Ойбек Касимов ШҲТ йиғилишида “Тошкент-2025” Осиё ўйинларига тайёргарлик жараёни билан таништирди
Шанхай Ҳамкорлик Ташкилотига аъзо мамлакат вакилларининг жисмоний тарбия ва спорт бўйича вазирлик ҳамда идоралари раҳбарлари иштирокидаги йиғилиши давом этмоқда. Тадбирда иштирок этаётган делегатлар кун тартибига мувофиқ ўз маъруза ва тақдимотларини йиғилганларга ҳавола қилишмоқда. Жумладан, унда сўз олган Ўзбекистон МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов 2025 йил пойтахтимизда ўтадиган IV ёшлар Осиё ва Параосиё ўйинларига олиб борилаётган тайёргарлик бўйича маълумот берди.
2020 йил декабрь ойида Ўмон Султонлигининг Маскат шаҳрида ўтган Осиё Олимпия кенгашининг (ООК) Бош Ассамблеясида Тошкент 2025 йил бўлиб ўтадиган Осиё ўйинларини қабул қилиш ҳуқуқини қўлга киритди. Бу бўйича ООКнинг махсус комиссияси Тошкентга ташриф буюриб, пойтахтимизнинг имкониятларини таҳлил қилди. Комиссия Тошкент мусобақани бемалол қабул қилиши мумкинлиги ҳақида ўз хулосаларини тақдим этганига қарамай, муҳтарам Президентимиз мазкур Ўйинларни юқори савияда ўтказиш учун махсус Олимпия шаҳарчаси ва янги спорт объектларини қуриш бўйича кўрсатма бердилар. Сиз кўриб турган кадрлар “Тошкент-2025” ёшлар Осиё ўйинлари учун барпо этиладиган янги Олимпия шаҳарчасининг лойиҳасидан. 100 гектардан ошиқ майдонни қамраб олувчи ушбу ҳудудда махсус Олимпия шаҳарчаси ва бир қатор спорт турлари учун янги объектлар, меҳмонлар учун ётоқхона ва бошқа биноларни учратиш мумкин. Айни пайтда лойиҳанинг смета ҳужжатлари тасдиқланиш жараёнида ва 2024 йилнинг сўнггигача қурилиб, фойдаланишга топширилиши кўзда тутилган”, – деди МОҚ Бош котиби.
Ойбек Касимов тақдимот давомида янги қуриладиган спорт объектларининг ўзига хосликлари, қайси йўналишларга ихтисослашган бинолар қурилиши каби мавзуларда батафсил маълумот берди.

Ойбек Касимов на заседании ШОС ознакомил с процессом подготовки к Юношеским Азиатским играм “Ташкент-2025”
Продолжается совещание глав министерств и ведомств по физической культуре и спорту стран-членов Шанхайской организации сотрудничества. Делегаты, присутствующие на мероприятии, в соответствии с повесткой дня представляют свои доклады и презентации собравшимся. В частности, выступивший на нём Генеральный секретарь НОК Узбекистана Ойбек Касимов ознакомил с проводимой подготовкой к IV Юношеским Азиатским и Параазиатским играм 2025 года.
"На Генеральной ассамблее Олимпийского совета Азии (ОСА), прошедшей в декабре 2020 года в городе Маскат Султаната Оман, Ташкент получил право проведения Азиатских игр в 2025 году. Специальная комиссия ОСА посетила Ташкент и проанализировала возможности нашей столицы. Несмотря на то, что комиссия представила свои выводы о том, что Ташкент имеет все возможности проведения соревнований, уважаемый Президент страны дал указания по строительству Специального Олимпийского городка и новых спортивных объектов для проведения Игр на высоком уровне. Кадры, которые вы видите, взяты из проекта нового Олимпийского городка, который будет построен к Юношеским Азиатским играм "Ташкент-2025". На этой территории, занимающей более 100 гектаров, можно встретить как специальную Олимпийскую деревню, так и новые объекты для ряда видов спорта, общежитие для гостей и другие постройки. В настоящее время проектно-сметная документация находится в процессе утверждения, и до конца 2024 года она будет построена и сдана в эксплуатацию", – отметил Генеральный секретарь НОК.
В ходе презентации Ойбек Касимов подробно рассказал об особенностях новых спортивных объектов, о том, по каким направлениям будут строиться специализированные здания.