал капитан команды.
Ваша команда сыграла 120 минут в четвертьфинале. Как проходит восстановительный процесс?
– После четвертьфинала было и психологическое, и физическое истощение. Главное-победили и выли в полуфинал. Сейчас идёт процесс восстановления. Мы надеемся, что сможем всесторонне подготовиться к завтрашнему матчу.
Вы выйдете на поле против технически сильной Японии. Что Вы можете сказать насчёт соперников?
- Япония всегда приходит на соревнования с сильным составом команды. Мы их изучаем. У каждой дружины имеются слабые стороны. Мы постараемся выиграть завтрашнюю игру, по крайней мере, сделаем максимально возможное для этого.
После четвертьфинала японский тренер сказал, что он останется в своей тактике и будет играть в атакующую игру. Вы также готовите ответную тактику, подходящую для открытого футбола?
– Мы просмотрели всю их игру. Со стороны организации атаки они гораздо сильнее. Мы играем как в атаке, так и в защите, когда нам это необходимо. Завтра мы выйдем на поле для победы и сделаем для этого всё, что необходимо.
- Нематов не может играть против Японии. Разве это не повлияет на психологию игроков?
- Это большая потеря для нас. В матче после раннего удаления ребята не растерялись, а, наоборот, показали ещё более сильную игру. Это обычная ситуация в футболе. В завтрашнем матче мы будем действовать с другим вратарём в составе.
Вы также готовитесь к серии дополнительных минут и пенальти?
– Конечно, к этому тоже готовимся. И психологическое, и физическое состояние играют в этом большую роль. Мы готовы к различным ситуациям. Я верю в своих подопечных. Думаю, всё будет хорошо.
– Если АФК решит провести полуфинал без болельщиков, как это повлияет на игру?
– С фанатами всегда другая игра. Особенно на домашнем турнире. Болельщики дают нам большую мотивацию. Чувствуем, как они поддерживают нас через экраны телевизоров. В любом случае, завтра мы выйдем на поле в полуфинале и продолжим радовать их.