ШҲТ йиғилиши минтақа спортини бирлаштирадиган улкан платформа бўлди
Спортни ривожлантириш вазирлигида Ўзбекистоннинг ШҲТ га раислиги доирасида илк бор аъзо давлатлар жисмоний тарбия ва спорт вазирларининг учрашуви ташкил этилди.
ШҲТ Бош котиби Чжан Мин минтақада жисмоний тарбия ва спорт орқали аҳоли саломатлигини ошириш йўлида ушбу йиғилишнинг катта аҳамиятга эга экани ҳақида тўхталди. Зеро, ушбу давлатларда 3 миллиарддан зиёд аҳоли истиқомат қилади ва уларнинг оммавий спорт билан машғул бўлишлари ҳар бир миллат келажаги учун жуда муҳимдир.
Йиғилишда Ўзбекистон Республикаси Спортни ривожлантириш вазири А.Икрамов, Ўзбекистон МОҚ Бош котиби О.Касимов, Россия Федерацияси Спорт вазири О.Матицин, Ҳиндистоннинг Ёшлар ва спорт масалалари бўйича фахрий вазири А.Сингх, Қозоғистон Республикаси Маданият ва спорт вазирининг ўринбосари С.Жарасбаев, Қирғизистон Республикаси Маданият, ахборот, спорт ва ёшлар сиёсати вазири А.Жаманкулов, Тожикистон Республикаси Ҳукумат қошидаги Ёшлар ва спорт қўмитаси раиси ўринбосари П.Собирзода, Покистон Ислом Республикаси Спорт кенгаши президенти Эҳсон ур-Раҳмон, Хитой Халқ Республикасининг Ўзбекистон Республикасидаги Фавқулодда ва Мухтор Элчиси Цзян Янь қатнашди. Пандемик вазият тобора жиддий тус олаётганлиги сабабли Хитой Халқ Республикаси делегацияси йиғилишда онлайн тарзда иштирок эди.
Йиғилиш кун тартибидан келгусида режалаштирилган юқори даражадаги спорт мусобақаларини ташкил этишда ҳамкорликни ривожлантириш, ШҲТ давлатлари ўртасида спорт соҳасида истиқболли лойиҳаларни амалга ошириш, мамлакатлар ва ҳудудлараро алоқаларни мустаҳкамлаш масалалари муҳокама қилинди. Шу билан бирга иштирокчилар аҳоли ўртасида соғлом турмуш тарзини тарғиб қилишда ўзаро тажриба алмашиш, ёшларни спортга жалб қилишда кенг миқёсли лойиҳаларни амалга ошириш мавзуларига ҳам тўхталишди.
Жумладан, Қирғизистон томони сентябрь ойида Иссиқкўлда ШҲТ ўйинларини ташкил этиш ташаббуси билан чиққан бўлса, Россия спорт вазири ушбу мулоқот узвийлигини таъминлаш мақсадида доимий фаолият юритувчи комиссия йўлга қўйиш ғоясини ўртага ташлади. Ўзбекистоннинг соҳадаги ислоҳотлари, қуйи бўғиндан спортни тарғиб этишга қаратилган 5 ташаббус Олимпиадаси, қолаверса, Ойбек Касимов томонидан таништирилган “Тошкент-2025” ёшлар Осиё ўйинларига тайёргарлик тақдимоти меҳмонларда катта қизиқиш уйғотди. Томонлар кун тартибидаги масалалар юзасидан бир тўхтамга келиб, якунда ўзаро ҳамкорлик келишувини имзоладилар.
Қайд этиш жоиз, йиғилиш доирасида бир қатор мамлакатлар ўртасида ўзаро ҳамкорлик алоқаларини янада чуқур йўлга қўйиш мавзуларига қаратилган икки томонлама учрашувлар ҳам бўлиб ўтди. Шу тариқа, ШҲТга аъзо мамлакатларнинг жисмоний тарбия ва спорт бўйича вазирлик ҳамда идоралари раҳбарлари иштирокидаги асосий йиғилиш ўз ишини якунлади.

В Ташкенте состоялось первое совещание министров спорта ШОС
В столице состоялось совещание глав министерств и ведомств по физической культуре и спорту стран-членов Шанхайской организации сотрудничества. В заседании также присутствовал, и Генеральный секретарь ШОС Чжан Мин. В историческом мероприятии участие приняли министр Развития спорта Республики Узбекистан А.Икрамов, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, министр Спорта Российской Федерации О.Матыцин, почётный министр Индии По делам молодёжи и спорта А.Сингх, заместитель министра Культуры и спорта Казахстана С.Жарасбаев, министр Культуры, информации, спорта и молодёжной политики Кыргызстана А.Жаманкулов, заместитель председателя Комитета по делам молодёжи и спорта при Правительстве Республики Таджикистан П.Собирзода, президент Спортивного совета Исламской Республики Пакистан Эхсан ур-Рахман, Чрезвычайный и Полномочный Посол Китайской Народной Республики в Узбекистане Цзян Янь. В связи с тем, что ситуация с пандемией становится всё более серьёзной, делегация Китайской Народной Республики приняла участие в совещании в режиме онлайн.
Стороны в атмосфере дружбы и взаимопонимания обсудили вопросы дальнейшего развития сотрудничества в области развития спорта в современных условиях, перспективы реализации проектов по совместному производству спортивного инвентаря, одежды и техники, возрождение и популяризация национальных и этно-видов спорта, а также поддержка международного спортивного туризма на пространстве ШОС. Наряду с этим были обсуждены вопросы и задачи по обмену опытом в пропаганде здорового образа жизни среди населения, реализации масштабных проектов по привлечению представителей подрастающего поколения к спорту.
На встрече стороны приветствовали регулярное проведение марафонов ШОС в Куньмине (КНР) и Иссык-Кульской области (Кыргызстан). В частности, кыргызская сторона выступила с инициативой организации в сентябре игр ШОС в Иссык-Кульской области, а министр Спорта России выдвинул идею проведения Игр ШОС на системной основе. Большой интерес у гостей вызвали реформы Узбекистана в этой сфере, Олимпиада 5-ти инициатив, направленных на пропаганду спорта среди всех слоёв населения, а также презентация подготовки к Юношеским Азиатским играм “Ташкент-2025”, представленная Ойбеком Касимовым. Стороны пришли к единому мнению по вопросам повестки дня и в итоге подписали соглашение о взаимном сотрудничестве.
Кроме того, руководители делегаций государств-членов ШОС признали высокий уровень организации Ташкентского полумарафона ШОС, прошедшего 27 марта текущего года.
Достигнута договорённость провести следующее совещание министров спорта государств-членов ШОС в 2023 году в Республике Индия. Конкретные сроки и место проведения Совещания будут согласованы по дипломатическим каналам через Секретариат ШОС.
Следует отметить, что в рамках совещания также состоялись двусторонние встречи, направленные на дальнейшее углубление взаимовыгодного сотрудничества между рядом стран. На этом первое заседание руководителей министерств и ведомств государств-членов ШОС, ответственных за развитие физической культуры и спорта, завершило свою работу.