Мирослав Соукуп: “Биз ҳам барча сирларимизни очганимиз йўқ”
U23 Осиё кубоги чорак финал баҳслари олдидан ташкил этилган матбуот анжуманида Ироқ жамоаси бош мураббийи Мирослав Соукуп ҳам иштирок этди. Чехиялик мутахассис Ўзбекистонга қарши баҳс олдидан фикр билдирар экан, эртага жамоасини мураккаб учрашув кутаётганини таъкидлади.
“Чорак финалга чиққанимиздан мамнунмиз. Гуруҳ босқичида асосан Қаршида ўйнадик. Тошкентга келиб, кайфиятимиз янада ошди. Боиси шаҳар ҳавоси тоза ва “яшил”лиги анча юқори экан. Эртага бизни мезбонларга қарши жиддий ўйин кутиб турибди. Маҳаллий мухлисларнинг қўллаб-қувватлашини ҳам инобатга олиш керак. Чамаси 30 минг мухлис қуршовида ўйнашимизни тахмин қиляпман. Шундай бўлса ҳам, эртага ярим финалга йўл олиб, Ироқ футболига узоқ вақт кутилган ғалабани тақдим қилмоқчимиз”, – деди мураббий.
“Бу биз учун жуда ҳам муҳим синов. Ўзбекистоннинг қандай кучли эканини биламиз. Шунингдек, мураббийим айтганидек, бу жамоага мухлисларнинг қўллаб туриши ҳам катта мотивация бермоқда. Шунга қарамай, эртага биз ғалаба учун бор кучимизни ишга соламиз”, – деди жамоа ўйинчиси Муҳаммад Карим.
– Гуруҳ босқичида сиз амалга оширган ротациялар ҳақида араб ОАВда кўп танқидий мақолалар чоп этилди. Бунга қандай изоҳ берасиз?
– Ҳа, бу ҳақида мен ҳам ўқидим. Бунинг сабаби оддий. Ўйинга ким тайёр бўлса, рақиб тактикасини инобатга олган ҳолда ўша шогирдларимни баҳсга танлайман. ОАВ вакилларини ҳурмат қилган ҳолда айтаманки, ўйинга жамоани мен тайёрлайман. Ҳамма ҳам ресторан ва бошқа жойларда ўтириб мураббийлик қилиши мумкин. Лекин масъулият менга юклатилган.
– Ўзбекистоннинг ўйинига қарайдиган бўлсак, улар гуруҳ босқичида ажойиб натижа кўрсатишди. Айниқса, Қатарни йирик ҳисобда мағлуб этишди. Уларнинг ўйинини қанчалик ўрганмоқдасиз?
– Албатта, мезбонлар кучли жамоа. Аммо биз ҳам барча сирларимизни очганимиз йўқ. Тайёргарлик доирасида Ўзбекистоннинг барча ўйинларини диққат билан кузатиб бордик. Бизда мезбонлар ўйини ҳақида етарли маълумот бор. Уларнинг ҳар биз чизиқларини чуқур таҳлил қиляпмиз. Рақиб ўйинчилари жисмонан кучли, 90 дақиқа бирдек ўйнай олишади, техникаси ҳам кучли. Қатарга 6 та гол уришган экан, бунинг ўзи уларнинг кучини англатмоқда. Мухлисларнинг қўллаши Ўзбекистон жамоасининг яна бир устунлиги ва бу уларни бўлажак баҳсда фаворит мақомига олиб чиқмоқда.
– Жамоангиз таркибида 20-21 ёшли ўйинчилар борлигини таъкидладингиз, лекин Ўзбекистон таркибида ўйнайдиган барча футболчилар худди шу авлод вакиллари ҳисобланади. Бунга қандай изоҳ берасиз?
– Мен ёш ҳақида ўйламайман. Ўйинчиларнинг майдондаги даражаси мен учун аҳамиятлироқ. Шундан келиб чиққан ҳолда рақиб ўйинчиларига жиддий қараймиз. Биздаги мен таъкидлаган ёш авлод кейинги мусобақа учун тажриба йиғмоқда.

Мирослав Соукуп: "Мы ещё не раскрыли все свои секреты"
Главный тренер иракской команды Мирослав Соукуп также принял участие в пресс-конференции, организованной перед четвертьфинальными матчами Кубка Азии U23. Чешский специалист, комментируя предстоящую встречу против Узбекистана, отметил, что завтра его команду ожидает нелёгкая игра.
“Мы рады, что вышли в четвертьфинал. На групповом этапе мы играли в основном в Карши. Приехав в Ташкент, настроение у нас ещё более поднялось. Завтра нас ждёт серьезная игра против хозяев. Мы принимаем во внимание также поддержку местных фанатов. Я предполагаю, что мы будем играть в окружении 30 тысяч фанатов. Тем не менее, хотим завтра выйти в полуфинал и подарить Иракскому футболу долгожданную победу”, – сказал тренер.
“Это гораздо более важный тест для нас. Мы знаем, насколько силён Узбекистан. Кроме того, как сказал мой тренер, поддержка фанатов также даёт этой команде большую мотивацию. Тем не менее, завтра мы сделаем всё возможное, чтобы победить”, – сказал игрок команды Мухаммад Карим.
В арабских СМИ было много критических статей о ротациях, которые вы провели на групповом этапе. Как вы это объясните?
- Да, об этом я тоже читал. Причина проста. Я выбираю своих подопечных готовых к матчу, безусловно, с учётом тактики соперника. С уважением к представителям СМИ, скажу, что команду к игре готовлю я. Каждый может сидеть и тренировать в ресторанах и других местах. Но ответственность лежит на мне.
Если посмотреть на игру Узбекистана, то на групповом этапе они показали отличный результат. В частности, они обыграли Катар с крупным счётом. На сколько Вы изучаете их игру?
– Конечно, хозяева-сильная команда. Но мы также не раскрыли все наши секреты. В рамках подготовки мы внимательно следили за всеми матчами Узбекистана. У нас достаточно информации об игре хозяев. Мы глубоко анализируем линии каждого из них. Наши оппоненты физически сильные, могут одинаково играть на протяжении 90 минут, техника также сильна. 6 голов, забитых Катару, это уже показывает на сколько силён Узбекистан. Поддержка болельщиков-ещё одно преимущество сборной, которое выводит их в статус фаворитов предстоящего матча.
– Вы отметили, что в вашей команде имеются игроки в возрасте 20-21 года, но все игроки, которые сборной Узбекистана именно такого возраста. Как вы прокомментируете это?
– Я не думаю о возрасте. Уровень игроков на поле для меня важнее. Исходя из этого, мы серьезно относимся к соперникам. Молодое поколение, которое я выделил у нас, набирается опыта для следующих соревнований.