Спортни ривожлантириш вазири Туркияда V этноспорт маданият фестивалида иштирок этмоқда
Жорий йилнинг 26 май куни Ўзбекистон Республикаси Президентининг «Этноспорт турларини оммалаштириш ва ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги Қарори имзоланди. Мазкур Қарор билан этноспорт турларини 2025 йилгача оммалаштириш ва ривожлантириш дастури ҳамда уни 2022–2023 йилларда амалга ошириш бўйича «Йўл харитаси» тасдиқланди.
Этноспорт турларини мамлакатимизда янада ривожлантиришга қаратилган ушбу қарор миллий қадриятларимиз тараққиётида олдинга ташланган муҳим қадам бўлди. Таъкидлаш жоиз, туркий тилли давлатлар орасида этноспорт турларига қизиқиш ва эътибор жуда юқори. Бунга мисол сифатида бугун Туркиянинг Истанбул шаҳрида V этноспорт маданият фестивалининг тантанали очилиш маросими бўлиб ўтганини кўрсатиш мумкин.
Мазкур нуфузли тадбирнинг очилиш маросимида Ўзбекистон Республикаси Спортни ривожлантириш вазири Адхам Икрамов ҳам иштирок этди. V этноспорт маданият фестивалида дунёнинг 26 давлати вакиллари ўз маҳоратларини намойиш этишади.
Фестиваль доирасида вазир А.Икрамов Бутунжаҳон этноспорт конфедерацияси раиси жаноб Нажмиддин Билол Эрдўғон ҳамда яна бир қатор юқори мартабали меҳмонлар билан расмий учрашувлар ўтказади.

Министр Развития спорта принимает участие в V фестивале этноспортивной культуры в Стамбуле
26 мая текущего года подписано Постановление Президента Республики Узбекистан «О мерах по популяризации и развитию этноспорта». Данный документ предусматривает утверждение программы популяризации и развития этноспорта до 2025 года и «дорожной карты» по его реализации в 2022-2023 годах.
Это решение, направленное на дальнейшее развитие этноспорта в Узбекистане, стало важным шагом к развитии наших Национальных ценностей. Стоит отметить, что интерес и внимание к этноспорту среди тюркоязычных стран очень высоки. В качестве примера можно привести торжественное открытие V фестиваля этноспортивной культуры в турецком Стамбуле.
В церемонии открытия этого престижного мероприятия принял участие министр Развития спорта Республики Узбекистан Адхам Икрамов. На V фестивале этноспортивной культуры своё мастерство продемонстрируют представители 26 стран мира.
В рамках праздника спорта министр А.Икрамов проведёт официальные встречи с председателем Всемирной конфедерации этноспорта господином Наджметтином Билалом Эрдоганом и рядом высокопоставленных лиц спортивной сферы.