Ираклионда Ўзбекистон учун аталган кун ёхуд Жабборованинг ғалабаси шарафига иккинчи бор мадҳиямиз янграйди
Грецияда ўтказилаётган оғир атлетика бўйича ёшлар ўртасидаги жаҳон чемпионатининг бугунги кун баҳслари терма жамоамиз учун аталди. Қизлар ўртасида -87 кг вазн тоифасида ўтказилган баҳсларда Турсуной Жабборова олтин медални қўлга киритди.
Даст кўтариш машқида 109 кг натижа билан энг яқин таъқибчисини 9 кгга ортда қолдирган Жабборова силтаб кўтариш машқида 129 кг тошни кўтаришга муваффақ бўлди. Шубҳасиз, икки курашдаги 238 кг натижага ҳамюртимизнинг ҳеч бир рақибаси яқин кела олмади ва Турсуной мутлақ чемпионликни расмийлаштирди.
Оғир атлетика бўйича U-20 ЖЧ
Қизлар, -87 кг
1. Турсуной Жабборова (Ўзбекистон) – 238 (109+129) кг
2. Энтенза Рейес (Куба) – 226 (99+127) кг
3. Элизабет Оуенс (АҚШ) – 222 (99+123) кг
Эслатиб ўтамиз, бугунги баҳслар давомида Шарофиддин Амриддинов ҳам -102 кг вазн тоифасида чемпионликни қўлга киритган эди. Шу тариқа, бугун Ираклиондаги аренада иккинчи бор Ўзбекистон Республикаси давлат мадҳияси янграмоқда.
Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси бугунги ажойиб ғалабалар билан Ўзбекистон оғир атлетика федерацияси, чемпионларимиз ва уларни тарбиялаган мураббийлар, барча мухлисларимизни қутлаб қолади.

В Ираклионе снова покоряется первая ступень пьедестала почёта
Сегодняшние соревнования молодёжного чемпионата мира по тяжёлой атлетике в Греции подарили массу положительных эмоций сборной Узбекистана. Среди девушек в весовой категории до 87 кг Турсуной Джабборова завоевала золотую медаль.
Турсуной, которая с результатом 109 кг в рывке опередила ближайшую преследовательницу на 9 кг, в упражнении толчка смогла поднять 129 кг. Безусловно, к результату 238 кг по сумме двух упражнений не смогла приблизиться ни одна из её соперниц. Таким образом Турсуной Джабборова оформила абсолютное чемпионство.
Девушки, -87 кг
1. Турсуной Джабборова (Узбекистан) – 238 (109+129) кг
2. Энтони Рейес (Куба) – 226 (99+127) кг
3. Элизабет Оуэнс (США) – 222 (99+123) кг
Напомним, что в ходе сегодняшних соревнований наш соответственник Шарофиддин Амриддинов также стал чемпионом в весовой категории до 102 кг. Таким образом, сегодня на арене в Ираклионе два раза прозвучал Государственный гимн Республики Узбекистан.
Национальный Олимпийский комитет поздравляет с блестящими выступлениями наших соотечественников Федерацию тяжёлой атлетики Узбекистана, чемпионов и их тренеров, всех поклонников узбекского спорта.