Наманганда Президент топшириғининг ижроси бўйича истиқболли режалар кўриб чиқилди
Фарғона водийсига ташриф буюрган МОҚ раҳбариятининг навбатдаги сафар манзили Наманган вилояти бўлди. Қўмита раиси ўринбосарлари Азизжон Камилов ва Шерзод Ташматов вилоят спортни ривожлантириш бошқармаси, соҳа мутахассислари билан ўтказилган учрашувда кун тартибидан ўрин олган барча масалаларни муҳокама қилиб олишди.
Мутасаддилар сафар давомида бундан аввал Андижон ва Фарғона вилоятларида бўлиб, Президентимизнинг 23 май куни видеоселектор йиғилишида берган топшириқлари ижросини таъминлаш йўлидаги янги механизм тақдимотини ўтказишган эди. Қайд этиш жоиз, наманганлик мутасаддилар ҳам мазкур лойиҳани қўллаб-қувватлашди.
Сўнгги таҳлиллар шуни кўрсатмоқдаки, Наманган вилоятидан Олимпия ўйинларида иштирок этаётган спортчилар сони ортган. Паралимпия ўйинларидан эса совриндорлар етишиб чиқмоқда. Йиғилиш давомида энди Олимпиадаларда ҳам шоҳсупага кўтариладиган юқори даражадаги атлетларни тарбиялаш вақти келгани алоҳида таъкидланди.
Шубҳасиз, бу борада ёш иқтидор эгаларини тарбиялайдиган БЎСМ ва ИБЎСМ, Олимпия захиралари коллежларининг ўрни катта. Олдинга қўйилган мақсад йўлида уларда фаолият олиб борадиган мутахассисларнинг малакасини ошириш яна бир устувор вазифа бўлиб, МОҚ раҳбарияти бунга ҳам батафсил тўхталиб ўтди. Учрашув давомида Азизжон Камилов давлатимиз раҳбари томонидан берилган вазифалар, йиғилиш моҳияти, билдирилган танқидий фикрлар бўйича гапирди. Шундан сўнг Шерзод Ташматов ишлаб чиқилган янги тизим ҳақида маълумот берди.
Унга кўра, мусобақалар спорт турлари хусусиятларидан келиб чиқиб, ҳар бир ҳудуднинг туман ва шаҳарларида ёш тоифалари бўйича зоналар ва секторлар кесимида ўтади. Унда ҳудудларга масъул мутахассислар бириктирилиб, баҳсларни бошқаришда шаффоф ва одилона ҳакамлик корпуслари яратилади.
Йиғилиш давомида МОҚ раҳбарияти наманганлик мутахассисларнинг ҳам янги механизм ҳақидаги фикрлари билан танишишди ва у бўйича мулоҳазалар билдирилди.

В Намангане рассмотрены перспективные планы по исполнению поручения Президента
Следующим адресом визита руководства НОК, находящееся в Ферганской долине, стала Наманганская область. Заместители председателя Комитета Азизжон Камилов и Шерзод Ташматов на встрече со специалистами областного Управления развития спорта обсудили все вопросы повестки дня.
В ходе рабочего визита ответственные лица ранее побывали в Андижанской и Ферганской областях и провели презентацию нового механизма по обеспечению исполнения поручений Президента, данных им 23 мая на видеоселекторном совещании. Стоит отметить, что в Намангане представители спортивной сферы также поддержали данный проект.
Недавний анализ показывает, что количество спортсменов из Наманганской области, принимающие участие в Олимпийских играх, увеличилось. А на Паралимпийских играх входят в число призёров. В ходе встречи было особо подчёркнуто, что настало время воспитывать спортсменов высокого класса, которые будут подниматься на пьедестал почета на главных стартах четырёхлетия.
Несомненно, в этом велика роль ДЮСШ и СДЮСШ, колледжей Олимпийского резерва, которые обучают молодых талантов. Повышение квалификации специалистов, осуществляющих свою деятельность на пути достижения поставленной цели, является ещё одной приоритетной задачей, на которой подробно остановилось руководство НОК. В ходе встречи Азизжон Камилов рассказал о задачах, поставленных главой государства, о сути заседания, высказанных критических замечаниях. После этого Шерзод Ташматов подробно остановился на разработанной новой системе.
В ней отмечается, что соревнования пройдут в районах и городах каждого региона в разрезе возрастных категорий, зон и секторов, исходя из специфики видов спорта. Для осуществления этой работы будут прикреплены ответственные специалисты, созданы прозрачные и справедливые судейские корпуса по решению возникших споров.
В рамках совещания руководство НОК ознакомилось с мнением специалистов Наманганской области о новом механизме.