Осиё Олимпия кенгашининг амалдаги раҳбари Ража Рандхир Сингх Тошкентга ташриф буюрди
6 май куни пойтахтимизда Осиё Олимпия кенгаши (ООК) Ижроия қўмитасининг йиғилиши ва Ўзбекистон МОҚ ташкил этилганининг 30 йиллик байрам дастури бўлиб ўтади. Мазкур тадбирларнинг фахрий меҳмони, ООКнинг амалдаги раҳбари Ража Рандхир Сингх Тошкентга келди.
Мартабали меҳмонни Ислом Каримов номидаги Тошкент халқаро аэропортида Спортни ривожлантириш вазири Адҳам Икрамов, Осиё Олимпия кенгаши вице-президенти Отабек Умаров, Ўзбекистон МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов ва Қўмита раиси ўринбосари Азизжон Камилов кутиб олишди.
“Биз Осиё Олимпия кенгаши Ижроия қўмитасининг навбатдаги йиғилишини ўтказиш ва Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси ташкил этилганининг 30 йиллик шодиёнасини дўстларимиз билан биргаликда нишонлаш учун ташриф буюрдик. Ижроия қўмита йиғилишида бизни олдинда кутаётган Осиё ўйинларига тайёргарлик режаларини муҳокама қиламиз. Қитъамизда Олимпия ҳаракатининг истиқболлари ҳақида фикр алмашамиз. Биринчи навбатда, Президент Шавкат Мирзиёевни мамлакатингизнинг спорт соҳасида эришаётган ютуқлари билан қутлаб ўтмоқчиман. Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси билан жуда яқин ҳамкорлик алоқаларимиз бор. Шунингдек, ташрифимиз давомида 2025 йил Тошкентда ўтадиган IV ёшлар Осиё ўйинларига тайёргарлик режаларини ҳам кўриб чиқамиз”, – дея ўз фикрларини билдирди Ража Рандхир Сингх жаноблари.
Қайд этиш жоиз, ООК Ижроия қўмитасининг йиғилиши биринчи бор Тошкентда ташкил этилмоқда. Унда Ханчжоу-2022 Осиё ўйинлари, Шантоу-2021 III ёшлар Осиё ўйинларининг ташкилий масалалари юзасидан муҳокамалар ўтказилади. Шунингдек, йиғилиш кун тартибидан “Тошкент-2025” IV ёшлар Осиё ўйинларига кўрилаётган тайёргарликнинг тақдимот лойиҳаси ўрин олган. Қитъамиз спортига оид муҳим масалалар муҳокама қилинадиган тадбирда 30 га яқин мамлакат вакиллари қатнашади.

Действующий глава Олимпийского совета Азии Раджа Рандхир Сингх с деловым визитом находится в Ташкенте
5-6 мая столица станет местом проведения исторического события в узбекском спорте. Впервые в Узбекистане состоится заседание Исполнительного комитета Олимпийского совета Азии (ОСА), в котором примут участие высокопоставленные лица континентального спорта, где будут обсуждены важные вопросы и задачи предстоящих комплексных стартов. В частности, Азиатских игр Ханчжоу-2022, а также других престижных соревнований. Кроме того, пройдёт грандиозное спортивное мероприятие – праздничная программа 30-летия образования НОК Узбекистана. В Международном аэропорту Ташкента имени Ислама Каримова состоялась встреча почётного гостя предстоящих мероприятий, действующего руководителя ОСА Раджа Рандхир Сингх.
Важного гостя встретили министр Развития спорта Адхам Икрамов, вице-президент Олимпийского совета Азии Отабек Умаров, Генеральный секретарь НОК Узбекистана Ойбек Касимов и заместитель председателя Комитета Азизжон Камилов.
“Мы приехали для того, чтобы провести очередное заседание Исполнительного комитета Олимпийского совета Азии и вместе с друзьями отметить 30-летие образования Национального Олимпийского комитета Узбекистана. На заседании Исполкома мы обсудим планы подготовки к предстоящим Азиатским играм. Обменяемся мнениями о перспективах Олимпийского движения на нашем континенте. В первую очередь, хочу поздравить Президента Шавката Мирзиеёва с достижениями вашей страны в области спорта. У нас очень тесные связи с Национальным Олимпийским комитетом Узбекистана. Также в ходе нашего визита рассмотрим планы подготовки к IV молодежным Азиатским играм 2025 года в Ташкенте”, – отметил действующий глава ОСА.
Стоит отметить, что в заседании Исполнительного комитета ОСА примут участие представители около 30 стран континента. В нём будут обсуждены важные и актуальные на сегодняшний день вопросы, в числе которых: подготовка к Азиатским играм Ханжчоу-2022, III Юношеских Азиатских игр Шаньтоу-2021. Также состоится презентация проекта подготовки к 4-м Юношеским Азиатским играм "Ташкент-2025".