Азиза Ёқубова – катталар ўртасидаги жаҳон чемпионатларида медаль қўлга киритган биринчи ўзбек қизи бўлади!
Туркияда ўтказилаётган бокс бўйича аёллар ўртасидаги жаҳон чемпионатида унутилмас ғалаба. -50 кг вазн тоифасида юртимиз шарафини ҳимоя қилаётган Азиза Ёқубова катталар миқёсидаги дунё биринчилигида шоҳсупага кўтариладиган илк боксчи қизимиз сифатида тарихда қолади.
Юртдошимиз ҳозиргина якунига етган чорак финал баҳсида италиялик Жиордана Соррентинони мағлубията учратиб, ярим финалга йўл олди. Маълумки, боксда ушбу босқичга етиб келган спортчилар камида бронза медалини нақд қилиб қўйишади. Бу эса Ёқубова мусобақада шоҳсупага кўтарилишини англатади.
Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси ушбу тарихий ғалаба билан Ўзбекистон бокс федерацияси, спортчиларимиз ва мураббийлар штабини самимий табриклаб, мусобақада иштирок этаётган бошқа вакилларимизга ҳам улкан зафарлар тилайди.
Азиза Ёқубовадан эса кейинги жангларда финал йўлланмаси қатори олтин медаль кутиб қоламиз. Олға, Ўзбекистон!

Азиза Якубова станет первой представительницей Узбекистана по боксу среди женщин, завоевавшая медаль на ЧМ среди взрослых!
Историческую победу на чемпионате мира по боксу среди женщин, который проходит в Турции, одержала Азиза Якубова, защищающая честь Узбекистана в весовой категории до 50 кг. Она войдёт в историю узбекской школы бокса, как первая спортсменка, поднявшаяся на подиум первенства планеты среди взрослых.
Наша соотечественница вышла в полуфинал, одолев итальянку Джордану Соррентино в четвертьфинальном бою, завершившийся только что. Известно, что спортсменки, достигшие этой стадии в боксе, становятся обладательницами как минимум бронзовой медали.
Национальный Олимпийский комитет искренне поздравляет Федерацию бокса Узбекистана, наших спортсменок и тренерский штаб с этой исторической победой, желает остальным атлетам удачи.