Бугун Осиё Олимпия кенгаши вице-президенти Отабек Умаров таваллуд айёмини нишонламоқда.
Отабек Умаров 1984 йил 15 май куни таваллуд топган. Узоқ вақтдан бери ўзбек спорти ривожига улкан ҳисса қўшиб келаётган мутахассислардан саналади. Жумладан, Ўзбекистон триатлон федерацияси раиси, ММА ассоциацияси асосчиси ва биринчи раҳбари сифатида юртимизда ушбу спорт турлари, хусусан, оммавий спорт тарғиботини янги босқичга олиб чиқди. Зеро, Тошкентда илк бор мазкур йўналиш бўйича GFC-20 турнири, Ўзбекистон чемпионати ва бошқа йирик турнирларнинг ўтказилиши юқоридаги фикрларимизни тасдиқлайди.
Отабек Муҳаммадалиевич 2020 йил Ўмоннинг Маскат шаҳрида ўтган Осиё Олимпия кенгашининг Бош Ассамблеясида ташкилотнинг вице-президенти этиб сайланди. Унинг мазкур лавозимга сайланиши пойтахтимизнинг 2025 йил ёшлар Осиё ўйинларини қабул қилиши билан боғлиқ. Ишонамизки, Отабек Умаров ООК вице-президенти сифатида Янги Ўзбекистоннинг салоҳиятини бутун дунёга кўрсатишда, мамлакатимиз ва Марказий Осиёда Олимпия ҳаракати тарғиботининг янада кучайишида жонбозлик кўрсатади. Қайд этиш жоиз, жорий йил мамлакатимизда Осиё Олимпия кенгаши Ижроия қўмитасининг йиғилиши илк бор Тошкентда ўтказилишида унинг хизмати катта.
Фурсатдан фойдаланиб, Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси Отабек Умаровни таваллуд айёми билан самимий табриклаб, унга узоқ умр ва сиҳат-саломатлик тилаб қолади.

Поздравляем Отабека Умарова!
Отабек Умаров родился 15 мая 1984 года. Является специалистом, оказывающий в течении длительного времени достойный вклад в развитие узбекского спорта. В частности, являясь руководителем Федерации триатлона, основателем и первым председателем Ассоциации ММА, увеличил пропаганду и поднял на новый уровень развития этих видов спорта. Ярким примером этому служит проведение впервые в Ташкенте турнира GFC-20, чемпионата Узбекистана и самых крупных престижных международных соревнований. Безусловно, благодаря инициативам Отабека Умарова, заметно расширяется география сторонников здорового образа жизни и Олимпийского движения, людей, занимающихся на постоянной основе различными видами спорта.
В 2020 году на Генеральной Ассамблее ОСА в Маскате Отабек Мухаммадалиевич был избран на пост вице-президента Организации. Верим, что под его руководством юношеские Азиатские игры Ташкент-2025 пройдут на достойном уровне. А это в свою очередь, поспособствует демонстрации потенциала Нового Узбекистана всему миру.
Стоит отметить, что в проведении очередного заседания Исполнительного комитета Олимпийского совета Азии впервые в нашей столице, велика заслуга Отабека Умарова.
Пользуясь случаем, Национальный Олимпийский комитет Узбекистана поздравляет Отабека Умарова с Днём рождения, желает ему семейного благополучия, успехов и удачи во всём, крепкого здоровья и долгих лет жизни.