Бокс бўйича Ўзбекистон аёллар терма жамоаси жаҳон чемпионатини иккита бронза медали билан якунлади
Туркиянинг Истанбул шаҳри мезбонлик қилаётган бокс бўйича аёллар ўртасидаги жаҳон чемпионатида терма жамоамиз ўз иштирокини тугатди. Қувонарлиси, мусобақа аёллар боксида дунё биринчиликларида қўлга киритилган илк медаллар сифатида ўзбек спорти тарихида қолди.
+81 кг вазн тоифасида қатнашган Моҳира Абдуллаева ярим финал жангининг 1-раундида жароҳат олиб, беллашувни давом эттира олмади. Шу боис ҳакамлар унинг рақиби марокашлик Хайжа Мардининг ғалабасини эътироф этдилар ва юртдошимиз бронза медали билан тақдирланадиган бўлди. Эслатиб ўтамиз, бугунги беллашувлар давомида Азиза Ёқубова ҳам -50 кг вазн тоифасида учинчи ўринни қўлга киритган эди.
Шу тариқа, мазкур дунё биринчилиги терма жамоамиз учун 2 та бронза медали билан якунланди. Қайд этиш жоиз, бу мусобақа аёллар боксида жаҳон чемпионатларидаги илк медаллар сифатида тарихда қолади.
Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси Ўзбекистон бокс федерациясини, боксчиларимизни тайёрлаган Элшод Расулов бошчилигидаги мураббийлар штаби ва спортчиларимизни, миллионлаб мухлисларимизни Туркия заминида қайд этилган мана шундай юксак натижа билан самимий муборакбод этиб қолади.

Женская сборная Узбекистана по боксу завершила ЧМ с 2-мя бронзовыми медалями
Отечественная сборная завершила своё участие в первенстве планеты по боксу среди женщин, который проходит в турецком городе Стамбул. Отрадно отметить, что соревнования вошли в историю узбекского спорта, как старты, подарившие первые медали с чемпионата мира среди женщин.
Мохира Абдуллаева, выступавшая в весовой категории свыше 81 кг, получила травму в 1-м раунде полуфинального боя и не смогла продолжить встречу. Поэтому судьи отдали досрочную победу её сопернице Хайжа Марди из Марокко, а наша соотечественница стала обладательницей бронзовой награды. Напомним, что в сегодняшних соревнованиях Азиза Якубова также заняла третье место в весовой категории до 50 кг.
Таким образом, данное мировое первенство завершилось для нашей сборной 2 бронзовыми медалями. Это самый высокий результат за всю историю узбекской школы бокса на чемпионатах мира по боксу среди женщин.
Национальный Олимпийский комитет искренне поздравляет Федерацию бокса Узбекистана, тренерский штаб во главе с Элшодом Расуловым, а также спортсменок и многомиллионную армию поклонников узбекского спорта с таким достойным выступлением наших соотечественниц.