Оксана Чусовитина: “Париж-2024 Олимпиадасига ҳам тайёрланаман”
Айни кунларда спорт гимнастикаси бўйича Ўзбекистон чемпионати бўлиб ўтмоқда. Эътиборлиси унда иштирок этган афсонавий атлетимиз Оксана Чусовитина таяниб сакраш дастурида ғалаба қозониб, ушбу йўналишда айни пайтда мамлакатимизда тенги йўқ эканини исботлади. Биз бу орада спортчимиз билан боғланиб, Осиё ўйинларининг қолдирилгани унинг яқин режаларига қандай таъсир ўтказгани ҳақида сўрадик.
– Оксана, навбатдаги чемпионлик билан табриклаймиз. Ҳисоблаб кўрдингизми, бу Сиз учун нечанчи мамлакат чемпионлиги?
– Раҳмат, табрик ва эътибор учун. Йўқ, одатда мен медалларимни санамайман. Шу боис бу ҳақида аниқ айта олмайман.
– Осиё ўйинларининг қолдирилиши режаларингизга қандай таъсир ўтказди? Агар 2023 йил ҳам фаолиятингизни давом эттирсангиз, Париж-2024 Олимпиадаси ҳақида ўйлаб кўрса бўлади.
– Бу ҳақида яхшилаб ўйлаб кўрдим ва Осиё ўйинларидан сўнг Париж-2024 Олимпиадасига ҳам тайёрланишга қарор қилдим!
Маълумот учун, Оксана Чусовитина 8 бор Олимпия ўйинларида иштирок этиб, гимнастика тарихи ва “Гиннеснинг рекордлари” китобига киритилган эди. Агар у Париж-2024 Олимпиадасида ҳам иштирок этадиган бўлса, ўз рекордини яқин давр ичида ҳеч ким яқинлаша олмайдиган қилиб янгилайди. Яна ҳам ҳайратланарлиси, ўшанда у 49 ёшида бу ишни амалга оширган бўлади.

Оксана Чусовитина: "Я тоже буду готовиться к Олимпиаде Париж-2024"!
В настоящее время проводится чемпионат Узбекистана по спортивной гимнастике. Наша легендарная гимнастика Оксана Чусовитина, которая приняла в нём участие, победила в программе опорного прыжка и ещё раз доказала, что на сегодняшний день в этом направлении нет ей равных в стране. Мы связались с нашей спортсменкой и узнали о том, как перенесённые Азиатские игры повлияли на её ближайшие планы.
- Оксана, поздравляем с очередным чемпионским титулом. Это какая по счёту ваша медаль первенства республики?
- Спасибо, за поздравления и внимание. Обычно, я не считаю свои медали. Поэтому, наверное, я не смогу точно ответить на этот вопрос.
– Как повлиял на Ваши планы перенос Азиатских игр на неопределенный срок? Если вы продолжите свою спортивную карьеру в 2023 году, можно ли подумать об Олимпийских играх в Париже 2024 года?
– Я хорошо подумала об этом и решила, что после Азиатских игр также буду готовиться к Олимпиаде Париж-2024!
К сведению, Оксана Чусовитина 8 раз участвовала в Олимпийских играх и была занесена в историю гимнастики и Книгу рекордов Гиннеса. Если она также примет участие в главных стартах четырёхлетия во Франции, то она обновит свой рекорд так, что никто не сможет приблизиться к нему в ближайшее время. Ещё более удивительно, что она установит это тогда, когда ей будет 49 лет.