Шерзод Ташматов Рим Гран-присидан сўнг мураббийлар штабининг фаолиятини танқидий кўриб чиқди
3-5 июнь кунлари Италия пойтахти Рим шаҳрида таэквондо WT бўйича мавсумнинг дастлабки Гран-при турнири бўлиб ўтди. Унда 8 нафар спортчи билан қатнашган терма жамоамиз 1 та бронза медалига сазовор бўлди. Табиийки, бу натижа Ассоциацияси раҳбариятини қаноатлантиргани йўқ. Шу боис, бугун МОҚ раиси ўринбосари, Ўзбекистон таэквондо WT ассоциацияси раиси Шерзод Ташматов мураббийлар штаби билан йиғилиш ўтказди.
Унда Павел Хан бошчилигидаги штабнинг сўнгги даврдаги фаолияти кескин танқидий кўриб чиқилди. Айниқса, Рим Гран-присида таэквондочиларимизнинг иштироки, йўл қўйилган камчиликлар ва уларнинг ечимларига алоҳида тўхталиб ўтилди.
Шерзод Ташматов ўтган мусобақада жамоамиз қайд этган натижадан умуман қониқмаганини айтиб, кейинги стартларга бутунлай бошқача ёндашув билан тайёрланиш лозимлигини билдирди ва деярли натижа бермаётган мутахассисларни кескин огоҳлантирди. МОҚ раиси ўринбосари керак бўлса, мураббийлар штабининг таркибни янгилаш, унга вилоятлардаги тажрибали тренерларни жалб қилиш масаласини ҳам кўриб чиқди. Шунингдек, йиғилиш давомида ҳар бир вазн тоифасида ёшлардан иборат захира спортчиларининг бугунги ҳолати, кўрсатаётган натижалари таҳлил қилинди.
Таъкидлаш жоиз, 24-27 июнь кунлари Корея Республикасида навбатдаги Осиё чемпионати бўлиб ўтади. Шунингдек, августда Туркиянинг Конья шаҳрида ўтказиладиган Ислом бирдамлиги ўйинлари дастурига ҳам таэквондо спорти киритилган. Шерзод Ташматов суҳбат давомида терма жамоамизнинг мазкур мусобақаларга тайёргарлигини максимал даражада кучайтириш бўйича тегишли кўрсатмалар берди.

Шерзод Ташматов дал серьёзное поручение по дальнейшему достойному выступлению сборной таэквондо WT
С 3 по 5 июня в столице Италии прошёл первый в сезоне турнир серии Гран-при по таэквондо WT. Из 8 спортсменов сборной Узбекистана, принимавших участие в данных соревнованиях, 1 завоевал бронзовую медаль. Безусловно, данный результат не удовлетворил руководство Ассоциации. В связи с этим сегодня заместитель председателя НОК, глава Ассоциации таэквондо WT Узбекистана Шерзод Ташматов провёл совещание с представителями тренерского штаба.
В заседании критически была оценена деятельность штаба во главе с Павлом Ханом за последний период. Особенно было отмечено участие наших таэквондистов в Гран-при Рима, проанализированы допущенные на турнире недостатки и пути их решения. Шерзод Ташматов отметил, что совершенно недоволен результатом, продемонстрированным отечественной командой в итальянских стартах, потребовал, чтобы к следующим соревнованиям готовились с совершенно другим подходом, дал серьёзное предупреждение специалистам, которые практически не дают результатов. Заместитель председателя НОК, недовольный работой тренерского штаба сборной, также рассмотрел вопрос обновления состава в случае необходимости, привлечения опытных наставников из регионов. Также в ходе встречи были проанализированы текущее состояние и результаты единоборцев молодёжного резерва в каждой весовой категории.
Стоит отметить, что с 24 по 27 июня в Республике Корея пройдёт очередной чемпионат Азии. В программу Игр Исламской солидарности, которые запланированы на август в Турецком городе Конья, также включён таэквондо. В ходе беседы Шерзод Ташматов дал соответствующие указания по максимальному усилению подготовки сборной к этим важным и ответственным соревнованиям.